Strona główna > Polska > Polocaust

Polocaust


Zastępca ministra kultury Polski mówi, że trzeba opowiedzieć o ‚Polokauście’ – lub polskich cierpieniach w czasie Holocaustu

Izraelskie Aktualności Narodowe

Polski Minister wzywa do poparcia „muzeum Polocaust”, aby opowiedzieć historię nie-żydowskich Polaków, zamordowanych przez hitlerowców.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zaoferował swoje poparcie dla takiego muzeum we wtorek w wywiadzie dla mediów państwowych, wobec i tak już napiętych stosunków między Polską a Izraelem i światowym żydostwem, na tle ostatnio uchwalonej ustawy na temat Holocaustu, kryminalizującej twierdzenia, że polski naród lub państwo ponosi odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie.

Naziści zamordowali około 2 (3,5 mln., ale Amerykanie nie mają o tym bladego pojęcia. Redakcja W-P) milionów Polaków w czasie II Wojny Światowej i około 3 milionów Polskich Żydów.


„Myślę, że opowieść o losach Polaków podczas II wojny Światowej, w pierwszej fazie — zniszczenia naszego kraju przez nazistów i ZSRR, i drugi etap, kiedy nasz kraj był pod totalną okupacją — zasługuje na to, aby być i ogłoszona, a świat musi zobaczyć tę straszną stratę,” Sellin powiedział Polskiemu Radiu I, informuje CNN.

Z sugestią stworzenia muzeum Polocaustu, po raz pierwszy wystąpił pisarz i naukowiec Marek Kochan, w polskiej gazecie Rzeczpospolita, informuje Reuters.

Nie jest jasne, czy wsparcie Sellina dla muzeum Polocaust oznacza, że zostanie ono utworzone. W Polsce funkcjonuje już Muzeum II Wojny Światowej.

———————

Deputy Minister of Culture says Poland needs to tell the story of the ‘Polocaust’ – or Polish suffering during the Holocaust

Israel National News

A Polish government minister supported calls for a “Polocaust” museum to tell the story of non-Jewish Poles killed by the Nazis.

Deputy Culture Minister Jaroslaw Sellin offered his support on Tuesday for such a museum in an interview with state media amid already strained relations between Poland and Israel, and world Jewry, over its recently passed Holocaust law criminalizing claims that the Polish nation or state is responsible for Nazi crimes.

The Nazis murdered nearly 2 million Poles during World War II and about 3 million Polish Jews.

“I think that the story of the fate of the Poles during World War II, in the first phase — the destruction of our country by the Nazis and Soviets — and the second phase, when our country was under total occupation — deserves to be told and that the world should see this horrific loss,” Sellin told Poland’s Radio One, CNN reported.

The suggestion for a Polocaust museum was first made by writer and scholar Marek Kochan in the Polish daily Rzeczpospolita, Reuters reported.

It is not clear if Sellin’s support for a Polocaust museum means that one will be created. Poland runs a Museum of World War II.

————–

źródło:

The Ugly Truth

https://theuglytruth.wordpress.com/2018/02/23/deputy-minister-of-culture-says-poland-needs-to-tell-the-story-of-the-polocaust-or-polish-suffering-during-the-holocaust/#more-185640
pochodzenie ilustracji – jak wyżej

This entry was posted on 02/23/2018, 9:34

————————-

Tłumaczenie: bezmetki

Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych,
ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.


5 thoughts on “Polocaust

 1. po co znowu kłamać o tych żydach…Polskich żydów zginęło jedynie 1,2 mln, czyli 40% przedwojennej populacji i ok. 5.000.000 etnicznych Polaków….Ile tak naprawdę mogło zginąć tzw. Polskich żydów…”Drugi Powszechny Spis Ludności – przeprowadzony przez państwo Polskie 9 grudnia 1931 roku. Według spisu, populacja Polski wynosiła 32 108 000, z czego 21 835 000 to osoby polskojęzyczne, a reszta – użytkownicy języków mniejszości narodowych (spis nie uwzględniał pytania o narodowość)”.

  Język żydowski zadeklarowało 2.489.034 (7,80%), język hebrajski 243.539 (0.76%). Można zatem przyjąć, że w roku 1931 zamieszkiwało Polskę ok. 3 100 000 żydów.
  Masowa emigracja żydów z Polski między 1931 – 1939 (głównie do USA, jedynie młodzi doPalestyny) spowodowała spadek ich liczebności co najmniej o 20% i musiała mieć decydujący wpływ na liczbę urodzeń, ponieważ to młody i płodny segment społeczeństwa zawsze pierwszy decyduje się na emigrację.
  W Polsce przed 1 września 1939 mogło mieszkać ok 2 600 000 żydów…
  z tego 1,8 mln na Kresach (sowiecka strefa okupacyjna) i 900.000 w tzw. Generalnej Guberni (GG). Z tych 0.9 mln w GG do 1941 roku do sowietów czmychnęło ok. 300.000 żydów z rodzinami (głównie komuniści). Kolejne 200.000 żydów zostało po aryjskiej (po Polskiej) stronie… więc we wszystkich gettach na terenie GG zgromadzono około 400.000 żydów (do których żydzi wchodzili dobrowolnie, a nawet zachęcani byli przez swoich rabinów). W gettach do 1942 roku zginęła połowa żydów (przeważnie dzieci i starsi) z powodu głodu, chorób i zimna…więc do wszystkich obozów KL w Polsce mogło trafić jedynie 200.000 żydów…jeżeli 50-100.000 żydów przeżyło obozy, to z „prostej matematyki” wychodzi, że we wszystkich Niemieckich obozach w Polsce zginęło niewiele ponad 100.000 żydów…a na Kresach w latach 1941-1942 niemczochy zamordowali z 1 mln żydów (a może i mniej), bo przynajmniej połowa czmychnęła na wschód przed frontem…więc z „prostej matematyki” wychodzi, że w tzw. holokauście „zginęło” ok. 1,2 mln Polskich żydów, czyli najwyżej 40 % przedwojennej populacji…”graficznie”: ok. 0,9 mln żydów (na Kresach ) niemczochy z u-kraińcami, Białorusinami i Litwinami po prostu zastrzelili ich i do dołów…następne 200.000 zmarło zwyczajnie w gettach (przy kompletnej obojętności tych żydów, którzy żyli)…no i we wszystkich obozach (KL) mogło ich zginąć jedynie ok. 100.000…bo więcej ich w Generalnej Guberni (Polsce) nie było…i raczej z wycieńczenia przy pracy (którą musieli wykonywać)…niż w jakiś okrutny sposób jak, to rozgłaszają…

 2. Nalezy w koncu przejasnic swiatu, ze ludobojstwo na narodzie polskim i jego martyrologia sa tak
  naprawde czyms niesamowitym i nie ustepujacym w niczym Holocaustowi…
  Juz w latach 30. Stalin poprzez „akcje polska” na „dobry poczatek” wymordowal ok. 200 tys. na-
  szych Rodakow w Sowietach…
  Mysmy mieli poza tym kilku katow…
  Nie wiadomo tak w ogole, ilu nas zginelo wowczas przez cala wojne…
  A po niej ?

 3. 24.4 mln w 1939, 21.8 w 1945, roznica 2.6 mln. Liczby przyblizone ze zrodel dostepnych na internecie. Szesc milionow nie wychodzi z tego zadna miara.
  Nie mowiac juz o tym, ze to nie sa tylko straty, bo przeciez w tej liczbie sa Polacy na wschodzie, zolnierze i uciekinierzy na zachodzie i inni rozproszeni po swiecie. W tych oczywistych, realnych stratach sa ci, ktorzy zgineli dzieki naszej wlasnej polityce i dzialalnosci, lub jej braku.
  Tu przykladem jest Powstanie Warszawskie po jednej stronie i Wolyn lub ogolnie Kresy, gdzie na obrone ludnosci polskiej nasze podziemie nie poswiecilo zbyt duzo czasu i srodkow.
  Poza tym, wedlug praw wojny, wystepowanie przeciwko silom okupacyjnym, tak jak to robilo tzw. podziemie, tzn. sabotaz, ataki zbrojne itp sa aktami za ktore tenze okupant ma prawo karac, takze ludnosc cywilna. Kto w Polsce sobie z tego zdaje sprawe i bierze to pod uwage? Jakie sa liczby ludzi ktorzy zgineli z tego powodu, bez sensu? Polecam „Mrowka na Szachownicy” jako lekture troche innego rodzaju o Powstaniu Warszawskim (autor nadmienia o samosadach, czy tez ich probach, na powstancach przez cywilow…)
  Moja babcia, kiedy schodzilo na wspomnienia z czasow wojny i rozmowa byla o partyzantce, miala jedno okreslenie na to co sie dzialo: ‚bandy chodzily”
  Jeszcze jeden dowod na brak zdrowego podejscia do historii to jest fakt wynoszenia oczywistych, skompromitowanych postaci jako wzorcow i bohaterow dla wspolczesnych Polakow. Plac Rydza Smiglego to tylko jeden przyklad. Albo jestesmy glupi jako narod, albo nie robi nam roznicy, ze ktos nam tworzy historie. Oba scenariusze nie wroza nic dobrego.

  1. @Stig. Trudno sie z Panem nie zgodzic. Naiwnosc to chyba polska cecha narodowa. No bo co mozna powiedziec o ludziach tak sklonnych do wielbienia swoich najgorliwszych wrogow, ktorymi jiz od bardzo dawna sa (((starsi bracia w wierze))).

 4. do Stig Napisał(A): jesteś judaszem, czy niedouczonym…w 1945 roku w Polsce było jeszcze 2,5 miliona szkopów i 0,5 mln u-kraińców(których do 1947 roku wydalono z Polski)…więc „24.4 mln w 1939, 21.8 w 1945, roznica 2.6 mln” …do tej „różnicy” musisz jeszcze dodać 3 mln i wyjdzie Ci różnica Polaków -5,6 mln…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *