Strona główna > Polska > Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii…

Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii…

W ostatnią środę Polska sprowadzała energię elektryczną z innych państw o rekordowej mocy w historii. Rekordowe zapotrzebowanie na energię w Polsce zaspokoili więc zagraniczni dostawcy.

26 czerwca odnotowano w Polsce rekordowe zużycie energii elektrycznej w historii naszego państwa. Jak poinformował dzień potem branżowy portal Wysokienapiecie.pl zwiększone zapotrzebowanie trzeba było pokryć poprzez skorzystanie z dostaw energii od zagranicznych operatorów. Spoza naszego kraju pochodziło około jednej dziesiątej zużywanej w Polsce energii elektrycznej.

Choć teoretycznie elektrownie wykorzystujące węgiel i gaz mają wydolność do produkcji energii o mocy 34,6 GW to jednak na skutek awarii i strat praktycznie moc energii wyprodukowanej w nich 26 czerwca miała znacznie mniejszą wartość. Bezwietrzna i sucha aura spowodowała również, że turbiny wiatrowe produkowały prąd o mocy odpowiadającej zaledwie 12% teoretycznej wydolności, zaś elektrownie wodne moc o wartości 35% teoretycznej wydolności. Łączna rezerwa mocy wynosiła w środę zaledwie 0,5 GW, czyli 2% całego zapotrzebowania.

W związku z tym, w szczycie zapotrzebowania Polska zaimportowała energię o łącznej mocy 2,7 GW. 0,4 GW pozyskano we współpracy z operatorami z Niemiec, Czech i Słowacji w ramach tzw. międzyoperatorskiej wymiany międzysystemowej. Ale prąd pozyskiwano jeszcze z trzech państw. Taki popyt z polskiej strony spowodował skok ceny hurtowej energii na Rynku Bilansującym, czyli na rynku na którym można dokonywać doraźnych zakupów, poza wcześniejszymi zakupami giełdowymi czy w ramach kontraktów dwustronnych. Cena megawatogodziny na tym rynku wyniosła 980 zł.

Polscy odbiorcy, którzy zabezpieczyli sobie dostawy zbyt małej mocy energii w porównaniu do środowego zapotrzebowania musieli wydać na dodatkowe zakupy łącznie 1,7 mln zł.

wysokienapiecie.pl/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/polska-jeszcze-nigdy-nie-importowala-tyle-energii/

1.07.2019

One thought on “Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii…

  1. Mamy ogromne zasoby energii geotermalnej,biogazu, słonecznej wszystko to razem daje według różnych szacunków od 50% do ok 80% naszego zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną ale ponoć się nie opłaca inwestować w źródła energii odnawialnej. „Taniej” jest importować z zagranicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.