Strona główna > Bez kategorii > „Postępowa” judaizacja Polski

„Postępowa” judaizacja Polski

Otwieram dzisiaj pocztę, a w niej e-mail od p. Staszka z jak zwykle cenną informacją. Sprawdzam komentarze, a w nich czytelnik, Janek, jakby w zmowie z p. Staszkiem bombarduje StSy iście siostrzanym  „newsem”. Ale to nie jest żadna zmowa i nie ma co tu snuć „teorii spiskowych”, to są nasze ponure realia. Włosy na głowie jeżą się jak człowiek pomyśli, że to wszystko dzieje się w kraju w którym ludzie, rzekomo, „wysysają antysemityzm z mlekiem swych matek”… Admin

*******************************

pion_wektor_cmyk_420x590WIECZORY SZABATOWE: Koszerność na wesoło

27 stycznia (niedziela), godz. 18:00

W Nowym Roku serdecznie zapraszamy na cykl imprez pod nazwą „Wieczory Szabatowe”.

Są to spotkania kulturalno-rozrywkowe, w ramach których widzowie i zaproszeni goście będą mogli bezpośrednio zapoznać się z kulturą i tradycją żydowską. Każdy wieczór będzie miał inną symbolikę i inny charakter, a wspólnym elementem zawsze będzie prezentacja kultury żydowskiej. Zaprezentujemy ją w różnych aspektach i przy bezpośrednim udziale tradycji judaistycznych przybliżających odbiorcy poszczególne zagadnienia kultury jidysz. Formą spotkań szabatowych będzie recital przeplatany humorem, anegdotą, muzyką i tradycyjną opowieścią żydowską,a charakterystyczny smak kuchni żydowskiej pozwoli słuchaczom przenieść się w świat małych żydowskich społeczności. Zachęcamy wszystkich do osobistego spotkania z kulturą żydowską, nierozerwalnie związaną z kulturą polską, pozostającą z nią w stałej symbiozie na przestrzeni wieków. Wstęp na każdy „Wieczór Szabatowy” jest wolny, liczba miejsc ograniczona. Na cykl spotkań zapraszają ADGAM, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie i Bemowskie Centrum Kultury Artbem.

W programie styczniowego spotkania występ Chóru Szir Awiw, kabaret żydowski w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy, rozmowa z zaproszonym Gościem Rabinem Stas Wojciechowiczem, koncert zespołu klezmerskiego diKuzine.

Miejsce: Sala Koncertowa, wstęp: bezpłatne wejściówki, *liczba miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie od poniedziałku 21.01.2013
– liczba miejsc ograniczona!

 

****************************

Uwaga: artykuł z mainstreamowego portalu.

Źródło: PAP,

Za: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/kielce/kielce-konkurs-nasi-sasiedzi-zydzi-dla-mlodziezy,1,5400227,region-wiadomosc.html

Jak układało się polsko-żydowskie sąsiedztwo, jak funkcjonowały sztetle, jak wyglądała codzienność w miasteczkach zamieszkiwanych przez Polaków i Żydów – te m.in. tematy mają poruszyć uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w konkursie „Nasi sąsiedzi Żydzi”.

Konkurs jest organizowany przez powstający w Chmielniku (Świętokrzyskie) Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl.

Prace mają mieć charakter spisanego wywiadu z osobą lub osobami pamiętającymi czasy przedwojenne. Do wybuchu II wojny światowej w wielu miastach obecnego województwa świętokrzyskiego ludność żydowska często stanowiła ponad połowę mieszkańców.

– To niekoniecznie mają być laurki, lecz relacje z często nieznanych historii, które składają się na obraz przedwojennych miasteczek Kielecczyzny – powiedziała dyrektorka Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl Agnieszka Dziarmaga.

– Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów historią regionalną, dotyczącą życia Polaków i Żydów w dawnych miasteczkach, zamieszkanych przez oba narody, tworzące ich obyczajowość, kulturę, gospodarkę. Prace konkursowe mogą dotyczyć różnych zagadnień związanych z życiem codziennym, kulturą, aktywnością społeczno–gospodarczą mieszkańców dawnych sztetli – wyjaśniła Dziarmaga.

Organizatorzy chcą, by konkurs miał charakter cykliczny, a prace stanowiły cenne źródło dla zrozumienia polsko-żydowskiego sąsiedztwa, któremu kres położyła II wojna. Najlepsze prace będą wykorzystane przez Świętokrzyski Sztetl w celach dydaktycznych; jeden egzemplarz zostanie także przekazany do Archiwum Państwowego.

Nadzór merytoryczny i opiekę naukową nad konkursem zapewnia Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach, w organizację konkursu włączyli się również studenci z Koła Naukowego „Judaica”.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu podczas otwarcia Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.

Świętokrzyski Sztetl to powstający w Chmielniku nowoczesny ośrodek edukacyjno-muzealny, który ma być dostępny dla wszystkich zainteresowanych kulturą, tradycją i historią Żydów na Kielecczyźnie. Ma być gotowy w połowie 2013 roku. Jego koszt wyniesie 8 mln zł.

Według zapewnień władz samorządowych Chmielnika, obiekt ma być wyjątkowy w skali kraju. To autorski projekt firmy architektonicznej Mirosława Nizio – współtwórcy m.in. koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Poprzez nowoczesną multimedialną ekspozycję i nagromadzenie tradycyjnych pamiątek, wizyta w muzeum ma być wycieczką lub spacerem po przedwojennym żydowskim miasteczku (sztetlu), z jego odgłosami i specyficzną atmosferą miejsca, w którym zgodnie żyli obok siebie od stuleci Polacy i Żydzi, i którego nigdzie już w Polsce nie ma – czytamy w opisie projektu.

Chmielnik był zasiedlany przez Żydów od XVII wieku. Prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku istniała już w mieście synagoga – trzecia pod względem wielkości na Kielecczyźnie. Do II wojny światowej Chmielnik był jednym z większych sztetli regionu, zamieszkanym w większości (80 proc.) przez ludność żydowską. Położony w południowej części powiatu kieleckiego Chmielnik liczy obecnie ok. 4 tys. mieszkańców.

(jmr)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.