Strona główna > Zdrowie > Patelnia grillowa – idealna na duże, pożywne śniadanie

Patelnia grillowa – idealna na duże, pożywne śniadanie

Śniadanie od wielu lat uważane jest przez lekarzy i dietetyków za najważniejszy posiłek dnia.

Jedząc zdrowo od samego rana zapewniamy sobie mnóstwo pozytywnej energii a w ciągu dnia unikamy napadów głodu. Nie bez powodu w społecznej świadomości cały czas funkcjonuje powiedzenie: „śniadanie jedz jak król, obiad jak książę, kolację zaś jedz jak żebrak”. Coraz więcej badań wskazuje na to, że brak śniadania ma negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, podobnie jak zbyt obfite lub ciężko strawne posiłki podane na kolacje. Niestety mimo coraz większej świadomości, wiele osób wciąż pomija śniadanie kosztem dodatkowych chwil na sen. To spory błąd, który wciąż popełniamy, a dodatkowo próbujemy go kompensować podjadając w ciągu dnia. Jeśli śniadanie ma spełniać swoją rolę – musi być odpowiednio przygotowane za pomocą odpowiednich narzędzi. Kuchnie warto więc wyposażyć w zestaw dobrych noży, garnków i zastawę stołową. Równie ważna będzie też patelnia grillowa.

Patelnia do naleśników – anglosaskie śniadanie

Dla fanów kuchni anglosaskiej, a więc pochodzącej z Wysp Brytyjskich lub Stanów Zjednoczonych, śniadanie będzie miało formę obfitego, często smażonego dania. Amerykanie oraz ich sąsiedzi, Kanadyjczycy, uwielbiają przygotowywać naleśniki typu „pancake” oblane syropem klonowym. W tym przypadku idealnie sprawdzi się patelnia do pancakes dostępna chociażby w ofercie msell24.pl. Dzięki profesjonalnej patelni, pancake’i zawsze wyjdą perfekcyjnie i równo przypieczone. Do smażenia naleśników nada się również patelnia granitowa, która wyróżnia się wysoką jakością wykonania i dużą odpornością na uszkodzenia, choć swoje zastosowanie znajdzie również klasyczna patelnia stalowa.

W nieco inną stronę w swojej kulinarnej przygodzie poszli Anglicy, którzy również postawili na smażone dania w swoim śniadaniowym menu, jednak zdecydowanie odrzucają jego słodkie odmiany. Do przygotowania brytyjskiego śniadania, czyli jajek sadzonych, smażonych pomidorów, pieczarek, fasoli i bekonu idealnie nadadzą się patelnia żeliwna, patelnia tytanowa lub patelnia ceramiczna. Dobrym wyborem będzie również patelnia teflonowa, której powierzchnia zapobiega przywieraniu.

Najlepsze patelnie – jednocześnie na indukcję i na gaz

Współcześnie producenci patelni przestali produkować sprzęt dedykowany tylko do jednego sposobu zasilania w kuchni. Patelnia na indukcję w niemal 100% przypadków nada się również na palnik gazowy. Co więcej, producenci prześcigają się również w funkcjach dodatkowych patelni. W sklepach spotkamy produkty takie jak patelnia do jajekpatelnia beztłuszczowa czy patelnia z pokrywką. Wszystkie oferują wygodę i dodatkowy komfort w użytkowaniu. Warto jedynie pamiętać, że nie każda patelnia nadaje się do mycia w zmywarce.