Strona główna > Polska > Polskie MSZ: UPA to patrioci

Polskie MSZ: UPA to patrioci

Poseł Kukiz’15, zarazem prezes Ruchu narodowego Robert Winnicki złożył do MSZ interpelację w sprawie zatwierdzonej przez Ministerstwo Oświaty Ukrainy „Koncepcję narodowo-patriotycznego wychowania młodzieży” z 16 czerwca 2015 roku, która przewiduję dla UPA rolę wzorca postaw patriotycznych. W odpowiedzi usłyszał… że nie można odmawiać Ukrainie prawa do odwoływania się do przykładów patriotycznych postaw ze stosunkowo krótkiej historii tego kraju.

a10

Z upoważnienia ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego odpowiedzi udzieliła Katarzyna Kacperczyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jej ustami polskie MSZ, uzasadnia, że Ukraina ma prawo czcić katów Polaków, gdyż doświadcza agresji rosyjskiej. Co do zakwalifikowania Zbrodni Wołyńskiej jako ludobójstwa, MSZ uzasadnia, że Sejm 12 lipca 2013 roku odrzucił wniosek o uznanie zbrodni za ludobójstwo, ograniczając się do formuły czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa. Według resortu, decyzja ta może być uznana zapodsumowanie prowadzonych wówczas dyskusji. Resort twierdzi przy tym, że w rozmowach z Ukraińcami wyraża negatywny stosunek do honowania UPA na Ukrainie.

Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) jest odpowiedzialna za bestialską rzeź ponad 100 tys. Polaków podczas II wojny światowej.

Za: http://portalniezalezny.pl/informacje/polskie-msz-upa-to-patrioci

Data publikacji: 13.02.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.