Strona główna > Świat > Pojawiają się makabryczne szczegóły o izraelskich torturach palestyńskich więźniów

Pojawiają się makabryczne szczegóły o izraelskich torturach palestyńskich więźniów

Pojawiły się nowe zarzuty / have surfaced mówiące o tym, że izraelska krajowa agencja wywiadu, Shin Bet albo Shabak, uczestniczy w brutalnych torturach palestyńskich więźniów, pomimo iż ta praktyka jest sprzeczna zarówno z izraelskim prawem jak i międzynarodowym. Nowe zarzuty, uważane za „bardzo wiarygodne” przez tak izraelskie jak i palestyńskie grupy praw człowieka, pojawiają się w nagłym szczycie stosowania tortur wobec palestyńskich więźniów przez władze izraelskie.

Aktor demonstruje metodę tortur znaną jako „banan”. Jedna z kilku standardowych metod tortur stosowana przez  Shin Bet podczas przesłuchań palestyńskich więźniów.

Photo | AP

Najnowsze przypadki dotyczą 3 Palestyńczyków zatrzymanych w ramach szerokiej obławy po zamachu bombowym 23 sierpnia, w którym zginął izraelski osadnik i nastolatka Rina Shnerb. Trzej mężczyźni z okupowanego Zachodniego Brzegu zostali zatrzymani zgodnie z kontrowersyjną praktyką Izraela „zatrzymanie administracyjne”, według której Izrael może miesiącami lub latami przetrzymywać człowieka bez oskarżenia go o przestępstwo.

Prawnicy i krewni 3 głównych podejrzanych potwierdzili, że wszyscy trzej podejrzani o po-wiązania z zamachem byli torturowani do punktu konieczności hospitalizacji, jeden z nich był przyjęty z powodu niewydolności nerek i 11 złamanych żeber przed późniejszym zwróceniem  go na przesłuchania. Drugi z nich miał pogryzione genitalia przez psa policyjnego, a trzeci był w wózku inwalidzkim i nie rozpoznała go żona kiedy pojawił się w sądzie.

Choć doświadczenia tych 3 Palestyńczyków są skrajnymi przypadkami, podczas takiego samego śledztwa Shin Bet torturowano też innych zatrzymanych mniej ostrymi metodami, niemniej jednak doznali traumy. Tych zatrzymanych zwolniono po tygodniach zatrzymań i nigdy ich nie oskarżono. Shin Bet aresztowała też członków rodziny zatrzymanych / also arrested family members, i w niektórych przypadkach paradowano ich przed zatrzymanymi żeby sprawić wrażenie, że ich żony i dzieci też doznają takiego traktowania.

Mimo że obława i późniejsze tortury podejrzanych Palestyńczyków miały miejsce miesiące temu, pisanie o incydentach opóźniono w wyniku nakazu milczenia przez izraelski sąd /an Israeli court-mandated gag order, który wielokrotnie ponawiano, pierwszy wydano we wrześniu 2019. Nakaz milczenia obowiązujący przez ponad 3 miesiące, przeprowadzono też postępowanie sądowe 3 głównych podejrzanych w sprawie zamkniętej dla publiczności, i uniemożliwił członkom rodziny przyjście do sądu, z kilkoma wyjątkami.

Nasilenie tortur

Rzekome torturowanie więźniów w związku z zamachem z 23 sierpnia miało miejsce w okresie kiedy stosowanie tortur na Palestyńczykach z Zachodniego Brzegu dramatycznie wzrosło, zdaniem / according to Adameer, organizacji praw więźniów palestyńskich, która w ubiegłym miesiącu wydała raport zawierający twarde dowody na „systematyczne stosowanie tortur i złe traktowanie” palestyńskich więźniów w ośrodku śledczym Al-Mascobiyya.

[…]

Gruesome Details Emerge of Israel’s Torture of Palestinian Prisoners

Whitney Webb – 13.02.2020

Tłum. Ola Gordon

http://www.renegadetribune.com/gruesome-details-emerge-of-israels-torture-of-palestinian-prisoners/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.