Strona główna > Bez kategorii > Północna Korea grozi wybuchem wojny na Płw. Koreańskim na sesji ONZ

Północna Korea grozi wybuchem wojny na Płw. Koreańskim na sesji ONZ

źródło: http://english.yonhapnews.co.kr/national/2012/11/06/12/0301000000AEN20121106002400315F.HTML

NOWY JORK, 05 listopada (Yonhap) – północnokoreański dyplomata, zwracając się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ostrzegł w poniedziałek, że wojna może wybuchnąć w każdej chwili na Półwyspie Koreańskim z powodu wzrastającego napięcia o charakterze wojskowym.

„Sytuacja na półwyspie znajduje się o krok od wybuchu i nikt nie wie, kiedy wojna może wybuchnąć”, powiedział zastępca ambasadora Korei Północnej przy ONZ, Ri Tong-il Oskarżył USA o dalsze zaostrzenie sytuacji poprzez „nasilenie wrogości” wobec Phenianu.    Ri powiedział, że jego komunistyczne państwo jest krajem posiadającym broń jądrową, a negocjacje sześciostopniowena temat jego programu nuklearnego zabrnęły w „martwy punkt”. Negocjacje nie były organizowane od grudnia 2008 roku.

Ri odrzucił raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) w sprawie ambicji nuklearnych Phenianu.

Szef IAEA, Yukio Amano powiedział przed ONZ, że działanie Korei Płn. jest „głęboko niepokojące”. Przytoczył dane o ujawnieniu w 2010 r. istnienia w Korei Północnej zakładu wzbogacania uranu w Jongbion.

Ri podkreślił, że Korea Północna wycofała się z Traktatu o Nie-rozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) i nie podlega zasadom ustanawianym przez IAEA, które jak stwierdził, trzymają „na ślepo” stronę USA. Urzędnicy Korei Płn. często używali dorocznych posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ dla działań w celu uzasadnienia swego programu nuklearnego i atakowania Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.