Strona główna > Polska > Pierwsze zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce dla imigrantów z Etiopii

Pierwsze zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce dla imigrantów z Etiopii

Władze zezwalają przedsiębiorcom na ściąganie do Polski pracowników z kolejnych kierunków. Już wkrótce przybędą pierwsi imigranci zarobkowi z Afryki.

„W najbliższym czasie w Polsce pojawi się pierwsza grupa Etiopczyków, którzy podejmą pracę tymczasową w naszym kraju. Będzie to grupa testowa i tak naprawdę wtedy okaże się w praktyce czy projekt ma szansę na dalszą kontynuację. Na pewno jest ciekawość ze strony polskich pracodawców, a to już pierwszy krok do sukcesu” – portal dlahandlu.pl zacytował w poniedziałek Cezarego Maciołka, prezydenta organizacji przedsiębiorców Pracodawcy Pomorza i wiceprezydenta Gdańska.

Portal, nie przytaczając źródeł na jakie się powołuje, twierdzi, że w 2019 roku w Polsce wydano 34 pozytywne decyzje na pobyt czasowy obywateli Etiopii w Polsce, w roku 2018 32 takie decyzje, a w 2017 – 11. Jednocześnie relacjonuje, że Pracodawcy Pomorza podjęli w bieżącym roku zorganizowane działania na rzecz ściągania imigrantów z Afryki w większych liczbach – „Nasz pierwszy oficjalny kontakt z rządem Etiopii miał miejsce w czerwcu tego roku. Przez kilka następnych miesięcy badaliśmy bardzo dokładnie możliwości nawiązania współpracy z tym krajem, pojechaliśmy do Etiopii i byliśmy osobiście zaangażowani w prezentację Polski i naszej oferty”.

Działania te prowadzone były we współpracy z władzami Etiopii. Jak powiedział Maciołek – „Zaprosiliśmy też delegację etiopskiego rządu do Gdańska, gdzie niedawno odbyło się kilka niezwykle istotnych spotkań, między innymi z wiceprezydentem miasta”.

Szef organizacji pracodawców i wcieprezydent Gdańską ocenił przy tym, że „sam proces legalnego zatrudnienia obywatela Etiopii w naszym kraju jest bardzo złożony”. Zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do obywateli Ukrainy, dla Etiopczyków trzeba uzyskać pozwolenia na pracę i pobyt.

Agencje pracy tymczasowej oraz organizacje pracodawców sugerują już, że „wyczerpał się potencjał” imigracji z Ukrainy. Dlatego postulują ułatwienia w zatrudnianiu obywateli większej liczby państw niż obecnie. Teraz na podstawie oświadczenia pracodawcy o zatrudnianiu cudzoziemca w Polsce pracować mogą obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi najbardziej liberalną politykę migracyjną w całej Unii Europejskiej. Polska wydała w 2018 r. 635 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt cudzoziemcom spoza UE, najwięcej najwięcej wśród krajów członkowskich Unii. Ponad 400 tys. zezwoleń przyznano Ukraińcom, a ponad 125 tys. Białorusinom, głównie z powodów związanych z zatrudnieniem (Polska wydała też najwięcej pozwoleń z tego powodu – 328 tys.).

Także w 2017 r. wydała najwięcej pierwszych dokumentów pobytowych cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej ze wszystkich krajów członkowskich UE. Polska wydała w tymże roku ponad 683 tys. tego rodzaju dokumentów, czyli 21,7 proc. całości w ramach Unii. Dla porównania, drugie w tym zestawieniu Niemcy wydały niespełna 535,5 tys. pozwoleń (17 proc. całości), a Wielka Brytania 517 tys. (16,4 proc.).

dlahandlu.pl/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pierwsze-zezwolenia-na-prace-i-pobyt-w-polsce-dla-imigrantow-z-etiopii/

26.11.2019

3 thoughts on “Pierwsze zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce dla imigrantów z Etiopii

  1. To jest celowa polityka.A tym pazernym pseudopracodawcom dajmy cały zestaw wraz z pociągiem pełen dolarów i tak powiedzą że im mało.Tu cały czas chodzi o najbardziej jak to możliwe skundlenie Słowian, jeżeli niemożna tego zrobić oficjalnie to otwiera się tylne drzwi.Szukają sposobu jak przechytrzyć Słowian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.