Strona główna > Bez kategorii > Pierwszy elektroniczny tatuaż drukowany bezpośrednio na skórę

Pierwszy elektroniczny tatuaż drukowany bezpośrednio na skórę

Źródło: http://www.orwellsky.blogspot.se/2013/03/pierwszy-elektroniczny-tatuaz-drukowany.html

Data publikacji: 15.03.2013

tat1

 

Początkowo rozwijane były jedynie elektroniczne samoprzylepne tatuaże z rozciągliwych baterii. Dziś naukowcy odkryli w jaki sposób zapisać wszystkie „medyczne” informacje bezpośrednio (dosłownie!) na ludzkiej skórze. „Witamy w świecie elektronicznego naskórka”, podkreśla John Rogers, autor wynalazku i naukowiec z Uniwersytetu w Illinois.

Grupa naukowców pod kierownictwem Johna Rogersa wprowadziła liczne modyfikacje dla elementów elastycznych takich jak baterie, ogniwa słoneczne i urządzenia bezprzewodowe. Efektem prac zespołu jest ultracienka siatka umieszczana bezpośrednio na powierzchni skóry, co eliminuje potrzebę dodatkowego podłoża uprzednio używanego jako kleju.
Koncepcja „elektronicznego tatuażu” liczy ponad 14 lat i wiązana jest z licznymi urządzeniami, które nie tylko miały wykrywać temperaturę ciała i nawilżenie skóry, ale także przesyłać elektroniczne sygnały z serca i mózgu.
Unikalny tatuaż ma na razie charakter tymczasowy i nie może wytrzymać na skórze zbyt długo. Przylegająca do skóry wraz z tatuażem elektronika powinna działać bezawaryjnie do dwóch tygodni. „Zastosowana bateria jest zaskakująco cienka. Naszym pierwotnym celem jest ukierunkowanie na pozyskiwanie danych z organizmu na temat jego zdrowia”, powiedział John Rogers.
Ciekawostką jest fakt, że projekt finansuje amerykański departament energii oraz – niespodzianka – fundacja Billa Gates’a, miliardera i założyciela firmy informatycznej Microsoft.
Jaka przyszłość Waszym zdaniem czeka „elektroniczny tatuaż”? Czy ma szanse na powszechne zastosowanie?

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vPnmGkpXZPg]

Źródła: activistpost/extremetech/ideaconnection

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści „Kod Władzy”. Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/03/pierwszy-elektroniczny-tatuaz-drukowany.html

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.