Strona główna > Bez kategorii > Parlament Irlandii nalega na zakaz importu nielegalnych produktów izraelskich

Parlament Irlandii nalega na zakaz importu nielegalnych produktów izraelskich

źródło: http://alethonews.wordpress.com/2012/09/20/irish-parliament-pushes-for-ban-on-illegal-israeli-products/

Irlandzki komitet parlamentarny ds stosunków handlowych wyszedł z jednogłośną inicjatywą zakazu importu z nielegalnych osiedli izraelskich, doniósł The Irish Times.

Komitet właśnie zajmuje się pisaniem w tej sprawie oficjalnego pisma do wicepremiera oraz ministra spraw zagranicznych, Eamonna Gilmore’a, wzywającego do wprowadzenia krajowego zakazu.

Zakaz importu z izraelskich nielegalnych osiedli przez Irlandię jest ważnym krokiem w sprawie apelu Palestyńskiego do globalnego bojkotu izraelskiej okupacji. Apel zgłoszony w 2005 r. skierowany jest do osób i grup osób, aby bojkotować produkty, firmy i instytucje, jakie popierają łamanie praw Palestyńczyków w Palestynie.

Akcja bojkotu dotyczy też skłaniania firm do zrywania umów z korporacjami zamieszanymi w represje wobec Palestyńczyków oraz domaganie się od państw narzucenia sankcji gospodarczych na izrael za tworzenie polityki dyskryminacyjnej.

W swej krótkiej historii, izrael ma jednak długą historię, jeśli chodzi o ciemiężenie rodowitych Palestyńczyków, i stało się to praktyką od chwili utworzenia tego państwa w 1948 r., gdy wiele tysięcy Palestyńczyków, którzy nie zostali wygnani ze swojej ojczyzny, znalazło się pod niemal 20-letnią władzą wojskową. Palestyńczycy na terytoriach okupowanych przez izrael w 1967 r., zostali poddani działaniu śmiercionośnego dla nich prawa stanu wojennego.

Szybko rosnąca lista ugrupowań zwraca się z wezwaniem do bojkotu, w tym wiele dużych europejskich związków zawodowych oraz wielu znanych w świecie artystów. Wiele związków studenckich w Ameryce Północnej w ostatnich miesiącach głosowało za tym, aby ich uczelnie zerwały związki biznesowe z firmami działającymi na Palestyńskich terenach okupowanych. Jeden z koncernów międzynarodowych z siedzibą we Francji, Veolia, już przeżywa z tego powodu trudności finansowe, gdyż utracił wielkie kontrakty w Europie za udział w działaniach na tych terytoriach.

Irlandzki senator, Jim Walsh zasugerował, że Irlandia powinna wprowadzić całkowity bojkot. „W szerszej perspektywie, nie powinniśmy jednak zakazywać importu wszystkich izraelskich towarów” powiedział Walsh.

Inny polityk, Eric Byrne domaga się od rządu, aby stał się w UE championem, jaki postawi wniosek o wprowadzenie bojkotu na terenie całej Unii, gdy Irlandia obejmie prezydencję w następnym roku.

“Ten nowy akt działania irlandzkiego parlamentu powinien stać się modelem do zastosowania przez wszystkich twórców prawa w Europie, jacy twierdzą, że dbają o prawa człowieka i poszanowanie prawa międzynarodowego” powiedział członek-założyciel organizacji the Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel, Omar Barghouti.

Palestyński ruch bojkotu wziął sobie za wzorzec kampanię bojkotu BDS wobec reżimu apartheidu w RPA, jaki upadł wskutek napięć gospodarczych i nacisków dyplomatycznych w 1994 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.