Strona główna > Bez kategorii > Polska energetyka jest świadectwem zdrady

Polska energetyka jest świadectwem zdrady

źródło: http://nwonews.pl/artykul,3866,Polska-energetyka-jest-swiadectwem-zdrady

Dyskusji o niezależności energetycznej ciąg dalszy. Polska ma dostęp do nieograniczonych zasobów energii geotermalnej. I technologie jej pozyskiwania. Rząd tymczasem zajmuje się sondażami partii politycznych…

Kolejne spotkanie ze Zbigniewem Wrzesińskim, prezesem Ligii Konsumentów Energii poświęcamy źródłom geotermalnym, o których wiedza przeciętnego Polaka kończy się na tym, że są i była o nie awantura w aspekcie starań oo Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. Tymczasem… Polska leży w 70 proc. w obszarach geotermalnych i możemy wykorzystywać te źródła energii jako źródła praktycznie niewyczerpalne .

– Chodzi o energię zawartą na głębokości 5-6 km czyli to są już bardzo głębokie i trwałe pokłady, to dlatego zasób tej energii jest właściwie niewyczerpany – mówi Zbigniew Wrzesiński. – Metoda jej pozyskiwania polega na tym, że przy zbudowaniu takiej elektrowni produkujemy energię elektryczną za darmo. Technologia, skoro już ją mamy, jest prosta. Wiercimy głęboki otwór. Na każde 10 metrów głębokości ciśnienie wody wzrasta o jedną atmosferę techniczną. Na 5 km wynosi ono już 500 atmosfer. Na takiej głębokości woda jest podgrzewana do temperatury ok 400 stopni i jest w stanie nadkrytycznym, czyli mimo temperatury wciąż w stanie ciekłym. Przetłaczając ją do góry w pewnym momencie ciśnienie będzie spadało, nastąpi punkt krytyczny i przemiana fazowa – woda zamieni się w parę i ona przy tym kilkuset stopni skierujemy ją na turbinę odpowiedzialną za produkcję energii elektrycznej i wychłodzimy, na przykład ogrzewając okoliczne miasteczko. Prawda, że proste?

Dzięki takiemu

rozwiązaniu polska gospodarka może być konkurencyjna dla gospodarek ościennych. Moglibyśmy rozwijać nasz przemysł – więc jest to bardzo ważny temat który jak do tej pory nie jest zrealizowany. Problem w tym, że… władze nie są tym zainteresowane. – Rząd polski działa w taki sposób, jakby w ogóle nie interesował się dobrem obywateli. W tej sprawie zajęła się UE która wszczęła postępowanie przeciwko gazpromowi o postępowanie monopolistyczne.

Rząd polski się tym nie zajął – mówi Zbigniew Wrzesiński. – Uważam, że tego typu działania to zadania które stoją i przed władzami lokalnymi i przed rządem. To są ogromne oszczędności w kwestii pozyskiwania środków finansowych. Jak na razie jednak rząd nie czyni żadnych działań pobudzających naszą gospodarkę i rynek wewnętrzny. A jeżeli nie będziemy stwarzali realnych stanowisk pracy – będziemy mieli recesję, o jakiej za lata będą się uczyć w podręcznikach.

Zapraszam do obejrzenia wywiadu:

Autor: Paweł Pietkun

Źródło: Nowy Ekran

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=h8aUcL8dtVM&feature=player_embedded]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.