Strona główna > Świat > Paul Craig Roberts: groźba unicestwienia świata – zniszczone zaufanie między Rosją i Ameryką

Paul Craig Roberts: groźba unicestwienia świata – zniszczone zaufanie między Rosją i Ameryką

Kiedy oczy świata skupiają się na wojnie w Ukrainie, dzisiaj dr Paul Craig Roberts ostrzegł portal King World News, że zostało zniszczone zaufanie między Rosją i USA, i że przed światem stoi perspektywa nuklearnego armagedonu. Jest to złowieszcze ostrzeżenie wypowiedziane przez byłego urzędnika Min. Skarbu USA, kiedy ostrzega światowych liderów, że świat podąża w kierunku unicestwienia nuklearnego.

Dr. Paul Craig Roberts, były urzędnik Min. Skarbu USA – 27 lutego (King World News):

W tym tygodniu zaproszono mnie bym wygłosił przemówienie na ważnej konferencji Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie. Naukowcy z Rosji i z całego świata, urzędnicy rosyjskiego rządu i naród rosyjski chcą odpowiedzi: dlaczego w ub. roku Waszyngton zniszczył przyjazne relacje między Ameryką i Rosją, które udało się ustanowić prezydentom Gorbaczewowi i Reaganowi.

Putin ma największe poparcie spośród wszystkich przywódców Rosji jakie widziałem. Cała Rosja jest zakłopotana tym, że sam Waszyngton zniszczył zaufanie między dwu głównymi potęgami nuklearnymi zbudowane w czasach Reagana-Gorbaczewa, zaufanie które niwelowało groźbę nuklearnego armagedonu. Rosjanie na każdym szczeblu są zdumieni zjadliwą propagandą i kłamstwami ciągle wychodzącymi z Waszyngtonu i zachodnich mediów. Nieuzasadniona demonizacja rosyjskiego prezydenta Wladimira Putina przez Waszyngton zgromadziła wokół niego naród. Putin ma największe poparcie poparcie spośród wszystkich przywódców Rosji jakie widziałem.

Widmo armagedonu nuklearnego zagraża światu

Lekkomyślne i nieodpowiedzialne zniszczenie przez Waszyngton zaufania osiągniętego przez Reagana i Gorbaczewa wskrzesiło prawdopodobieństwo wojny nuklearnej z grobu w którym pogrzebali je Reagan i Gorbaczew. Jeszcze raz, tak jak w czasie zimnej wojny, widmo armagedonu zagraża światu.

Unicestwienie świata

Dlaczego Waszyngton ożywił zagrożenie unicestwienia świata? Dlaczego stanowi to zagrożenie dla całej ludzkości popierane przez większość Kongresu USA, przez wszystkie presstytuckie media, i przez naukowców i członków think-tanków w USA, takich jak Motyl i Weiss, o których ostatnio pisałem?

Moim zadaniem było odpowiedzieć na to pytanie na konferencji. Możecie przeczytać moje przemówienia [poniżej] z 25 i 26 lutego. Ale najpierw musicie przeczytać to żeby zrozumieć co oznacza wojna nuklearna: http://thebulletin.org/what-would-happen-if-800-kiloton-nuclear-warhead-detonated-above-midtown-manhattan8023 Konferencja odbyła się w 70 rocznicę Konferencji Jałtańskiej, zorganizowały ją Rosyjski Instytut Akademii Nauk i Moskiewski Instytut Stosunków Międzynarodowych.

Koledzy, uważam, że obecne trudności w porządku międzynarodowym nie wiążą się z Jałtą i jej konsekwencjami, a zaczęły się od powstania ideologi neokonserwatywnej w erze posowieckiej i od jej wpływu na politykę zagraniczną Waszyngtonu.

Upadek Związku Sowieckiego usunął jedyne ograniczenie potęgi Waszyngtonu w jednostronnych działaniach zagranicą. Wtedy szacowano, że rozwój Chin będzie wymagać pół wieku. Nagle Stany Zjednoczone stały się Uni-potegą, „jedyną superpotęgą świata”. Neokonserwatyści ogłosili „koniec historii”.

Dla neokonów określenie „koniec historii” oznacza, że kończy się rywalizacja między systemami społeczno-ekonomiczno-politycznymi. Historia wybrała „amerykański kapitalizm demokratyczny”. Waszyngton odpowiada za sprawowanie hegemonii nad światem danej Waszyngtonowi przez historię i doprowadzenie świata do linii z wyborem historii amerykańskiego kapitalizmu demokratycznego.

Inaczej mówiąc, udowodniono iż Marks się mylił. Przyszłość nie należy do proletariatu, a do Waszyngtonu.

Ideologia neokonserwatywna podnosi Stany Zjednoczone do wyjątkowego statusu „wyjątkowego kraju”, a amerykański naród otrzymuje status „niezastąpionego narodu”.

Jeśli kraj jest „krajem wyjątkowym”, to oznacza, że wszystkie inne kraje nie są wyjątkowe. Jeśli naród jest „niezastępowalny”, to oznacza, że inne narody są zastępowalne. Tę postawę widzieliśmy w akcji w 14 latach agresywnych wojen Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie. Te wojny zostawiły kraje zniszczone i miliony ludzi martwych, okaleczonych i przesiedlonych. Ale Waszyngton nadal mówi o tym, że zobowiązał się chronić mniejsze kraje przed agresją większych. Wyjaśnienie tej hipokryzji jest takie, że Waszyngton nie uważa swojej agresji za agresję, ale cel historyczny.

Tę postawę widzieliśmy również w działaniu poprzez pogardę Waszyngtonu wobec narodowych interesów Rosji, i waszyngtońską propagandystyczną odpowiedź na rosyjską dyplomację.

Ideologia neokonów wymaga by Waszyngton zachował swój status Uni-potęgi, bo ten status jest konieczny dla hegemonii Waszyngtonu i historycznego celu.

Neokonserwatywną doktrynę o światowej supremacji Ameryki najwyraźniej i najbardziej zwięźle określił Paul Wolfowitz, czołowy neokon, który zajmował wiele wysokich stanowisk: zastępca sekretarza obrony, dyrektor planowania polityki Departamentu Stanu, zastępca sekretarza stanu, ambasador w Indonezji, podsekretarz obrony ds. polityki, zastępca sekretarza obrony, prezes Banku Światowego.

W 1992 Paul Wolfowitz tak określił doktrynę neokonów amerykańskiej supremacji światowej:

Naszym pierwszym celem jest uniemożliwienie pojawienia się nowego rywala, albo na terytorium byłego Związku Sowieckiego, albo w innych miejscach, który stanowi zagrożenie wobec porządku jakie wcześniej stwarzał Związek Sowiecki. To jest dominującym czynnikiem leżącym u podstaw nowej regionalnej strategii obrony, i wymaga, byśmy dołożyli wszelkich starań, aby zapobiec każdej wrogiej potędze dominowanie w regionie, którego zasoby, pod skonsolidowaną kontrolą, wystarczą na utworzenie potęgi globalnej„.

Dla wyjaśnienia – „wroga potęga” to kraj prowadzący niezależną politykę (Rosja, Chiny, Iran, a wcześniej Saddam Husejn, Kaddafi, Assad).

Ta odważna opinia uderzyła w establiszment amerykańskiej tradycyjnej polityki zagranicznej, jako deklaracja amerykańskiego imperializmu. Dokument został przepisany żeby zmiękczyć i zamaskować rażące twierdzenie o supremacji, bez zmiany intencji. Te dokumenty są dostępne w internecie i możecie je zbadać.

Zmiękczenie języka umożliwiło neokonom wznieść się do dominacji polityki zagranicznej. Neokoni odpowiadają za ataki reżimu Clintona na Jugosławię i Serbię. Noekoni, a zwłaszcza Paul Wolfowitz, są odpowiedzialni za inwazję na Irak przez reżim George’a W Busha. Neokoni odpowiadają za obalenie i mord Kaddafiego w Libii, atak na Syrię, propagandę przeciwko Iranowi, ataki dronów na Pakistan i Jemen, kolorowe rewolucje w byłych republikach sowieckich, próbę „zielonej rewolucji” w Iranie, zamach w Ukrainie, i demonizację Wladimira Putina.

Wielu myślących Amerykanów podejrzewa, że neokoni odpowiadają za 11 września, bo to wydarzenie dało neokonom „nowy Pearl Harbor”, który, jak mówią ich dokumenty, był konieczny do rozpoczęcia ich wojen o hegemonię na Bliskim Wschodzie. 11 września doprowadził prosto i natychmiast do inwazji na Afganistan, gdzie Waszyngton walczył od 2001. Neokoni kontrolowali wszystkie ważne stanowiska rządowe konieczne dla ataku „fałszywej flagi”.

a

Neokonserwatywna zastępczyni sekretarza stanu, Wiktoria Nuland, małżonka innego neokona, Robeta Kagana, wprowadziła i nadzorowała waszyngtoński zamach w Ukrainie i wybrała nowy rząd.

Neokoni są bardzo dobrze zorganizowani w swojej sieci, dobrze finansowani, mają poparcie prasy i TV, i wsparcie kompleksu wojska/ bezpieczeństwa i izraelskiego lobby. Nie ma nic co mogłoby zrównoważyć ich wpływ na amerykańską politykę zagraniczną.

Doktryna neokonów przekracza doktrynę Brzezińskiego, która powstała z detente, i prowokacyjnie wspierała dysydentów wewnątrz imperium sowieckiego. Pomimo prowokacyjnego charakteru, doktryna Brzezińskiego pozostała doktryną polityczną i powstrzymującą wielką potęgę. Nie jest doktryną amerykańskiej hegemonii nad światem.

Kiedy neokoni przez dekadę zajmowali się swoimi wojnami na Bliskim Wschodzie, tworząc Komendę US-Afryka, organizowaniem kolorowych rewolucji, wychodzeniem z traktatów rozbrojeniowych, otaczaniem Rosji bazami wojskowymi, i „zwracaniem się w kierunku Azji” by otoczyć Chiny nowymi bazami lotniczymi i morskimi, Wladimir Putin dawał Rosji ponownie kompetencje militarne, i z sukcesem kierował niezależną rosyjską polityką zagraniczną.

Kiedy rosyjska dyplomacja zablokowała planowaną inwazję Waszyngtonu na Syrię i planowane bombardowanie przez Waszyngton Iranu, neokoni zrozumieli, że ponieśli fiasko „pierwszego celu” doktryny Wolfowitza, i pozwolili na „ponowne pojawienie się nowego rywala… na terytorium byłego Związku Sowieckiego”, z siłą by zablokować jednostronne działania Waszyngtonu.

Rozpoczął się atak na Rosję. Waszyngton wydał $5 mln w ciągu dekady na tworzenie organizacji pozarządowych [NGOs] w Ukrainie i kultywowanie ukraińskich polityków. Na ulice wezwano te NGOs. Skrajni nacjonaliści lub elementy nazistowskie wykorzystano do wprowadzenia przemocy, i obalono demokratycznie wybrany rząd. Dobrze znana jest przechwycona rozmowa telefoniczna między Wiktorią Nuland i ambasadorem USA w Kijowie, w której obydwoje waszyngtońskich agentów wybierali członków nowego ukraińskiego rządu.

Jeśli prawdziwa jest informacja jaką ostatnio otrzymałem z Armenii i Kirgistanu, to Waszyngton finansował NGOs i kultywuje polityków w Armenii i byłych Sowieckich Republikach Azji Środkowej. Jeśli ta informacja jest prawdziwa, to Rosja może spodziewać się więcej „kolorowych rewolucji” albo zamachów na innych byłych terytoriach Związku Sowieckiego. Może przed Chinami stoi podobne zagrożenie ze strony Chińskiego Turkiestanu [ang. Uyghurstan].

Konflikt w Ukrainie często nazywa się „wojną domową”. To jest niepoprawne. Wojna domowa jest kiedy strony walczą o kontrolę rządu. Oderwane republiki we wschodniej i południowej Ukrainie toczą wojnę secesyjną.

Waszyngton byłby szczęśliwy gdyby zamach w Ukrainie wykorzystał do wykwaterowania Rosji z jej bazy morskiej, bo to byłby strategiczne osiągnięcie militarne. Ale Waszyngton jest zadowolony z tego, że zorganizowany przezeń „kryzys ukraiński” poskutkował demonizacją Putina, pozwalając w ten sposób na sankcje gospodarcze, które zakłóciły relacje ekonomiczne i polityczne Rosji z Europą. Sankcje trzymają Europę na orbicie Waszyngtonu.

Waszyngtonu nie interesuje rozwiązanie sytuacji w Ukrainie. Można ją rozwiązać dyplomatycznie, tylko jeśli Europa osiągnie taką suwerenność nad swoją polityką zagraniczną by działać w interesie Europy, a nie Waszyngtonu.

Doktryna neokonów o hegemonii US nad światem stanowi zagrożenie dla suwerenności każdego kraju. Doktryna ta wymaga służalczości wobec przywództwa Waszyngtonu i jego celów. Niezależne rządy są na celowniku do destabilizacji. Reżim Obamy obalił reformistyczny rząd w Hondurasie, i obecnie działa by zdestabilizować Wenezuelę, Boliwię, Ekwador i Argentynę, i najprawdopodobniej także Armenię i byłe Sowieckie Republiki Azji Środkowej.

Jałta i jej konsekwencje odnoszą się do rywalizacji wielkich potęg. Ale według doktryny neokonów, istnieje tylko jedna wielka potęga – Uni-potęga. Nie ma żadnych innych, i na żadne inne się nie pozwoli.

Dlatego, jeśli w Waszyngtonie nie powstanie nowoczesna polityka zagraniczna, i nie zastąpi tej neokonów, przyszłość będzie jednym konfliktem.

Strategicznym błędem byłoby odrzucenie ideologii neokonów jako nierealistycznej. Doktryna jest nierealistyczna, ale jest również siłą przewodnią polityki zagranicznej US i może wyprodukować wojnę światową.

W konflikcie z waszyngtońską hegemonią, Rosja i Chiny są w trudnej sytuacji. Sukces amerykańskiej propagandy w czasie zimnej wojny, wielkie różnice w standardach życia w Ameryce i w krajach komunistycznych, jawna komunistyczna opresja polityczna, niekiedy brutalna, i upadek sowietów, wykreowały w umysłach wielu ludzi nieistniejące plusy dla Stanów Zjednoczonych. Skoro angielski jest światowym językiem i zachodnie media kooperatywne, Waszyngton może kontrolować wyjaśnienia bez względu na to jakie są fakty. Możliwość Waszyngtonu bycia agresorem i obwiniania ofiary, zachęca marsz Waszyngtonu do dalszej agresji.

Na tym kończę swoje przemówienie. Jutro będę mówił o tym czy istnieją jakieś krajowe ograniczenia polityczne czy ekonomiczne wobec ideologii neokonów.

Paul Craig Roberts, przemówienie wygłoszone z okazji 70 rocznicy Konferencji Jałtańskiej, Moskwa, 26 lutego 2015

Koledzy,

Na wczorajszej sesji plenarnej omówiłem zagrożenie jakie dla stosunków międzynarodowych stanowi ideologia neokonów. Na tej zamykającej sesji będę mówił o tym czy istnieją jakieś krajowe ograniczenia polityczne czy ekonomiczne wobec ideologii neokonów.

Jak 11 września przysłużył się wojnom Waszyngtonu o hegemonię na Bliskim Wschodzie, tak 11 września przysłużył się do utworzenia amerykańskiego państwa policyjnego. Konstytucja i swobody obywatelskie jakich chroni szybko stały się ofiarą akumulacji władzy w rękach władzy wykonawczej, do stopnia na jaki zezwalał stan wojny.

Nowe przepisy, niektóre wyraźnie przygotowano wcześniej, takie jak PATRIOT Act, nakazy wykonawcze, dyrektywy prezydenckie i memoranda Departamentu Sprawiedliwości, utworzyły władzę wykonawczą niezależną od amerykańskiej konstytucji i przepisów krajowych i międzynarodowych.

Nagle Amerykanie mogą być zatrzymani na czas nieokreślony, bez przedstawienia sądowi powodu. Habeas corpus, konstytucyjna ochrona która zakazuje takich zatrzymań, została odstawiona.

Nagle ludzi można torturować by się przyznawali, z naruszeniem prawa przeciwko samooskarżaniu i z naruszeniem prawa krajowego i międzynarodowego przeciwko torturom.

Nagle Amerykanów i najbliższych sojuszników Waszyngtonu można szpiegować na oślep, bez potrzeby nakazów pokazujących powód.

Reżim Obamy do wykroczeń reżimu Busha dodał zapewnienie o prawie grup wykonawczych do dokonywania egzekucji na obywatelach amerykańskich bez żadnego procesu sądowego.

Państwo policyjne zorganizowano pod ogromnym nowym Departamentem Bezpieczeństwa narodowego. Prawie natychmiast zaatakowano i ograniczono ochronę „ujawniaczy”, wolność prasy i wypowiedzi.

a

Wkrótce potem dyrektor Bezpieczeństwa Narodowego ogłosił, że zainteresowanie departamentu przeniesie się z terrorystów muzułmańskich na „ekstremistów krajowych”, nieokreśloną kategorię. Każdy może się znaleźć w tej kategorii. Atakowano domy protestujących przeciwko wojnie, i zorganizowano jury do śledzenia demonstrantów. Amerykanów pochodzenia arabskiego, którzy sponsorowali organizacje charytatywne – nawet te na liście aprobowanej przez Departament Stanu – które pomagały palestyńskim dzieciom, aresztowano i skazano na więzienie za „udzielanie wsparcia finansowego terroryzmowi”.

To wszystko i więcej, łącznie z brutalnością policji, ma odpychający wpływ na protesty przeciwko wojnom i utracie swobód obywatelskich. Narastającym protestom społeczeństwa amerykańskiego i samych żołnierzy, które w końcu zmusiły Waszyngton do zakończenia wojny wietnamskiej, zdołano zapobiec w XXI wieku poprzez zepsucie praw, dręczenie, utratę mobilności (lista osób którym zakazuje się latania), zwolnienia z pracy i inne ostre działania niezgodne z rządem odpowiedzialnym wobec prawa i narodu.

W ważnym znaczeniu, US z „wojny z terrorem” wyłoniła się jako filia wykonawcza dyktatury nieograniczonej przez media i ledwo, jeśli w ogóle, ograniczona przez Kongres i sądy federalne. Bezprawie filii wykonawczej poszerzyło się na rządy wasalskicch stanów Waszyngtonu i na Rezerwę Federalną, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny, z których każdy narusza swoją kartę i działa poza prawem.

Dostawy produktów z zagranicy zniszczyły amerykańskie związki zawodowe przemysłowe i produkcyjne. Ich upadek i obecny atak na związki zawodowe w służbie publicznej pozostawił Partię Demokratyczną finansowo uzależnioną od tych samych zorganizowanych prywatnych grup interesów jak Republikańską. Obie partie teraz podlegają tym samym grupom interesów. Wall Street, kompleks militarny/bezpieczeństwa, izraelskie lobby, przemysł rolniczy i przemysły wydobywcze (ropa, kopalnie, drewno) kontrolują rząd bez względu na to która partia rządzi. Te potężne interesy wszystkie mają udział w amerykańskiej hegemonii.

Przekaz jest taki, że układ sił uniemożliwia krajowe zmiany polityczne.

Hegemonia jest piętą Achillesa amerykańskiej gospodarki. Bajka o amerykańskim wyzdrowieniu gospodarczym wspiera obraz Ameryki jako bezpiecznego raju, obraz który podtrzymuje wartość dolara, giełdę w górę i stopy procentowe w dół. Ale nie ma żadnej informacji ekonomicznej która wspierałaby tę bajkę.

Realny średni dochód na gospodarstwo nie zwiększył się od lat i jest poniżej poziomów z początku lat 1970. Od 6 lat nie ma wzrostu w realnej sprzedaży detalicznej. Siła robocza się kurczy. Wskaźnik udziału siły roboczej spadł od 2007, tak jak zatrudnienie publiczne w stosunku do wskaźnika populacji. Wymieniany wskaźnik bezrobocia 5.7% osiąga się przez nie liczenie zniechęconych pracowników jako część siły roboczej. (Zniechęcony pracownik to człowiek który nie może znaleźć pracy i przestał jej szukać.)

Drugi oficjalny wskaźnik bezrobocia, która liczy się krótkoterminowo (mniej niż jeden rok) zniechęcił pracowników i rzadko go się podaje, wynosi 11.2%. Rząd USA przestał włączać długoterminowo zniechęconych pracowników (zniechęceni dłużej niż jeden rok) w 1994. Jeśli doliczy się długoterminowo zniechęconych, to obecna stopa bezrobocia w USA wynosi 23.2%.

Offshoring amerykańskiej produkcji i profesjonalnych usług takich jak inżynieria oprogramowania i technologia informacyjna zdziesiątkowały klasę średnią. Klasa ta nie znajdowała pracy o zarobkach porównywalnych do tych którzy wyjechali zagranicę. Oszczędności na kosztach pracy z prac offshoringowych do Azji zwiększyło zyski korporacji, premie menażerów i zyski kapitałowe akcjonariuszy. W ten sposób wszystkie przychody i zyski są skoncentrowane w rękach nielicznych w górnej części dystrybucji dochodów. Rośnie liczba miliarderów, podczas gdy nędza przechodzi z niższej klasy ekonomicznej do średniej. Amerykańscy absolwenci uczelni nie mogący znaleźć pracy wracają do swoich pokoi z dzieciństwa w domach rodziców i pracują jako kelnerzy i barmani w niepełnym wymiarze godzin, co nie pozwala im prowadzić niezależnej egzystencji.

Z dużym odsetkiem młodych nie mogących finansowo tworzyć gospodarstw domowych, budownictwo mieszkaniowe, meble, urządzenia AGD cierpią na słabość gospodarczą. Samochody można sprzedawać tylko dlatego, że nabywca może uzyskać 100% finansowania z pożyczki na 6 lat. Kredytodawcy sprzedają kredyty, które są sprzedawane i zabezpieczane naiwnym inwestorom, tak jak były instrumentami finansowymi opartymi na kredytach hipotecznych, które wywołały w 2007 roku amerykański krach finansowy.

Nie zajęto się żadnymi problemami, które stworzyły recesję w 2008. Zamiast tego politycy wykorzystali ekspansję długu i pieniądz do przykrycia problemów. Pieniądze i zadłużenie wzrosły znacznie bardziej niż PKB Stanów Zjednoczonych, co rodzi pytania o wartość amerykańskiego dolara i wiarygodność kredytową rządu USA. W dniu 8 lipca 2014 moi koledzy i ja zauważyliśmy, że gdy prawidłowo się wyliczy, amerykański dług publiczny wynosi 185% PKB.

http://www.paulcraigroberts.org/2014/07/08/deteriorating-economic-outlook/

Rodzi się pytanie: dlaczego rating Rosji, kraju o bardzo niskim stosunku długu do PKB, został zdegradowany, a nie USA? Odpowiedź jest taka, że obniżka ratingu wiarygodności kredytowej Rosji była aktem politycznym skierowanym przeciwko Rosji w imieniu hegemonii USA.

Jak długo bajki i działania polityczne mogą utrzymać w pionie amerykański dom z kart? Sfałszowana giełda. Sfałszowana stopa procentowa. Sfałszowany kurs wymiany dolara, sfałszowana i zatuszowana cena złota. Obecny zachodni system finansowy opiera się na światowym wsparciu amerykańskiego dolara, i na niczym więcej.

Problem z gospodarką neoliberalną dominującą we wszystkich krajach, a nawet w Rosji i Chinach, jest taki, że gospodarka neoliberalna jest narzędziem amerykańskiego imperializmu gospodarczego, tak jak globalizm. Dopóki kraje na celowniku Waszyngtonu do destabilizacji będą wspierać i trzymać się amerykańskich doktryn umożliwiających destabilizację, będą bezbronne.

Gdyby Rosja, Chiny i BRICS Bank byli skłonne sfinansować Grecję, Włochy i Hiszpanię, to może kraje te mogłyby wyjść z Unii Europejskiej i NATO. Rozpocząłby się rozpad waszyngtońskiego imperium.

Paul Craig Roberts, tłum. Ola Gordon.

Źródło: http://kingworldnews.com/paul-craig-roberts-trust-now-shattered-russia-u-s-world-annihilation-threatened/2/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.