Strona główna > Rosja > Plan Putina skrytykowały media zachodnie, ale poparli wpływowi politycy

Plan Putina skrytykowały media zachodnie, ale poparli wpływowi politycy

Wielu szefów najważniejszych organizacji międzynarodowych pozytywnie oceniło inicjatywę Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, dotyczącą pokojowego uregulowania konfliktu ukraińskiego, która otrzymała nazwę „Planu Putina”. Jednakże większość zachodnich mediów nie podziela optymizmu, pomimo faktu, że po opublikowaniu planu nie minęła nawet jedna doba i żadne działania nie zostały jeszcze podjęte.

a

Szefowie najważniejszych instytucji europejskich, a także ONZ i NATO oświadczyli, że popierają plan pokojowego uregulowania konfliktu na Południowym Wschodzie Ukrainy, zaproponowany w poprzednim dniu przez Prezydenta Rosji Władimira Putina.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon pozytywnie ocenił informacje o rozmowie, która miała miejsce między Putinem a główą Ukrainy Petro Poroszenko. Sekretarz Generalny organizacji międzynarodowej zaaprobował plan, zaproponowany przez rosyjskiego lidera, ale podkreślił, że zadziała on wtedy, gdy wszystkie strony konfliktu podejmą środki w celu jego realizacji.

„Sekretarz Generalny podkreśla, że taki plan będzie działał tylko wtedy, gdy wszystkie strony zademonstrują dobrą wolę i podejmą konkretne kroki w celu jego wykonania, w tym w toku konsultacji między grupą trójstronną i grupami zbrojnymi, które, jak rozumiemy, odbędą się w Mińsku 5 września”- cytuje Agencja ITAR-TASS wypowiedź oficjalnego przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ Stefana Dyuzharrika.

W imieniu NATO „Plan Putina” skomentował Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Według jego słów, blok wojskowy z zadowoleniem wita wszelkie wysiłki, zmierzające do pokojowego rozwiązania konfliktu.

„Jeśli chodzi o tzw. plan pokojowy, to chcę podkreślić, że witamy wszystkie wysiłki dotyczące poszukiwania pokojowego sposobu rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Ale mówiąc to, muszę podkreślić: ważne jest to, co naprawdę dzieje się na miejscu” – cytuje słowa Rasmussena Agencja RIA Novosti.

Pozytywnie plan rosyjskiego prezydenta został oceniony również w Radzie Europy. „Dobrze, że jest (taka -. RT) inicjatywa” – powiedział dzisiaj Sekretarz Generalny organizacji Thorbjørn Jagland. Wyraził on nadzieję, że propozycje Putina „mogą do czegoś doprowadzić”.

Według opinii Jaglanda, trzeba podjąć pozytywne kroki po obu stronach, ponieważ w dowolnym konflikcie uczestniczą elementy radykalne, które nie chcą dopuścić do osiągnięciu pokoju, – informuje Agencja RIA Novosti.

„Problemem takich konfliktów (widzieliśmy je wcześniej) jest to, że po obu stronach są radykalne elementy, które nie chcą iść w pozytywnym kierunku i chcą zerwać każdą inicjatywę” – powiedział Jagland dziennikarzom.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Ilkka Kanerva wezwał do przedyskutowania zaproponowanego przez władze rosyjskie planu pokojowego. Uważa on, że te kroki muszą być połączone z innymi inicjatywami, dotyczącymi uregulowania kryzysu ukraińskiego.

„Dziś rano Minister Ławrow poinformował mnie o planie Prezydenta. Uważam, że dobrze byłoby, aby omówić ten plan również z innymi stronami konfliktu, u których jest wiele własnych inicjatyw. U nas są, w szczególności, opracowania dotyczące „mapy drogowej” – powiedział Kanerva.

Inicjatywę pokojową powitano również w Unii Europejskiej. Podkreślono tam, że popierają wszystkie plany, jeśli przestrzegane są suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy.

„UE uważa, że militarnego rozwiązania konfliktu na Ukrainie nie ma, powinien być on rozwiązany w drodze dialogu dyplomatycznego” – powiedziano Agencji ITAR-TASS w służbie prasowej Unii Europejskiej.

Jednak zachodnie media nie poparły ani pozytywnego, ani umiarkowanego nastroju przedstawicieli instytucji politycznych świata, dotyczących inicjatywy, zaproponowanej przez Prezydenta Rosji. Większość publikacji na ten temat sprowadzała się ku temu, że Moskwa próbuje poprawić swój obraz (image).

Felietonista amerykańskiego kanału TV Fox News zrobił akcent na to, że zgodnie z planem, ukraińska armia musi wycofać wojska, które znajdują się na terytorium ich własnego kraju. Jednakże nie wspomniał on przy tym, że „Planie Putina” inicjatywa jest sformułowana w sposób następujący: „Wycofać uzbrojone jednostki struktur siłowych Ukrainy na odległość, wykluczającą możliwość ostrzeliwania zamieszkałych punktów przez artylerię i wszelkiego rodzaju systemy ognia salwowego” (chodzi o wyrzutnie rakietowe – od tłum.)

Przewodniczący Rady Stosunków Międzynarodowych, były szef Wydziału Planowania Politycznego Departamentu Stanu Richard Haass w CNN powiedział, że Putin „kpi ze wszystkich” i jego propozycja nie jest przykładem poważnej dyplomacji.

Brytyjska gazeta „The Independent” w swoim artykule dała do zrozumienia, że „Plan Putina” jest „chwytem reklamowym”. W innym artykule, opublikowanym na stronie internetowej wydania mówi się, że pomimo inicjatyw pokojowych, Sojusz Północnoatlantycki powinien nadal wywierać presję na rosyjskiego przywódcę.

Wydanie polskie TVN24 uważa, że każdy punkt „Plan Putina” niesie zagrożenie dla Ukrainy i jego przyjęcie będzie równoznaczne z kapitulacją.

Na stronie Radia Głos Ameryki („Voice of America”) przedstawiono opinie ekspertów. Eksperci uważają, że Putin wybrał bardzo dobry moment na ogłoszenie swego planu, w ten sposób odwróci on uwagę całego świata od przemówienia Baracka Obamy na szczycie NATO. Jeden z politologów jest przekonany, że realizacja „Planu Putina” da legitymację dla powstańców Noworosji, czemu od dawna sprzeciwiają się w Kijowie.

Jednak nie wszystkie media tak krytyczne zareagowały na inicjatywę rosyjskiego przywódcy. W artykule zamieszczonym na stronie internetowej wydania „New York Times”, wskazuje się, że „Plan Putina” uzyskał poparcie wielu Ukraińców. Ludność kraju jest w szoku z powodu liczby ofiar wśród cywilnych mieszkańców, która już przekroczyła 2600 osób, – podkreśla się w materiale. Obywatele kraju również liczą, że zaprzestanie przemocy zatrzyma niszczenie gospodarki ukraińskiej.

Tłumaczył Janusz Sielicki

4.9.2014 r.

План Путина раскритиковали западные СМИ, но поддержали влиятельные политики

http://russian.rt.com/article/48507

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *