Strona główna > Bez kategorii > Pod Odessą podpalono cerkiewkę w zemście za Pussy Riot

Pod Odessą podpalono cerkiewkę w zemście za Pussy Riot

Źródło: http://www.3rm.info/27797-pod-odessoy-sozhgli-hram-v-otmestku-za-pussy-riot.html

Data publikacji: 28.08.2012

Tłum. RX

W kurorcie wiejskim Gribowka rejonu owidiopolskiego spłonęła cerkiewka-czasownia (kaplica) p.w. św. Sergiusz Radoneżskiego, zbudowana w ubiegłym roku na miejscowym cmentarzu. Donosi o tym gazeta „Dumskaja” z powołaniem się na mieszkańców wsi.

Informację o pożarze potwierdził Siergiej Krutiuk, przewodniczący dalnickiej Rady Wiejskiej, której administracyjnie podlega wieś Gribowka. A przy okazji trzeba dodać, że czasownię (kaplicę) postawiono ze środków prywatnych urzędnika (Sergiusz Radoneżski jest jego patronem). Według słów sołtysa wsi milicja stwierdziła, że obiekt sakralny zostal podpalony. Został zatrzymany domniemany podpalacz, którego teraz przesłuchują śledczy. Według przeora dalnickiej cerkwi p.w. Kazańskiej Matki Bożej, ojca Maksima, czasownia spłonęła prawie całkowicie. „Zniszczone ikony, wszystkie cerkiewne naczynia sakralne, które tam się znajdowały”- mówi duchowny.„Kaplica używana była do ceremonii pogrzebowych. Teraz mieszkańcy Gribowki będą musieli wieźć swoich zmarłych do Dalnik. Pieniędzy na odbudowę czasowni nie mamy”- mówi duchowny. Ojciec Maksim dodał, że motywy, które powodowały podpalaczem są na razie nieznane. „Jakiś wariat”- stwierdził ojciec Maksim.

Tymczasem źródło w owidiopolskiej milicji poinformowało, że w śledztwie bierze się pod uwagę wersję, którą na razie się nie nagłaśnia. „Nie wyklucza się, że to nadzwyczajne wydarzenie związane jest z wyrokiem sądowym wydanym w Moskwie na grupę punkową Pussy Riot. Jak wiadomo wydarzeniu temu towarzyszyły antyprawosławne akcje na całym świecie włącznie z próbami wyrządzenia szkody budynkom sakralnym i obiektom kultu.

Wyrok ogłoszono 17 sierpnia a 18 sierpnia w Gribowce spalono czasownię. Chociaż może to być oczywiście zwykły zbieg okoliczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.