Strona główna > Rosja > Polskie władze zamierzają anulować licencję lokalnej stacji radiowej, która retransmituje radio Sputnik

Polskie władze zamierzają anulować licencję lokalnej stacji radiowej, która retransmituje radio Sputnik

Krajowa Rada Radia i Telewizji Polski rozpoczęła procedurę unieważnienia koncesji lokalnej stacji radiowej Radia Hobby, retransmitującej programy polskiej edycji Radia Sputnik, poinformowała PAP. Radio Hobby retransmituje audycje radia Sputnik przez 1 godzinę dziennie – od 21:00 (22:00 czasu mosk.) do 22:00 (23:00 czasu mosk.) – na podstawie umowy zawartej trzy lata temu ze stacją radiową „Głos Rosji”.

a

„W wyniku analizy dokumentów Krajowa Rada Radia i Telewizji uznała, że ​​Radio Hobby narusza prawa dotyczące telewizji i radia. Prawa dotyczące licencji są niezbywalne, a sama licencja nie może być przedmiotem transakcji handlowych” – zaznaczono w oficjalnym sprawozdaniu Krajowej Rady Radia i Telewizji Polski, informuje RIA Novosti.

„W wyniku zawarcia umowy z osoba trzecią właściciel programu zadysponował część praw, przyznanych mu przez licencję i stracił wpływ na treść i sposób prezentacji informacji w transmitowanym programie” – mówi się w dokumencie.

Redaktor naczelny „Russia Today MIA” Margarita Simonian zaznaczyła, że decyzja ta jej nie zdziwiła.

„Polska nie zaskoczyła. Niestety. Wielka szkoda, że ludzie zamykający stacje radiowe za nadawanie innych poglądów, nadal wierzą, że żyją w demokracji”- powiedziała Simonian.

Dyrektor Radia Hobby Tomasz Brzeziński powiedział, że w ciągu trzech lat od dnia zawarcia umowy z rosyjskim radiem polskie władze nie miały żadnych pretensji do transmitowanych audycji.

„Do chwili konfliktu na Ukrainie, audycja ta nigdy nie była dla nikogo problemem. Nie wywieramy wpływu na te audycje, a przekazujemy materiał, który otrzymujemy na godzinę przed transmisją, po uprzednim jego wysłuchaniu. Gdyby w nim były apele o dokonanie zamachu stanu w Polsce, to my tego nie puścilibyśmy. Nie jesteśmy rosyjskimi szpiegami”- podkreślił szef polskiej stacji radiowej.

Według słów Brzezińskiego, Radio Sputnik w języku polskim przekazuje nie tylko informacje polityczne, które w Warszawie uważają za rosyjską propagandę, ale również wiadomości o nauce, kulturze, sztuce, materiały o współczesnej Rosji.

„To jest gra polityczna. Ktoś to wykorzystuje, nazywając redakcję rosyjskimi szpiegami” – powiedział Brzeziński..

Sputnik – to informacyjna agencja prasowa i radio multimedialne z informacyjnymi centrami sieciowymi („hub”) w kilkudziesięciu krajach. Sputnik zawiera witryny, audycje analogowe i cyfrowe, aplikacje mobilne i strony na portalach społecznościowych. Jego kanały wiadomości przez całą dobę ukazują się w języku angielskim, arabskim, hiszpańskim i chińskim.

Witryny Sputnika pracują w dziesiątkach języków, łącznie z angielskim, arabskim, hiszpańskim, włoskim, chińskim, polskim, portugalskim, serbskim, tureckim, francuskim i hindi. Zapewniają one czytelnikowi różnorodne treści: infografikę, video materiały, zdjęcia (fotoreportaże), forum, internetowe głosowania. Ponadto oprócz nowości operatywnych Sputnik publikuje materiały analityczne i ekskluzywne wywiady.

Oryginalna wiadomość RT w języku rosyjskim:

http://russian.rt.com/article/101903

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

7.6.2015 r.

P.S. Suplement: podobną  przykrość znamy z autopsji, bowiem portal wolna-polska, z powodu prezentowanych treści z niezależnych rosyjskich portali internetowych, został zablokowany na terytorium Ukrainy w ubiegłym roku:

a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *