Strona główna > Polska > W Polsce przybywa dzieci spoza małżeństw

W Polsce przybywa dzieci spoza małżeństw

W Polsce przybywa dzieci spoza małżeństw. Bastionem tradycjonalizmu pozostaje wieś.

Prawie co czwarte urodzone w ubiegłym roku w Polsce dziecko miało niezamężną mamę – wynika z danych statystycznych. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, z roku na rok przybywa noworodków spoza małżeństw, ale Polska na tle Zachodu i tak rysuje się jako konserwatywny kraj. Głównie za sprawą tradycjonalistycznej polskiej wsi.

aa0

„W ubiegłym roku urodziło się 370,4 tys. dzieci. Wśród nich 90,7 tys., czyli 24,6 proc. miało niezamężną mamę. Z roku na rok odsetek pozamałżeńskich urodzeń wzrósł o niespełna 0,5 proc., ale w perspektywie ćwierćwiecza przemian skok jest gigantyczny. W 1990 roku z nieformalnych związków pochodziło zaledwie 6,2 proc. dzieci” – informuje „DGP”.

Najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w miastach i tam też ten trend najmocniej zyskuje na sile. W minionym ćwierćwieczu odsetek nieślubnych dzieci w miastach zwiększył się aż o 19,1 pkt proc., do 26,9 proc, a na wsiach o 16,8 pkt proc., do 21,2 proc. Obecnie najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w zachodniej części Polski.

Według ekspertów, mimo że w Polsce zachodzą zmiany obyczajowe, to wciąż nasz kraj na tle Zachodu jest postrzegany jako konserwatywny. W takich krajach jak: Słowenia, Francja, Szwecja, Dania czy Belgia ze związków pozamałżeńskich rodzi się ponad połowa dzieci.

Co ciekawe, w ostatnim ćwierćwieczu rewolucja moralna dynamicznie przebiegała w Czechach, gdzie odsetek nieślubnych dzieci wzrósł z 8,6 proc. do 46,7 proc. oraz w Bułgarii, gdzie odnotowano wzrost z 12,4 proc. do 58,8 proc.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

Za: http://www.pch24.pl/w-polsce-przybywa-dzieci-spoza-malzenstw–bastionem-tradycjonalizmu-pozostaje-wies,47428,i.html

Data publikacji: 16.11.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *