Strona główna > Polska > Polski sąd nakazał uznanie urzędowego wpisu o rodzicielstwie dwóch lesbijek

Polski sąd nakazał uznanie urzędowego wpisu o rodzicielstwie dwóch lesbijek

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że transkrypcja wydanego w Wielkiej Brytanii aktu urodzenia dziecka wychowywanego przez dwie Polki była zgodna z naszym prawem.

Sąd oddalił prokuratorską skargę na działanie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który dokonał transkrypcji. To pierwszy przypadek takiej skargi. Kierownik USC wpisał do polskich ksiąg na polecenie Naczelnego Sądu Administracyjnego brytyjski akt urodzenia dziecka wychowywanego przez dwie kobiety.

Małopolski WSA uznał, że niedokonanie transkrypcji ograniczałoby prawa obywatelskie dziecka. Pięciolatek, który na Wyspach przyszedł na świat za pomocą metody in vitro, zyskał dzięki werdyktowi sądu prawa obywatela naszego kraju. Lesbijki uznawane są w Wielkiej Brytanii za legalną parę rodzicielską chłopca.

Prokurator, który zaskarżył transkrypcję ocenił, że ten akt wchodzi w kolizję z poprzednim orzecznictwem naszych sądów i kłóci się z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP. Dotychczas sądy pierwszej instancji z reguły odmawiały dokonywania tego typu wpisów i powoływały się przy tym na klauzulę porządku publicznego. Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można wpisywać w akcie urodzenia jako rodziców pary jednopłciowej. Sądy podzielały w ten sposób decyzje urzędów stanu cywilnego i wojewodów.

W uznanie roszczenia dwóch Polek zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Źródło: dziennik.pl

RoM

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

A plemniki od której pani?
Jacek

CZYTAJ RÓWNIEŻ: [wybór linków generowany komputerowo przez serwer BIBUŁY]

Za: http://www.bibula.com/?p=108244

4.06.2019

2 thoughts on “Polski sąd nakazał uznanie urzędowego wpisu o rodzicielstwie dwóch lesbijek

  1. I w taki to sposób wymusza się na nas uznawanie „praw” lesbijek do rodzicielstwa. Naiwnością było sądzić że my się nie poddamy tym naciskom .Tylko dlaczego wpisano go do akt polskich skoro przyszedł na świat w UK? Czy nie powinien być w taki razie obywatelem Brytyjskim?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.