Strona główna > Bez kategorii > Pierwsza lista „papabile”, przyszły papież może pochodzić z Afryki

Pierwsza lista „papabile”, przyszły papież może pochodzić z Afryki

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/pierwsza-lista-papabile-przyszly-papiez-moze-pochodzic-afryki

Data publikacji: 12.02.2013

Kardynał Peter Turkson, jeden z "papabile" - źródło: wikipedia.org
Kardynał Peter Turkson, jeden z „papabile” – źródło: wikipedia.org

Dwóch głównych kandydatów do objęcia Stolicy Apostolskiej to czarnoskórzy kardynałowie z Afryki, Peter Turkson i Francis Arinze. Wielu watykanistów sugeruje, że nadszedł już czas na papieża spoza Europy, być może czarnoskórego.

Zwykle papieżami zostawali Włosi. Ten nieformalny zwyczaj zmieniono dopiero wybierając Jana Pawła II, papieża z Polski. Po jego śmierci na tronie piotrowym zasiadł Niemiec, Benedykt XVI. Jego wybór traktowano, jako pontyfikat przejściowy, teraz można się spodziewać młodszego papieża. Co ciekawe papieżem może zostać każdy mężczyzna katolik do 80 roku życia. Poprzednio abdykujący Celestyn V był zwykłym mnichem. Zwykle jednak papieżem zostaje któryś z kardynałów.

Jednym z głównych kandydatów do tronu jest czarnoskóry kardynał, Peter Kodwo Appiah Turkson, pierwszy kardynał z Ghany. Od października 2009 roku przewodniczący Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju.  W poprzednim konklawe odbyło się po śmierci papieża Jana Pawła II, kardynał Peter Turkson był również jednym z najbardziej prawdopodobnych pretendentów do tronu zwanych „papabile”.

Kardynał Peter Turkson - Źródło: wikipedia.org
Kardynał Peter Turkson – Źródło: wikipedia.org

Pomimo faktu, że w 2005 r., nie został wybrany, Peter Turkson nadal zdaje się być głównym kandydatem na stanowisko szefa Kościoła Katolickiego. Turkson znany jest ze skrajnie lewicowych poglądów i postulował radykalne propozycje zmian w gospodarce światowej, między innymi stworzenie Rządu Światowego i Centralnego banku do wspierania wszystkich krajów. Zapewne pomysł stworzenia Nowego Porządku Świata przypadłby mu do gustu.

Kardynał Marc Ouellet - Źródło: wikipedia.org
Kardynał Marc Ouellet – Źródło: wikipedia.org

Kolejnym z „papabile” jest kardynał Marc Ouellet. Ten kanadyjski kardynał od 2010 r. jest też prefektem Kongregacji ds. Biskupów (od mianowania biskupów i arcybiskupów na całym świecie) i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Do 2010 r. był też arcybiskupem Quebecu. Jego wpływowe stanowisko prefekta Kongregacji ds. Biskupów pozwala podejrzewać go, jako pierwszego wśród pretendentów do papiestwa. Wiadomo, że Ouellet był już „papabile” w 2005 roku, ale przekazał swoje głosy Ratzingerowi. Dlatego teraz uważa się, że Ratzinger może go wskazać na swojego następcę. Kardynał Marc Ouellet kontynuowałby dzieło obecnego papieża, Benedykta XVI. Trudno powiedzieć, czy to atut czy wręcz przeciwnie, bo nie wiadomo, co się tak naprawdę stało w Watykanie i ile wpływów zachowa Benedykt XVI.

File 28636

Kardynał Francis Arinze – Źródło: wikipedia.org

Kardynał Francis Arinze, trzeci z faworytów do papiestwa pochodzi z Nigerii. Został najmłodszym biskupem na świecie, był doradcą papieża Jana Pawła II, w 2008 zrezygnował z funkcji prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z powodu swojego wieku. Kardynał teraz 80 lat i nie ma prawa do udziału w konklawe, ale może to być jednym z najbardziej prawdopodobnych kandydatów na papieża.

Dziennikarze podają jeszcze dwa nazwiska prawdopodobnych „papabile”, to kardynałowie Oscar Andres Rodriguez Maradaga z Hondurasu i Angelo Scola,  konserwatywny biskup z Mediolanu. Poinformowano, że konklawe odbędzie się w połowie marca 2013 roku, czyli w około dwa tygodnie po tym, gdy papież Benedykt XVI zakończy pracę 28 lutego 2013 o godzinie 20:00.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.