Strona główna > Polska > Polscy przedsiębiorcy walczą z korporacyjnym reżimem bankstera Morawieckiego

Polscy przedsiębiorcy walczą z korporacyjnym reżimem bankstera Morawieckiego

Takiej mobilizacji przedsiębiorców w Polsce dawno nie obserwowaliśmy. 55 krajowych organizacji pracodawców wystosowało apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z kontrowersyjnej propozycji zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. W liście są słowa o „bolesnych i niezrozumiałych” działaniach, które mogą zahamować rozwój Polski.

 • Przedsiębiorcy w Polsce wzywają rząd do wycofania się z kontrowersyjnej zapowiedzi zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS
 • Według pracodawców wprowadzenie zmian w życie doprowadzi do zahamowania rozwoju Polski
 • Propozycja uderzy także w najbardziej innowacyjne biznesy w kraju, co jest sprzeczne z zapisami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, którą rząd przyjął na początku swojej kadencji

– W związku z zapisanym w projekcie budżetu państwa na rok 2020 zniesieniem limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, apelujemy do rządu Rzeczpospolitej Polskiej o utrzymanie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tzw. limit składek na ZUS) – pisze we wspólnym apelu do premiera Morawieckiego 55 organizacji pracodawców w Polsce.

Zniesienie limitu 30-krotności ZUS – apel 55 organizacji przedsiębiorców w Polce

Chodzi o sławetne już zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS, które bardzo szeroko opisywaliśmy na Business Insider Polska. Wpływ dla budżetu w postaci obniżonej dotacji do Zakładu z tego tytułu ma wynieść w przyszłym roku ponad 5 mld zł, czyli ok. połowy kwoty potrzebnej do wypłacenia np. trzynastej emerytury.

” Zniesienie limitu składek na ZUS będzie kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju polskiej gospodarki. Co bolesne i niezrozumiałe, będzie to bariera, którą stworzymy sobie sami. Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników z omawianych branż nawet o 11 proc., a wzrost kosztów zatrudnienia dla pracodawcy może osiągnąć 16 proc.” – czytamy w liście.

Przedsiębiorcy pytają retorycznie, skąd firmy wezmą pieniądze na sfinansowanie tak ogromnych obciążeń? Ich zdaniem wprowadzenie pomysłu PiS w życie nie tylko ograniczy inwestycje i podwyżki, ale też wywoła zmniejszenie środków np. na dopłaty ze strony pracodawcy do rozpoczynających swoje funkcjonowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych (o tym w wywiadzie dla Business Insider Polska mówił Wojciech Nagel, członek Rady Nadzorczej ZUS oraz ekspert BCC)

Według organizacji pracodawców „zniesienie limitu uderzy także w pracowników na umowach o pracę i spowoduje ucieczkę od zatrudniania specjalistów w takiej formie, a także wybór pracy za granicą”.

„Zmiana ta dotknie w szczególności firmy i pracowników sektorów nowych technologii i zaawansowanych procesów biznesowych. W poszczególnych firmach obejmie ona między 30 proc. a 90 proc. pracowników, a w przypadku działalności badawczo-rozwojowej niemal wszystkich!” – przekonują i dodają:

Przedsiębiorcy, tak samo jak rząd, chcą aby młodzi, dobrze wykształceni ludzie pracowali w Polsce. To dzięki nim polska gospodarka się rozwija i będzie się rozwijać, nawet gdy przyjdzie spowolnienie. Co więcej, jeżeli inwestujemy w edukację pracowników, dajmy sobie szansę, aby ta inwestycja się zwróciła.

Jednocześnie w najbliższych kilku latach aż 85 proc. prostych czynności w usługach biznesowych może zostać zrobotyzowana i zautomatyzowana. Brak specjalistów i rosnące koszty dla pracodawców mogą być głównym hamulcem dalszego rozwoju Polski. Już dziś wszystkie branże gospodarki odczuwają dotkliwie brak wykwalifikowanych pracowników i trwa walka o talenty. Dziś firmy potrzebują do pracy nie tylko silnych rąk, ale też mądrych głów!

Przewidywalność prawa i apel firm o utrzymanie statusu quo ws. 30-krotności ZUS

Jak tłumaczą, „przewidywalność i stabilność regulacji wpływających na koszty prowadzenia biznesu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju rodzimych firm i przyciąganiu nowych inwestycji”.

Zniesienie limitu składek na ZUS oznacza skokowy wzrost kosztów pracy, który negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce. Apelujemy więc o jego utrzymanie – podsumowują przedsiębiorcy.

Wskazują również, że chcą budować siłę polskiej gospodarki, tworzyć wartościowe miejsca pracy oraz wspierać migrację powrotną do Polski. „Są to założenia Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), która opiera rozwój gospodarczy na tworzeniu miejsc pracy o wysokiej wartości dodanej” – piszą, konstatując, że zniesienie 30-krotności ZUS przeczy Strategii przyjętej przez rząd.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/zniesienie-limitu-30-krotnosci-zus-apel-55-organizacji-przedsiebiorcow-w-polce/epdlrqs?fbclid=IwAR1fOBe4W5BU9PLYHl_6YXGKJd03trLVm_ihmt9CL7A7BuvbWrCg52jvwHg

Suplement:

2 thoughts on “Polscy przedsiębiorcy walczą z korporacyjnym reżimem bankstera Morawieckiego

 1. Myśli, cytaty, wiersze…

  Jak widzi ten problem pokolenie młodych oszukanych i nadal oszukiwanych :

  Kazik – Kult – Nie mamy szans

  Tekst piosenki:

  Fabryka już się budzi
  Zasysa swoich ludzi
  Za chlebem i za solą
  Hej, hej, płacze nad swą do-lą

  Do góry na jodełki
  Do góry po widełki
  Maszyny dają tempo
  Dziś znów tracę sie-bie pręd-ko

  Bez szansy na szaleństwo
  Bez szansy, człowieczeństwo
  Bez szansy na cokolwiek
  To jest ro-bot, to nie czło-wiek

  Do dołu po okruchy
  Do góry rwać paluchy
  Do dołu po narzędzia
  Jak masz użyć bę-dzie-sz wie-dział

  Fabryka skonsumuje
  A potem Cię wypluje
  Przeżuje i wypluje
  Nie-po-trze-bny

  Bo niepotrzebny jesteś
  Fabryka się wymyka
  A młodzi już czekają
  Prze-bie-ra-ją

  Nogami po pieniądze
  Tak nędzne, że płaczące
  Takie uwłaczające
  Nie ma-my szans

  Na ile to, a tyle
  Wytrzymasz każdą chwilę
  Na ile to, a tyle
  Bez na-dzie-i

  Nie mamy szans
  Nie mamy żadnych szans, o nie
  Nie mamy szans
  Nie mamy żadnych szans

  Nie mamy nic do stracenia
  Bo tutaj się nic nie zmienia
  Nie mamy szans
  Nie mamy żadnych szans

  Nie mamy nic na ladzie
  Nie mamy nic na ladzie
  Nie mamy nic na ladzie

  Pu-kam, stukam, bęc, bęc, bęc – więc

  Nie mamy nic na razie
  Damy, co się okaże
  Sprzedamy w każdym razie
  Żryj, jedz to, co ci rzucono

  Tu pracy nie ma innej
  Jak nie chcesz, to nie przyjmuj
  Zęby wbijesz w paznokcie
  Bum, bum, bomba aż po łok-cie

  Nie mamy nic na raty
  Fabryka to nie kwiaty
  Zwierzęciem jestem stadnym
  Jes-tem niezaradny wie-lce

  Maszyny, obrabiarki
  Kilofy i węglarki
  Fabryka rodzi dzieci
  Swo-je prze-cież

  Nie widzę Ciebie blisko
  Nie widzę Cię daleko
  Smar oczy moje zatkał
  Do os-tat-ka

  Bez szansy na bieganie
  Stanowisko dostaniesz
  Agonia od narodzin
  Los stąd ro-dzin

  Nie mamy nic nad ziemią
  Nie mamy nic w podziemiu
  Nie mamy życia swego
  Szans ko-le-go

  Nie mamy szans
  Nie mamy żadnych szans, o nie
  Nie mamy szans
  Nie mamy żadnych szans

  Nie mamy nic do stracenia
  Bo tutaj się nic nie zmienia
  Nie mamy szans
  Nie mamy żadnych szans

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.