Strona główna > Rosja > Patriarchat Aleksandrii i całej Afryki uznał Kościół Prawosławny Ukrainy

Patriarchat Aleksandrii i całej Afryki uznał Kościół Prawosławny Ukrainy

Poinformował o tym, publikując przekład protokołu Synodu Aleksandrii i całej Afryki, arcybiskup eparchii czernichowskiej Kościoła Prawosławnego Ukrainy Eustraty.

„Po wszystkim tym, co z pozytywnym rezultatem omówiliśmy, i osobiście z każdym z was, po dojrzałej refleksji i licznych modlitwach, wzywając natchnienia Pocieszyciela Ducha Świętego i dbając o jedność Kościoła prawosławnego, podjęliśmy decyzję o uznaniu autokefalii Kościoła Prawosławnego Ukrainy i Jego Eminencji Błogosławionego Kir Kir Epifaniusza, bo nadszedł czas” – czytamy w protokole Synodu.

Ukraiński serwis BBC podkreśla, że patriarchat aleksandryjski był pierwszym spośród starych patriarchatów prawosławnych – po konstantynopolitańskim, który udzielił Kościołowi Prawosławnemu Ukrainy tomosu o autokefalii – który wszedł w komunię eucharystyczną z Kościołem Prawosławnym Ukrainy i zaczął modlić się za jego zwierzchnika.

Patriarchat Aleksandrii i całej Afryki zajmuje drugie miejsce, po konstantynopolitańskim, w dyptychu kościołów prawosławnych świata.

 próbował zapobiec uznaniu ukraińskiej autokefalii przez Patriarchat Aleksandrii i całej Afryki. Wskazuje na to wzmożenie kontaktów między patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem I a patriarchą Wielkiego Miasta Aleksandrii i całej Afryki Teodorem II. W ostatnich latach kilkukrotnie się spotykali, a w ubiegłym roku Teodor II przebywał w Rosji na uroczystościach związanych z rocznicą chrztu Rusi.

W drugiej połowie października br. autokefalię Kościoła Prawosławnego Ukrainy uznał , który zajmuje jedenaste miejsce w dyptychu kościołów prawosławnych na świecie, ale nie posiada statusu patriarchatu. Specjaliści zwracają uwagę, że patriarchat aleksandryjski jest częściowo zależny od Kościoła Prawosławnego Grecji, dlatego też jego decyzja wydaje się logiczną.

Podobnej decyzji można się także spodziewać po patriarchacie jerozolimskim, a następnie po autokefalicznych kościołach cypryjskim, rumuńskim i gruzińskim.

Opr. TB, https://www.bbc.com/

fot. http://byztex.blogspot.com/

Za: https://kresy24.pl/patriarchat-aleksandrii-i-calej-afryki-uznal-kosciol-prawoslawny-ukrainy/

10.11.2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.