Strona główna > NWO > „Postępowa” biometria w Szwecji

„Postępowa” biometria w Szwecji

aW Szwecji ruszył program, który – jeżeli zostanie wprowadzony w całym kraju – uniemożliwi anonimowy zakup jakichkolwiek produktów. W jego założeniach dostęp do konta bankowego następuje po zeskanowaniu ręki jego właściciela – kodem dostępu do konta (PIN) są linie papilarne.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce program ten zostanie wprowadzony w całej Europie, ponieważ ta forma płatności bardzo ułatwi pracę wszelkiego rodzaju służbom – od skarbowych po specjalne. Jeżeli ten znajdujący się dotychczas w fazie eksperymentu program stanie się obligatoryjny, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby dzięki niemu władze gromadziły dane dotyczące wszystkich płatności dokonywanych przez obywateli.

Dotychczas skanery dłoni zostały zainstalowane w 15 sklepach i restauracjach w uniwersyteckim miasteczku Lund. To właśnie studenci z lokalnego uniwersytetu dwa lata temu stworzyli ten projekt, który obecnie – na razie w fazie eksperymentu – jest wdrażany. Na razie tylko 1600 osób zdecydowało się wziąć udział w eksperymencie, jednakże ma on duże szanse stać się programem państwowym, a z czasem być może i ogólnoświatowym (podobne pomysły mieli naukowcy z innych krajów europejskich, w tym m.in. z Polski).

Twórcy nowego szwedzkiego systemu płatniczego przekonują, że skanowanie linii papilarnych zamiast wprowadzania PINu umożliwi znacznie szybsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze robienie zakupów. Problem jednak w tym, że w ten sposób stracimy anonimowość, a co za tym idzie – poczucie bezpieczeństwa. Już sama świadomość, że ktoś obcy może mieć pełny dostęp do informacji o nas, dokonywanych przez nas zakupach, a przede wszystkim posiadać rys naszych linii papilarnych daje powód do niepokoju. Informacje te mogą być bowiem wykorzystane w celach zupełnie innych niż deklarowane przez twórców.

Skanu linii papilarnych nie wymaga się nawet przy wydawaniu dokumentów, jeżeli natomiast zostanie wprowadzony jako umożliwiający dostęp do konta w banku, w sposób znaczący naruszy nasze prawo do wolności i anonimowości.

Julia Nowicka

Źródło: http://prawy.pl/z-zagranicy2/5584-nawet-jablka-nie-kupimy-anonimowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.