Strona główna > Rosja > Posłannictwo Rosji. Rosyjska Idea

Posłannictwo Rosji. Rosyjska Idea

Tytułem wstępu i wyjaśnienia przyczyn nieobecności:
Od jakiegoś czasu – przyznaję – odczuwam niesmak i zniechęcenie do czynnej obecności na WOLNEJ-POLSCE. Przyczyna – przytłaczająco hałaśliwa, skandalizująca pseudo religijna hucpa i jarmarczno-odpustowa, schlebiająca najniższym gustom oprawa graficzna oraz klimat „everything goes” – wolności do moralnej i intelektualnej tandety. Czy to rzeczywiście reprezentatywne oblicze młodego pokolenia Polaków? Jeśli tak, to z przykrością, nic tu po mnie. Gdzie ambitne i nośne pozytywne programy polityczne naprawy Kraju, manifesty ideologiczne czy wyrażające dezaprobatę rzeczywistości, aspiracje tego pokolenia i jego wizje przyszłości? I nie sądzę by pozostawienie problemu – żywiołowej samoregulacji, załatwiło sprawę; wiadomo przecież, nie od dzisiaj, że – symbolicznie – zły pieniądz zawsze wypiera dobry!

Jako ilustrację jakowościowego podnoszenia problemów społecznych i politycznych nurtujących społeczeństwo, w tym wypadku na gruncie rosyjskim, gorąco polecam ((załączony w tekście autora, Aleksandra Pasiecznika (Александр Пасечник) link))  film MISJA ROSJI (МИССИЯ РОССИИ).

To piękna, mądra – choć pełna trudnej do ukrycia goryczy, opowieść o poszukiwaniu ratunku dla Rosji pogrążającej się w zapaść
organicznego holocaustu. Autor rozważając rozliczne uwarunkowania i determinanty rosyjskiej i radzieckiej historii, przywodzi konkluzję, że jedynym antidotum na obecną postępującą degradację kraju, społeczeństwa i poszczególnych Rosjan jest fuzja prawosławia z socializmem. Bowiem zarówno prawosławie i socjalizm wyrażają najlepiej – wymuszony historią, ethosem i niezmierzonym obszarem – interes kraju i duchowość jego mieszkańców.

Film niestety pozbawiony jest narracji tekstowej. Dla znających rosyjski to uczta wrażeń i kopalnia materiałów do przemyśleń.
Nieznający języka – jak sądzę – intuicyjnie pojmą jego przesłanie : symboliczny dla całej Rosji upadek miejscowego sowchozu pod tym samym nazwaniem i popadająca w ruinę miejscowa cerkiew – w nadziei na ich odrodzenie.
I jeszcze proszę zwrócić uwagę na piękno człowiecze narratora a zarazem autora książki, Aleksandra Mołotkowa; filozofa, pszczelarza, społecznika z „głubinki” i wygnańca z wyboru.

(bezmetki)

————————-

Posłannictwo Rosji. Rosyjska idea

Ponad rok temu pojawiła się u mnie myśl aby nakręcić film o Rosyjskiej Idei. Spory i rozmowy na ten temat, nie tracą w naszym społeczeństwie aktualności. Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem, ma miejsce, z jednej strony, ideologiczna próżnia, a z drugiej strony, jasne zrozumienie przez większość ludzi, że my wszyscy, cały nasz kraj idziemy w złym kierunku, który w końcu może doprowadzić nas do zguby.

Dlatego właśnie chcę nakręcić ten film. Z czasem, pragnienie, aby to zrobić, stało się jeszcze silniejsze. Myśli o tym filmie nie dają mi spokoju. Jestem przekonany, że taki uczciwy film dokumentalny, na ten temat, jest bardzo potrzebny dzisiaj naszemu społeczeństwu. Bo jeśli człowiek nie może żyć bez celu, to co powiedzieć o państwie!

Od dwudziestu pięciu lat, drepczemy w miejscu, nie pojmując dokąd i po co idziemy. Nasze czasy można scharakteryzować dwoma słowami – totalna niesprawiedliwość i absolutna władza pieniędzy. Nawet po to, aby nakręcić ten film, muszę odwołać się do twojej pomocy, drogi widzu, ponieważ dzisiejszego państwa, to od dawna nie interesuje…

Moje zadanie – to starać się zrozumieć, co to jest Rosyjska Idea? Czy jest ona zgodna z zachodnimi liberalnymi wartościami? Czy możliwe jest jej wcielenie w warunkach kapitalizmu? Wielu rosyjskich pisarzy, filozofów, uczonych XIX i XX wieku myślało nad tym pytaniem. Wystarczy wspomnieć Dostojewskiego, Tołstoja, Bierdiajewa, Władimira Sołowjowa, Pawła Florenskiego, Aleksandra Zinowiewa i wielu innych.

Jeszcze jeden ważny punkt — gospodarka. Bez silnego materialnego fundamentu, rozwój narodu jest niemożliwy. Historyczne doświadczenie ZSRR pokazało, że socjalistyczny system gospodarki może być o wiele bardziej skuteczny niż kapitalistyczny. Autor jest przekonany, że taki model gospodarczy (jeśli odrzucimy ideologię ateistyczną) w pełni może być częścią Rosyjskiej Idei.

Do tego, aby zgłębić tak poważny temat, trzeba zrozumieć w pewnym stopniu całą tysiącletnią drogę Rosyjskiego państwa. Umownie, film można podzielić na trzy części:

1. Rosja, którą straciliśmy (Prawosławie-Samowładztwo-Narodność(Народность), kryzys państwowości w Imperium Rosyjskim, rewolucja 1917 roku)

2. Radziecki Projekt (Komunistyczne marzenie — jako część Rosyjskiej Idei. Osiągnięcia i przyczyny upadku)

3. Obraz przyszłości

Dlaczego właśnie takie nagłówki? Myślę, że dlatego, że one najbardziej precyzyjnie określają węzłowe momenty naszej historii.

Dziś kraj nasz stoi na rozdrożu. Ostateczny wybór jeszcze nie podjęty, walka idei w naszym społeczeństwie tylko się nasila. I od tego, gdzie pójdziemy, zależy nasza przyszłość i przyszłość naszych dzieci.

—————-

A teraz gorąco zapraszam na film Aleksandra Pasiecznika –


МИССИЯ РОССИИ
Misja Rosji

(bezmetki)

——————

źródło:

Народный журналист
…правда дороже денег

Миссия России. Русская идея


„Миссия России. Русская идея”
autor:Александр Пасечник
7.04.2018

————-

YouTube:

Filmy związane tematycznie:


ПРЕДСЕДАТЕЛЬ. Как олигархический режим Путина уничтожает русскую деревню
PRZEWODNICZĄCY.Jak Oligarchiczny reżim Putina unicestwia rosyjską wieś


Катастрофическое обнищание Россиян Путин должен уйти!
Katastrofalne ubożenie Rosjan; Putin musi odejść!

——————

Wybór, tłumaczenie, opracowanie i komentarz: (1a)bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych artykułów;
dozwala się wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych
(ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *