Strona główna > Polska > Informacje oraz publicystyka z Polski > Polska przed Trybunałem wnosi o utajnienie

Polska przed Trybunałem wnosi o utajnienie

tajne więzienie CIA w Polsce

poland-cia-prison-european-court-.siPolska prosi Europejski Trybunał o utajnienie sprawy tajnych więzień CIA przed opinią publiczną

Polska zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, aby zakazał mediom i publiczności dostępu do przesłuchania podczas rozprawy dotyczącej współudziału Polski w „działaniach w trybie nadzwyczajnym” programu CIA, który rozmieszczał podejrzanych o działalność terrorystyczną w tajnych więzieniach na całym świecie.

Przesłuchanie publiczne w Strasburgu, zaplanowane na 3 grudnia będzie pierwszym badaniem zarzutów o to, że polski rząd pozwolił CIA na prowadzenie na jej terytorium więzienia dla rzekomych bojowników al-Kaidy.

Wniosek o przesłuchanie z wyłączeniem jawności rozprawy „będzie rozpatrzony przez sąd niebawem„, powiedział agencji Reuters rzecznik sądu.

Polska podnosi argument obaw o bezpieczeństwo narodowe, dlatego wnioskuje, aby rozprawa pozostała sprawą poufną. Polski rząd nie chciał komentować swego wniosku do Trybunału.

Polska organizacja praw człowieka skrytykowała wniosek mówiąc, że społeczeństwo zasługuje na to, aby wiedzieć, czy Polska pozwalała CIA ukrywać więźniów przed amerykańskim systemem sądowym.

Powinniśmy mieć prawo wglądu do tej sprawy publicznie„, powiedział Adam Bodnar, wiceprezes warszawskiej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. „Nie widzę powodu dla wyłączenia jawności postępowania„.

(Adam Bodnar to osobnik, który podpisał się na liście nagonki na prof. Jasiewicza i znalazł sobie miejsce w Paradzie oszustów część I, pozycja 10. Cała ta „organizacja praw człowieka”, jaką jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka to jedna wielka żydowska lipa, która z prawami człowieka ma tyle samo, co z prawami Marsjan. Oceniając ten hop-sztos żydowski – jest to nic innego tylko nieudolna pozoracja – przypis)

Bodnar dodał, że większość dowodów dotyczących domniemanego więzienia CIA jest już dostępnych publicznie i utrzymywanie tego w tajemnicy nie ma teraz sensu. Jego organizacja walnie przyczyniła się do ujawnienia dowodów współpracy Polski z CIA.

Były prezydent George W. Bush potwierdził 6 września 2006 r. istnienie tajnych więzień, czy „czarnych miejsc”, prowadzonych przez CIA, prawie rok po tym, gdy po raz pierwszy zostało to ujawnione przez różne media i organizacje pozarządowe.

Polska rozpoczęła swoje tajne dochodzenie w sprawie zarzutów o istnienie tego więzienia w 2008 roku. Na początku 2012 roku, biuro Prokuratora Generalnego rozpoczęło śledztwo w sprawie byłego szefa wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego, który został oskarżony w marcu 2012 r. o pomocnictwo w utworzeniu tego więzienia.

Uwięzieni bojownicy al.-Kaidy twierdzą, że byli torturowani w więzieniach CIA.

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) otrzymał sprawę do rozpoznania od obrońców Abu Zubaydah oraz Abd al-Rahim al-Nashiri, obaj więźniowie wciąż czekają na formalne oskarżenie w Guantanamo Bay.

Twierdzą oni, że zostali porwani i są przetrzymywani przez CIA, byli uwięzieni m.in. przy ośrodku szkoleniowym wywiadu w Starych Kiejkutach, w północno-wschodniej Polsce. Tam podejrzanych „poddano torturom w latach 2002-2005„, twierdzi Amnesty International.

Nashiri twierdzi, że podczas pobytu w Polsce, został poddany torturom lub „wzmocnionym technikom przesłuchań” i innym formom tortur, jak „pozorowana egzekucja” z pistoletu czy groźby przemocy seksualnej wobec członków jego rodziny”, twierdzi Amnesty.

Zubaydah był podtapiany 83 razy w ciągu jednego miesiąca.

Polscy urzędnicy twierdzą, że ich kraj nie był gospodarzem więzień CIA, choć przyznają, że w 2002 i 2003 r., w Polsce wylądował samolot CIA na odległym lotnisku w pobliżu miejsca domniemanego więzienia w północnej Polsce.

Udostępnianie miejsca na takie tajne więzienie narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka oraz Konwencję ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur, i oba te akty prawne muszą przestrzegać wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Polski rząd powiedział, że woli przeprowadzić swe własne śledztwo, zanim Europejski Trybunał rozpocznie sprawę. Ale działacze na rzecz praw i prawnicy domniemanych więźniów polskiego tajnego więzienia powiedzieli, że polskie śledztwo tylko spowoduje opóźnienie, aby uniknąć wyjścia na jaw żenujących faktów, choć prokuratorzy zaprzeczają tym zarzutom.

tajne więzienie CIA w Polsce
Lotnisko w Szymanach koło Szczytna w płn-wsch. Polsce. Uważane za prawdopodobny punkt przerzutowy, używany przez CIA do transportu więźniów al-Kaidy, zwłaszcza do tajnego więzienia CIA w Polsce.

źródło: http://rt.com/news/poland-cia-prison-european-court-991/

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.