Strona główna > Polska > Polska zacieśnia współpracę z Izraelem w obszarze cyberbezpiezczeństwa

Polska zacieśnia współpracę z Izraelem w obszarze cyberbezpiezczeństwa

Polska rozwija współpracę międzynarodową związaną z cyberbezpieczeństwem podpisując Memorandum of Understanding (MoU) z Izraelem. Państwo to posiada jedne z najbardziej zaawansowanych zdolności w cyberprzestrzeni. Dzięki temu nastąpi wymiana doświadczeń oraz podniesie poziomu umiejętności personelu w obszarze cyberbezpieczeństwa.

POLSKO-IZRAELSKA WSPÓŁPRACA NA RZECZ CYBERBEZPIECZEŃSTWA [SCF2019]

W dniu 8 grudnia 2020 r. Minister Obrony Narodowej RP reprezentowany przez Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) – gen. bryg. Karola Molendę i gen. bryg. Yariv NIR, Szef Łączności, Szef Sztabu Zarządu J6 i Cyberobrony z Sił Obronnych Izraela  podpisali w trybie online porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

Celem Memorandum of Understanding (MoU) jest nawiązanie współpracy NCBC a Zarządem J6 i Cyberobrony z godnie z obowiązującymi narodowymi regulacjami stron, prawem międzynarodowym oraz na zasadzie równości, wzajemności i wzajemnych korzyści.  Na podstawie porozumienia możliwa będzie realizacja przedsięwzięć w obszarze bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w szczególności o wymianę informacji, wymianę doświadczeń, grupy robocze, szkolenia i edukację oraz rozmowy w obszarze planowania operacji. Dzięki porozumieniu obie Strony wzmocnią partnerstwo pomiędzy instytucjami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem, nastąpi wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk związanych z możliwościami operacyjnymi, a także podniesienie umiejętności personelu w obszarze cyberbezpieczeństwa m.in. w oparciu o wspólne szkolenia.

W związku z pandemią COVID-19, podpisanie dokumentu nastąpiło podczas uroczystości przeprowadzonej online, a dokumenty przekazano attaché wojskowym w celu przekazania ich drugiej Stronie.

Uzgodnienie i podpisanie MoU było możliwe dzięki zaangażowaniu płk Itai BRIN’A, Attaché Wojskowego Izraela w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech oraz płk Andrzeja STANKA, polskiego Attaché Wojskowego w Izraelu.

Jednym z elementów programu Cyber.mil jest współpraca międzynarodowa. NCBC dużo w tym obszarze uwagi poświęciło Amerykanom, organizując wspólne ćwiczenia, ale nawiązanie współpracy z Izraelem jest godne podkreślenia. Jest to państwo, które ma olbrzymie doświadczenie w walce z hakerami, jak również przeprowadzaniu operacji o charakterze ofensywnym.

To nie jedyne takie porozumienie podpisane pomiędzy Izraelem a Polską. W 2019 roku Memorandum Of Understanding w obszarze cyberbezpieczeństwa podpisały pomiędzy NASK  i INCD (Israeli National Cyber Directorate – krajowy zarząd ds. cyberbezpieczeństwa w Izraelu).  Porozumienie przewidywało wymianę doświadczeń i informacji o cyberzagrożeniach,  rozwój kompetencji i wspólne projekty innowacyjne.

AK/Informacja prasowa NCBC

źródło: https://www.cyberdefence24.pl/polska-zaciesnia-wspolprace-z-izraelem-w-obszarze-cyberbezpiezczenstwa?fbclid=IwAR1WSfMBSDwbzVA22qGTfAO0-lcRWkuBuwal5cNWXRUkCoBAbgbYJmo3aNE#.X9fkKIOyIEh.facebook

3 thoughts on “Polska zacieśnia współpracę z Izraelem w obszarze cyberbezpiezczeństwa

  1. To nie Polska zacieśnia współpracę z chazarami z Izraela tylko dzicz chazarska zamieszkująca Polskę i udająca Polaków. Dość tych antypolskich kłamstw. Prawdziwi Polacy wiedzą kim jest żydostwo i ZION i jakie antyludzkie draństwo to niesie ze sobą..

  2. Przypominam, że wszystkie rozbiory Polski dokonywały się mocą 'porozumień' i sejmowych uchwał. Dokładnie tak jak teraz! W sprawie np. Fortu Trump pytałem co będzie, kiedy prezydentem Stanów Zażydzonych zostanie żyd a w 'forcie' stacjonować będą oddziały izraelskie!?
    No i własnie widzimy, że to właśnie o to chodziło, o zżydzenie 'polski' do imentu! Polski debil ocknie się dopiero kiedy mu fiu:ta brzytwą oskrobią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.