Strona główna > Polska > Polska: stała obecność wojsk okupacyjnych coraz bardziej prawdopodobna

Polska: stała obecność wojsk okupacyjnych coraz bardziej prawdopodobna

Polska staje się czwartym po Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii krajem o największym kontyngencie jankeskich wojsk okupacyjnych w Europie. Rokowania między MON i Pentagonem są na ostatniej prostej, do uzgodnienia pozostały szczegóły.

Według słów szefu gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, bardzo prawdopodobne, że rokowania się skończą podczas czerwcowej wizyty prezydenta RP w USA.
Reuters i „Washington Post” ujawniły niedawno, że obie strony zgodziły się co do formuły „trwałej obecności” („enduring presence”), co oznacza planowanie na wiele lat naprzód rozlokowania wojsk amerykańskich w naszym kraju.

Łączna liczba jankeskich wojsk okupacyjnych ma wzrosnąć o 1–1,5 tys., do ok. 6 tys. Tylko w trzech krajach Europy jest ich więcej. Taki stan liczebny odpowiada wielkości dywizji, choć składa się na to wiele różnych jednostek. Są też plany umieszczenia w przyszłości bazy samolotów 5. generacji F-35A w Powidzu koło Gniezna. akże w Powidzu NATO w porozumieniu z Amerykanami miałoby zbudować w ciągu dwóch lat magazyn broni dla dywizji. W pobliskim Poznaniu miałby powstać z kolei sztab dowodzenia dywizji, która zjawiłaby się w Polsce w razie narastającego zagrożenia. A w Łasku koło stolicy Wielkopolski na stałe stacjonowałyby amerykańskie F-16.

(Na podst. rp.pl/ oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Za:  http://xportal.pl/?p=34730&fbclid=IwAR0BCA6oGDVlZ-YOUEwC5zSJrNDrx_M9cIUayJ6JWuIswJIC81DhLIte9Uc

2.06.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.