Strona główna > Bez kategorii > PILNE: Ile kosztuje Izrael wojna w Strefie Gazy?

PILNE: Ile kosztuje Izrael wojna w Strefie Gazy?

Źródło: http://www.orwellsky.blogspot.com/

Data publikacji: 20.11.2012

Bombardowanie Strefy Gazy, mobilizacja rezerwistów oraz dezorganizacja wywołana atakami rakietowymi trwa od tygodnia. Według dziennika „Haaretz” działania te są dla Izraela bardzo kosztowne. Powołując się na wyliczenia, tydzień operacji „Filar Obronny” to koszt ok. 280 mln dolarów. 

 

Ta zawrotna kwota to koszt szacunkowy wyliczony przez firmę informacji biznesowej BDI w oparciu o koszty podobnej operacji „Płynny Ołów” z końca 2008 roku. Koszt ten jest mimo wszystko niższy niż podczas poprzedniej operacji, głównie ze względu na ograniczenie strat po stronie Izraela dzięki zastosowaniu skutecznej obrony przeciwrakietowej.
Główną część kosztów operacji „Filar Obronny” stanowi paliwo oraz amunicja. Koszty związane są także ze zniszczeniem budynków, infrastruktury oraz wstrzymaniem produkcji. I choć straty te dotyczą w głównej mierze południa kraju, to cały kraj odczuwa pośrednio finansowe skutki konfliktu.
Konflikt wiąże się jednak nie tylko z wydatkami na działania zbrojne. Konflikt oddziałuje również na zwykłych obywateli, co wpływa na ich zachowanie, które często przynosi państwu straty finansowe. Tak więc od rozpoczęcia operacji zmalała liczna emitowanych reklam w izraelskiej telewizji, ponieważ ludność nie jest nimi zainteresowana. Zamiast tego Izraelczycy wolą oglądać serwisy informacyjne. Taka postawa wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi rzędu kilku milionów dolarów. Izraelczycy rezygnują także z wydatków związanych z rozrywką oraz turystyką.
Straty finansowe spowodowane konfliktem wiążą się również ze zniszczeniem lub zamknięciem fabryk. Część zakładów produkcyjnych została zniszczona w skutek ostrzału. Z kolei przy granicy ze Strefą Gazy władze zmuszone były zamknąć większość fabryk ze względu na bezpieczeństwo pracowników. W innych częściach kraju, pracownicy zamiast iść do pracy, wolą na bieżąco śledzić doniesienia medialne o działaniach zbrojnych oraz o poborze rezerwistów. Z tego powodu w ciągu zeszłego tygodnia Izrael poniósł straty w wysokości blisko 100 mln dolarów.
Czy Waszym zdaniem podane kwoty są wiarygodne? Czy Izrael w rzeczywistości ponosi jeszcze większe wydatki?

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QA1NK28XRi0]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.