Strona główna > Świat > Ukraina > „Policzek dla wszystkich Polaków”: polscy politycy skrytykowali ukraińską ustawę o gloryfikacji UPA

„Policzek dla wszystkich Polaków”: polscy politycy skrytykowali ukraińską ustawę o gloryfikacji UPA

W czasie swego wystąpienia w Radzie Najwyższej Ukrainy Prezydent Polski Bronisław Komorowski wezwał do przebaczenia i pojednania. Jednak zaledwie kilka godzin po tym, ukraiński parlament uchwalił ustawę, wychwalającą działalność UPA. Polscy politycy uważają, że takimi działaniami Kijów obraził Prezydenta i cały naród Polski, ponieważ podczas II Wojny Światowej ukraińscy nacjonaliści zamordowali sto tysięcy Polaków (200.000+/admin).

13.04.2015, 13:28

a

W Polsce negatywnie zareagowano na przyjętą przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawę, gloryfikującą OUN-UPA. „Przyjęta przez ukraiński parlament ustawa, która, między innymi, wychwala UPA – to policzek dla Polski i Prezydenta Bronisława Komorowskiego” – wskazują przedstawiciele partii SLD. Podkreślają oni, że ukraiński parlament przyjął ją po kilku godzinach od wystąpienia Prezydenta RP, pisze InoTV na podstawie materiałów artykułu polskiego wydania Gazety Wyborczej.

Dyrektor biura prasowego Prezydenta RP Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że ​​w swoim wystąpieniu w Radzie Najwyższej Ukrainy Komorowski poruszył drażliwe tematy z historii wzajemnych stosunków polsko-ukraińskich. „On wezwał do przebaczenia i pojednania” – dodała.

Sekretarz generalny partii SLD Krzysztof Gawkowski powiedział: „Pojednanie, o którym mówił Prezydent jest pożądane, ale to pragnienie, musi opierać się na prawdzie historycznej. Dlatego nie można odrzucać prawdy o Rzezi Wołyńskiej, nie można pozwolić, aby ukraiński parlament zapomniał o tym, co się wydarzyło na Wołyniu, ponieważ to jest to samo, jak gdyby Prezydent Komorowski zgodził się z tym, że Niemcy zaczną negować Holocaust.”

„Gloryfikacja UPA i nowa ustawa, które przyznaje specjalny status dla UPA w historii Ukrainy i wskazuje na to, że na jej podstawie będzie można ścigać wszystkich tych, kto zamierzałby negować i twierdzić, że UPA jest organizacją przestępczą, dokonującą ludobójstwa – to hańba. To policzek, przeznaczony dla Państwa Polskiego i Prezydenta Komorowskiego”- podkreślił przedstawiciel tej samej partii Tomasz Kalita.

UPA walczyła podczas II Wojny Światowej zarówno przeciwko Związkowi Radzieckiemu, jak i przeciwko Niemcom. Od wiosny 1943 roku prowadziła także zorganizowane zbrojne działania przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do tego, aby całkowicie ją wykorzenić z tego obszaru. Według szacunków, w wyniku działań UPA, zginęło około 100.000 Polaków, podsumowuje Gazeta Wyborcza (szechterowski brukowiec umyślnie zaniża liczbę ofiar/admin).

Wcześniej na ten temat:

Rada Najwyższa przyjęła ustawę o uznaniu OUN-UPA za bojowników o niepodległość Ukrainy.

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

13.4.2015 r.

http://russian.rt.com/article/85302

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.