Strona główna > Bez kategorii > Polska wolna od genetycznie modyfikowanej żywności?

Polska wolna od genetycznie modyfikowanej żywności?

Źródło: http://www.autonom.pl/?p=3752

Data publikacji: 04.01.2012

gmoRada Ministrów zakazała ostatecznie upraw kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora w Polsce. Wieść o tym momentalnie wywołała falę euforii u proekologicznych działaczy, sugerując tym samym, że Polska pozostanie krajem wolnym od genetycznie modyfikowanej żywności.

Nowa ustawa o nasiennictwie przewidująca zakaz upraw dwóch rodzajów roślin GMO została przyjęta w środę, 2 stycznia. Zakaz został nałożony na nasiona kukurydzy MON810 firmy Monsanto i ziemniaka Amflora firmy BSAF – dwóch gigantów w branży genetycznie modyfikowanych organizmów, posiadających monopol na uprawy w wielu krajach Unii Europejskiej. Jednocześnie zalegalizowano obrót nasionami GMO w Polsce, który – jak usiłują przekonać rządzący – był konieczny dla wprowadzenia własnych rozporządzeń dotyczących upraw.

Nowe przepisy mają być bardzo restrykcyjne i uprawy genetycznie modyfikowanej kukurydzy oraz ziemniaków zdają się być faktycznie zablokowane. Minister rolnictwa, Stanisław Kalemba, oświadczył, że dla osób nie stosujących się do rządowych regulacji (tj. uprawiających zakazane nasiona GMO) przewidziane są surowe sankcje ze strony Inspekcji Ochrony Rolnictwa i Nasiennictwa. Od teraz rolnik przyłapany na łamaniu zakazów może zostać ukarany wysoką grzywną, a jego uprawy mają zostać zniszczone.

Tymczasem bocznymi drzwiami przeforsowana została inna ustawa. Od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje znowelizowana ustawa o paszach, na mocy której przez cztery najbliższe lata można stosować genetycznie zmodyfikowane pasze do żywienia zwierząt hodowlanych [pasze z GMO dla zwierząt hodowlanych są stosowane w Polsce już od dawna – przyp. StSy – patrz: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o paszach]. Na tę chwilę nie ma jednak pewności co do tego, czy przepis ten zacznie obowiązywać, gdyż zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych jego treść jest niezgodna z unijnymi przepisami.

na podstawie: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.