Strona główna > Polska > Polska w czołówce państw unijnych z najwyższą inflacją

Polska w czołówce państw unijnych z najwyższą inflacją

Najnowsze dane Eurostatu – instytucji statystycznej Unii Europejskiej wskazują, że Polska zalicza się do państw o najszybszym wzroście cen.

Dane Eurostatu za grudzień podał w niedzielę portal Money.pl. Wskazują one, że najwyższa inflacja jest obecnie na Węgrzech i w Rumunii. W obu tych państwach szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy szybki wzrost cen na poziomie 4 proc. w stosunku rok do roku. Nieco ponad 3-procentowa inflacja odnotowana została w Bułgarii, Czechach i na Słowacji. Za nimi, na szóstym miejscu pod względem szybkości wzrostu cen znalazła się Polska.

Eurostat podaje dla naszego kraju wartość inflacji na poziomie równo 3 proc. To i tak poziom niższy niż dane polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, które na grudzień wykazały roczną inflację na poziomie 3,4 proc. co oznacza wzrost cen najszybszy od ponad siedmiu lat, napędzany zwłaszcza przez drożenie żywności.

Poziom inflacji w naszym kraju jest niemal dwukrotnie szybszy niż średnia jej wartość dla całej Unii Europejskiej, która wyniosła 1,6 proc. W strefie euro wzrost cen był wolniejszy, na średnim poziomie 1,3 proc. We Francji wskaźnik ten wyniósł 1,6 proc., a w Niemczech 1,5 proc. Jeszcze mniej był w opuszczającej UE Wielkiej Brytanii 1,3 proc. W sześciu unijnych państwach inflacja wynosiła mniej niż 1 proc. – w Belgii (0,9 proc.), Hiszpanii – (0,8 proc.), Danii (o,8 proc.), na Cyprze (0,7 proc.), we Włoszech (0,5 proc.) i w Portugalii (0,4 proc.).

Czytaj także: MFW przewiduje, że Polska będzie miała najwyższy poziom inflacji w UE

money.pl/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska-w-czolowce-panstw-unijnych-z-najwyzsza-inflacja/

19.01.2020

One thought on “Polska w czołówce państw unijnych z najwyższą inflacją

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.