Strona główna > Świat > Ukraina > Polski generał wyrzekł się wsparcia dla Ukrainy

Polski generał wyrzekł się wsparcia dla Ukrainy

„Ukraina nie ma takiego potencjału wojskowego, który mógłby pokonać separatystów”

Polski generał Waldemar Skrzypczak Zdjęcie: se.pl
Polski generał Waldemar Skrzypczak
Zdjęcie: se.pl

„Wyrzekam się wszystkiego, co wcześniej mówiłem o wsparciu dla Ukrainy” – powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej generał Waldemar Skrzypczak, w przeszłości – dowódca Wojsk Lądowych i zastępca Ministra Obrony Polski. Według niego, nie ma więcej powodów, aby sądzić, że Ukraina liczy się z Polska. Taką reakcję generała wywołało przyjęcie przez ukraińską Radę Najwyższą ustawy o gloryfikacji działaczy Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy są odpowiedzialni za zabójstwo 100 000 cywilnych Polaków podczas Rzezi Wołyńskiej w latach 1943/44. Głosowanie nad tą ustawą odbyło się dosłownie po tym, jak na trybunie ukraińskiego parlamentu Prezydent Polski Bronisław Komorowski wylewał komplementy na cześć Kijowa.

„UPA zabiła mojego wujka, przybili gwoździami do drzwi stodoły, zmarł dopiero po trzech dniach – powiedział Gazecie Skrzypczak. – Ich okrucieństwo było poza granicami ludzkiej wyobraźni. Nawet naziści nie wymyślili niczego podobnego, co robili Ukraińcy. Ponadto, mordowanie Polaków przez Ukraińców rozpoczęło się nie w 1943 roku, a jeszcze we wrześniu 1939 roku. Czy ktoś wie o tym, że kiedy nasi żołnierze wycofywali się na Węgry i do Rumunii, atakowały ich uzbrojone bandy ukraińskie? Chciałoby się wiedzieć, jaką przyszłość buduje Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, na podstawie czego – krwiożerczego nacjonalizmu? To jest straszne. Ukraińcy powinni się pozbyć nacjonalizmu, w przeciwnym razie ich współpraca z Polakami będzie bardzo skomplikowana, praktycznie niemożliwa.”

Przypomnijmy, że wcześniej generał mówił o tym, że „Ukraina potrzebuje broni”. Jak podawało w styczniu tego roku Polskie Radio dla zagranicy, Skrzypczak powiedział, że Ukraińcy potrzebują broni do działań ofensywnych, w szczególności czołgów. „Mamy czołgów w nadmiarze, które możemy naprawić i dać Ukrainie. Pod jednym warunkiem, że czołgi przekażemy z kompletami amunicji, ponieważ muszą one mieć możliwość walki z rosyjskimi czołgami”- powiedział generał. Dodał również, że im szybciej Ukraina otrzyma broń, tym lepiej, ponieważ wzmocnienie armii ukraińskiej umożliwi szybsze negocjacje pokojowe, a sankcje na Kremlu” nie robią wrażenia”. Były dowódca Wojsk Lądowych RP zauważył, że „Ukraina nie ma takiego potencjału wojskowego, który mógłby pokonać separatystów”.

Wykorzystanie materiałów – tylko po powołaniu się na ИА REGNUM

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

18.4.2015 r.

http://www.regnum.ru/news/polit/1916399.html

17/04/2015 12:58

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.