Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Permanentna szkoda wyrządzona gospodarce USA

Permanentna szkoda wyrządzona gospodarce USA

Wiele ludzi myśląc o „upadku ekonomicznym” ma na myśli przyszłość. Bez wątpienia jesteśmy na skraju ciężkich czasów. Co należy zauważyć, duża szkoda została wyrządzona gospodarce USA przez długoterminowy upadek ekonomiczny, który już doświadczyliśmy. Poniżej przedstawię 12 wykresów ekonomicznych, które ukazują, że jesteśmy teraz w dużo, dużo gorszej sytuacji niż 5 czy 10 lat temu.

americadeclinemAIN

Bezprecedensowy poziom długu publicznego i bezmyślne drukowanie pieniędzy przez FED dało nam krótki czas pozornej stabilności, ale wielu amerykanów nie martwi się o długoterminowe problemy. Mają wiarę w naszych liderów, którzy zawsze znajdą wyjście z opresji. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie wezwaniem do przebudzenia.

#1. Zatrudnienie.

Media głównego nurtu mówią nam ciągle o „wyzdrowieniu zatrudnienia”, ale prawda jest taka, że to tylko iluzja. Tuż przed ostatnią recesją, tylko 63% amerykanów w wieku pracującym miało pracę. Podczas ostatniej fali załamania gospodarczego liczby spadły do poniżej 59% i zatrzymały się tam na bardzo długi okres czasu. W ostatnich kilku miesiącach wskaźnik wzrósł do 59%, ale jest to o wiele mniej, niż było wcześniej. Jeśli to małe wybrzuszenie na końcu wykresu to „wyzdrowienie”, to jest to obraza dla naszej inteligencji.

#2. Wskaźnik ludzi w wieku pracującym, którzy mają pracę, lub którzy nie mają pracy, ale szukają zatrudnienia (The Labor Force Participation Rate).

Wskaźnik ten zaczął spadać podczas ostatniej recesji i nie przestał spadać dotychczas. Wskaźnik ten spadł do poziomu najniższego od 36 lat. A to jest znak bardzo chorej gospodarki.

#3. Wskaźnik bezrobocia (bezczynności) mężczyzn w sile wieku.

Chodzi o mężczyzn od 25 do 54 lat, wskaźnik ten jest największy od lat.

#4. Pracownicy pracujący przy produkcji.

Dawno temu w USA każdy, kto chciał i był zdolny do ciężkiej pracy przy produkcji, to taką pracę otrzymywał. Pozwoliliśmy natomiast opuścić wiele miejsc pracy, a miasta przemysłowe przekształcić w „miasta duchów”. Ostatnio sytuacja się poprawiła, ale nie ma porównania z tym, co było wcześniej.

#5. Nasz aktualny stan konta.

Jako naród, kupiliśmy o wiele więcej, niż od nas kupiły inne narody. Innymi słowy, zdobyliśmy więcej bogactw od innych niż sami wyprodukowaliśmy. To recepta na narodowe, ekonomiczne samobójstwo.

#6. Sprzedaż istniejących domów.

Nasza gospodarka nigdy nie wyzdrowiała z „krachu domowego” z 2007-2008. Jak widzisz na wykresie, liczba sprzedaży istniejących domów aktualnie jest niższa od tej w 2006 roku. Wracamy do poziomu z 2000 roku, ale nasza populacja jest o wiele większa niż w 2000 roku.

#7. Sprzedaż domów nowo-wybudowanych.

Rzeczy wydają się tragiczne jeśli spojrzysz na ten wykres. Ten przemysł został dosłownie wykastrowany. To co mamy teraz, to trochę więcej niż połowa tego, co było w 2000 roku. Nie ma porównania z tym, co było w 2006 roku.

#8. Baza monetarna.

W desperackiej próbie ratowania gospodarki, FED zaczął bezmyślnie drukować pieniądze. To było tak głupie, że ciężko to ubrać w słowa. Na myśl przychodzi Republika Weimarska (jej upadek spowodował powstanie nazizmu).

#9. Inflacja żywności.

Na szczęście, wiele pieniędzy drukowanych przez FED nie znalazło się w prawdziwej gospodarce. Ale wiele z nich dostało się do systemu i wymusiło wzrost cen znacząco. Np., moja żona dzisiaj poszła na zakupy i zapłaciła trochę poniżej 10 dolarów za cztery kawałki kurczaka. Jak widać na wykresie, ceny jedzenia rosły w USA cały czas.

#10. Szybkość obiegu pieniądza.

Jednym z powodów, dla którego nie widzimy jeszcze większej inflacji jest fakt, iż szybkość obiegu pieniądza jest ekstremalnie mała. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli gospodarka jest zdrowa, to pieniądz przebiega przez system szybko. Ludzie kupują i sprzedają, a pieniądze przechodzą z rąk do rąk. Gdy gospodarka jest chora, pieniądze mają tendencję do stagnacji. Tak jak widzimy to teraz – najniższy poziom jaki kiedykolwiek odnotowano.

#11. Dług narodowy.

Dług podwoił się za panowania Baracka Obamy. Tylko czekać, aż ten schemat Ponziego upadnie…

#12. Dług ogólny.

Oczywiście, nie tylko rząd federalny jedzie na pożyczonych pieniądzach. Jeśli zsumujemy wszystkie formy długu (rząd, biznes, konsumenci) wyjdzie nam więcej niż 57 bilionów dolarów. To ponad dwa razy więcej niż w 2000 roku.

Jeśli ktoś (jeszcze) wierzy, że jesteśmy w dobrej sytuacji ekonomicznej, niech spojrzy na te wykresy. Liczby nie kłamią, nasza gospodarka upada.

Każdy z nawet połową mózgu, może zobaczyć, co nadchodzi.

Źródło: http://theeconomiccollapseblog.com/archives/12-charts-that-show-the-permanent-damage-that-has-been-done-to-the-u-s-economy

Opracował: Girion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *