Strona główna > Świat > Ukraina > Pilne oświadczenie Igora Striełkowa

Pilne oświadczenie Igora Striełkowa

W chwili obecnej nieustannym potokiem napływają do mnie informacje na temat przygotowań do ofensywy sił zbrojnych Ukrainy i band tzw. „Gwardii Narodowej” na Donieck. W ostatnich dniach przeciwnik gwałtownie zaktywizował działania swoich grup wywiadowczych, a także ataki artyleryjskie na pozycje powstańców, dzielnice mieszkaniowe i zakłady przemysłowe.

a

Masowo stosuje się ciężkie systemy rakietowe do prowadzenia ognia salwowego, artylerię dużego kalibru, a także rakiety taktyczne „Toczka-U”. Ofiary ludności w czasie tak zwanego „rozejmu” są wyższe niż w okresie aktywnych działań wojennych miesiąc temu. Dwa uderzeniowe ugrupowania przeciwnika, o wyraźnie ofensywny konfiguracji, nakierowane są na stolicę DRL ze strony północno – zachodniej i południowo-zachodniej.

Trzecie zgrupowanie, skoncentrowane w rejonie Debalcewo, może uderzyć na Szachtiorsk lub głębiej – na Krasnyj Łucz (pol. Czerwony Promień – od tłum.) i Antracyt, aby wyjść na granicę z Rosją przez najmniej bronione przez powstańców DRL i ŁRL obszary i bezzwłocznie wziąć ją pod kontrolę, odcinając powstańców od wszelkiego zaopatrzenia.

Jeśli wszystkie zebrane przez stronę ukraińską siły zostaną jednocześnie i zdecydowanie rzucone do walki, to liczebnie małe, słabo uzbrojone i źle dowodzone jednostki pospolitego ruszenia bez bezpośredniej pomocy rosyjskiej zostaną szybko rozbite i Noworosja przestanie istnieć, zaledwie po narodzeniu się.

Na podstawie posiadanych przeze mnie danych, jak również informacji i analizy kompetentnych specjalistów, prognozuję, że atak wojsk ukraińskich zostanie skierowany przede wszystkim na zdobycie bezpośrednio miast Doniecka i Makiejewki, aglomeracja których jest największą i najważniejszą w regionie.

Powodem do natarcia może być każda prowokacja, które kijowska junta nauczyła się organizować po mistrzowsku. Atak może być tylko szybki i zdecydowany, skierowany na szybkie osiągnięcie wyniku, ponieważ w przeciwnym razie traci on wszelki sens. Strona ukraińska doskonale rozumie, że jeśli operacja zostanie zahamowana, to zaistnieje duże prawdopodobieństwo interwencji Rosji.

Zdobyć Donieck lub przynajmniej jego część jeszcze przed tym, nim rząd rosyjski podejmie decyzje o interwencji, – oto zadanie Sił Zbrojnych Ukrainy. A później będzie można ogłosić jednostronne zawieszenie broni i zwrócić się do USA i Europy z oświadczeniami o gotowości rozwiązania konfliktu środkami pokojowymi.

Najważniejsze – to nie dać rosyjskiemu rządowi czasu do podjęcia adekwatnej decyzji. A o tym, żeby do ostatniej chwili wstrzymywać wojskową odpowiedź na agresję ukraińską, powinny zatroszczyć się te same osoby, które niedawno wstrzymały ofensywę na Mariupol, opuszczony już przez jednostki ukraińskie.

Krótko mówiąc, Kijów postanowił zaryzykować – szybko uderzyć, a następnie ponownie zmienić się w „gołąbka pokoju”, ale już na własnych warunkach (ponieważ bez Doniecka, lub ze stolicą, rozdzieloną linią frontu, o żadnej suwerenności Noworosji nie może być mowy). Jeśli ten plan zostanie z powodzeniem zrealizowany, to będzie to największa klęska militarno-polityczna Federacji Rosyjskiej po 1991 roku i spowoduje ona poważne wewnętrzne wstrząsy polityczne.

W związku z tym zwracam się z prośbą do przedstawicieli wszystkich służb rosyjskich, kontrolujących warunki wykonywania umów, zawartych w Mińsku: o zwrócenie uwagi na plany ukraińskich oddziałów karnych i poinformowanie Prezydenta o możliwych skutkach ich realizacji dla narodu rosyjskiego Donbasu i dla Rosji.

Igor Striełkow

Tłumaczył Janusz Sielicki

23.10.2014 r.

http://rusvesna.su/news/1413958507

22.10.2014 – 10:15

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *