Strona główna > NWO > Podział Ukrainy

Podział Ukrainy

a,aaaPodział Ukrainy. Zachodni sąsiedzi Ukrainy przygotowują się do rozbioru jej terytorium.

W tym czasie kiedy legalna władza i opozycja wyjaśniają wzajemne stosunki na ulicach Kijowa to sąsiedzi Ukrainy przygotowują się do do jej podziału terytorialnego i już zdążyli się pokłócić pomiędzy sobą w tym ekscytującym procesie. Na chwilę obecną można wydzielić trzy siły, które w ten czy inny sposób, przygotowują plany rewizji granic z Ukrainą.

Największą siłą jest zaimprowizowany sojusz członków Grupy Wyszehradzkiej, Polski, Węgier i Słowacji. Sytuacja na Ukrainie stawia przywódców tych krajów w niezręcznej sytuacji. Z jednej strony powinni oni wspierać przewrót a z drugiej strony istnieje ryzyko poważnych, wewnątrz politycznych problemów wywołanych tym, że główną siłą uderzeniową ukraińskiego puczu są ksenofobiczni neo-naziści.

Patriotycznie nastawieni wyborcy w Polsce, na Węgrzech i Słowacji, nie zrozumieją dlaczego przywódcy ich krajów popierają siły polityczne, które szczerze nienawidzą i uciskają Polaków, Węgrów i Słowaków , mieszkających na Ukrainie. W tym kontekście spotkanie dyplomatów tych krajów i próba stworzenia wspólnej strategii ingerencji, na wypadek wymknięcia się sytuacji na Ukrainie spod kontroli, jest naturalnym krokiem. Swoją dość agresywną pozycję zajął także rumuński establishment.

W rumuńskiej prasie podgrzewana jest histeria wokół „historycznej możliwości odzyskania przez Rumunię północnej Bukowiny i południowej Besarabii”. Analitycy sugerują prezydentowi Basescu lot do Kijowa i złożenie ukraińskiej opozycji oferty „transakcji”, która by polegała na „pełnym wsparciu proeuropejskiej drogi Ukrainy” w zamian za terytorialne ustępstwa.

Nietrudno domyślić się co skrywa się za eufemizmem „pełne wsparcie” w kontekście tego, że wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne wsparcia przewrotu na Ukrainie już są wyczerpane. Wykorzystawszy kryzys na Ukrainie Bukareszt może uruchomić próby anschlussu Mołdowy, co pośrednio potwierdził ambasador Rumunii w Kiszyniowie, Marius Lazurca, który powiedział, że Rumunia może złożyć Kiszyniewowi „ofertę polityczną” w przypadku „zagrożenia proeuropejskiej drogi Mołdowy”.

W kontekście kursu na anschluss Mołdowy, który był potwierdzony przez rumuńskiego prezydenta Basescu, nietrudno się domyśleć na czym będzie polegała ta oferta. Na skomplikowaną sytuację z zaniepokojeniem patrzą w Sofii. Organizacja „Bułgarzy z Ukrainy”, która reprezentuje interesy bułgarskiej mniejszości na Ukrainie, już zareagowała na plany rumuńskich rewizjonistów: „My odrzucamy wszystkie terytorialne roszczenia ze strony Rumunii i żądamy zachowania terytorialnego status quo”.

Ukraiński kryzys może łatwo stać się kryzysem na skalę regionalną i ma on duży potencjał do przekształcenia się w siłowy, wielostronny konflikt. Z każdym dniem destabilizacja w Kijowie zwiększa szanse na to, że terytoria Ukrainy staną się łupem sąsiadów.

a,11

Za: http://3rm.info/43143-zapadnye-sosedi-ukrainy-gotovyatsya-delit-ee-territoriyu.html

Data publikacji: 31.01.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.