Strona główna > Zdrowie > Paznokcie a zdrowie

Paznokcie a zdrowie

Paznokcie są jakby wróżkami twojego organizmu. Co mówią twoje?

a

Słyszeliście wyrażenie „oczy są oknem duszy”, prawda? Tak się składa, że paznokcie są często oknem zdrowia. W jaki sposób? Pewne zmiany w paznokciach mogą być oznaką choroby albo zaburzenia. Poniżej tylko kilka z nich:

http://www.mayoclinic.org/healthy-living/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=2
http://www.mayoclinic.org/healthy-living/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=2

Syndrom żółtych paznokci występuje kiedy grubieją i wolniej rosną. Oczywiście, jak wskazuje nazwa, paznokcie często robią się żółte. Często jest to znak choroby układu oddechowego. Kiedy zauważysz, że żółkną ci paznokcie, ale rosną normalnie, to może być oznaka cukrzycy. Jest tak dlatego, że u diabetyków glukoza przykleja się do białek kolagenowych w paznokciach, co czynie je żółtymi. Jeśli paznokcie są żółte, a zauważysz inne objawy cukrzycy, takie jak zwiększenie poczucie pragnienia lub oddawania moczu, biegnij do lekarza.

http://www.mayoclinic.org/healthy-living/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=5
http://www.mayoclinic.org/healthy-living/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=5

Inne oznaki większego problemu? Paznokcie łyżkowe, kiedy stają się wklęsłe, wyglądają jak łyżki. Zwykle można nawet położyć w tę „łyżkę” kropelkę płynu. To może wiązać się z niedoborem żelaza – anemią, nadczynnością tarczycy albo chorobą wątroby.

http://en.wikipedia.org/wiki/Splinter_hemorrhage
http://en.wikipedia.org/wiki/Splinter_hemorrhage

Co ciekawe, są pewne zmiany w paznokciach, które mogą być oznaką również problemów sercowo-naczyniowych. Drobne krwawienia tzw. drzazgowe [splinter hemorrhages], albo czerwone lub brązowe linie pod paznokciami, mogą oznaczać infekcję zastawki serca. Nazywają się tak gdyż przypominają drzazgi w paznokciu, choć fakktycznie jest to krew.

Kolejny znak mówiący o problemach z sercem?

http://www.mayoclinic.org/healthy-living/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=4
http://www.mayoclinic.org/healthy-living/adult-health/multimedia/nails/sls-20076131?s=4

Paznokcie pałkowate, kiedy paznokieć mięknie i wydaje się pływać nad łożyskiem paznokcia zamiast być do niego mocno przymocowanym. Końcowa część palca może wydawać się duża albo wybrzuszona, i paznokieć zgina się jakby wokół palca. Mogą to być problemy z sercem, płucami lub wątrobą.

a
http://www.huidziekten.nl/zakboek/dermatosen/ltxt/leukonychia.htm

Mimo że możesz nie zauważyć żadnej z wyżej wymienionych kondycji paznokci, to na pewno zauważysz niekiedy białe plamki. Może słyszałeś, tak jak ja, o niedoborze wapnia, co oznacza iż trzeba pić więcej mleka. Ale tak nie jest. Techniczne określenie białych plamek to bielactwo paznokci [leukonychia]. Bardziej prawdopodobne jest tu uszkodzenie paznokcia kilka tygodni wcześniej, zanim się je zauważy. Niekiedy są to reakcja alergiczna na lakier do paznokci albo lekka infekcja.

http://www.womenfitness.net/beauty/handfeet/nailtype.htm
http://www.womenfitness.net/beauty/handfeet/nailtype.htm

Kolejny problem? Łamliwe paznokcie, powszechny symptom starzenia. Jeśli nie jesteś stary (do diabła, żaden z nas nie jest, prawda?) to mogą być oznaką stosunkowo łagodnego problemu, takiego jak zbyt długie narażanie ich na wodę czy mydło, albo coś dużo poważniejszego. Sztuczka polega na tym by zauważyć czy nastąpiła inna zmiana na paznokciach, taka jak zmiana jego koloru lub grubości. Jeśli ją zauważysz, najlepiej sprawdzić to z dermatologiem, gdyż 10% tych spraw odnosi się do paznokci, spraw skóry takich jak łuszczyca, które mogą także wywołać zmiany w paznokciach. Jeśli zmiany te są oznaką czegoś innego, dermatolog powinien cię ukierunkować.

Jaka jest najlepsza rada? Higiena paznokci (regularne obcinanie i czyszczenie), i lekarz kiedy zauważysz coś niezwykłego.

http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0003/34266/56-01-08.pdf

http://www.mnn.com/health/fitness-well-being/stories/what-do-fingernails-say-about-your-health

Chanie Kirschner – 8.08.2013, tłum. Ola Gordon.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *