Strona główna > Świat > Państwo opiekuńcze w Stanach Zjednoczonych – 21 faktów

Państwo opiekuńcze w Stanach Zjednoczonych – 21 faktów

Jeśli mógłbyś zostać w domu i bawić się na koszt rządu, to zrobiłbyś to? Oczywiście, większość Amerykanów, którzy biorą pieniądze od rządu każdego miesiąca nie wykorzystują systemu. Wielu nie jest w stanie o siebie zadbać, a inni biorą rządowe zasiłki bo czują, że zarobili na nie pracą przez całe życie.

a

Dziś, mieszkańcy USA otrzymują od rządu więcej pieniędzy, niż płacą w podatkach. Co to mówi o gospodarce Stanów? Co to mówi o społeczeństwie? Poniżej 21 faktów, które dowodzą, iż zależność od rządu jest poza kontrolą…

#1 Wg badania Biura Budżetowego, około 60% wszystkich gospodarstw domowych USA dostaje więcej płatności z rządu niż samemu płacą w podatkach.

#2 Około 70% wszystkich wydatków rządowych idzie na programy kreujące dalszą zależność.

#3 Od 2009 do 2013 roku rząd USA wydał oszałamiające 3,7 biliona dolarów na programy zasiłkowe.

#4 Procent populacji USA, który dostaje pieniądze z rządu urósł o zdumiewające 62 p.p. od 1988 do 2011 roku.

#5 Wg analiz przeprowadzonych przez Terrence P. Jeffrey, 86 milionów pracowników prywatnego sektora płaci podatki, by wspierać rząd, a około 148 milionów Amerykanów otrzymuje od tego rządu zasiłki każdego miesiąca.

#6 Wg badań przeprowadzonych przez spis ludności USA, ponad 100 milionów Amerykanów uczestniczy przynajmniej w jednym programie rządowym. Co smutne, te liczby nawet nie zawierają Medicare.

#7 Aktualnie w USA znajduje się około 40 milionów seniorów, a do 2050 roku ta liczba ma poszybować do 89 milionów. Wsparcie tych ludzi będzie ekstremalnie kosztowne.

#8 Obecnie ponad 64 miliony Amerykanów otrzymuje zasiłki bezpieczeństwa socjalnego.

#9 Obecnie ponad 54 miliony Amerykanów uczestniczy w Medicare.

#10 Obecnie ponad 70 milionów Amerykanów uczestniczy w Medicaid.

#11 Liczba Amerykanów uczestnicząca w programie bezpieczeństwa socjalnego dla niepełnosprawnych przewyższa populację stanu Virginia.

#12 Jeśli umieściłoby się wszystkich Amerykanów uczestniczących w programie bezpieczeństwa socjalnego dla niepełnosprawnych w odrębnym stanie, byłby to 8 stan pod względem ludności w całym kraju.

#13 W 1968 roku na jednego niepełnosprawnego Amerykanina zarabiało 51 pełno-etatowych pracowników, dziś już to tylko 13-tu.

#14 Rząd prowadzi około 80 programów socjalnych w fazach testu, a prawie wszystkie z tych programów doświadczyły znacznego wzrostu w ostatnich latach.

#15 Liczba Amerykanów na kartkach żywnościowych wzrosła z 17 milionów (2000 r.) do ponad 46 milionów (dziś).

#16 10 lat temu liczba kobiet w USA, które miały pracę przewyższała liczbę kobiet na kartkach żywnościowych w stosunku większym niż 2:1. Dziś liczba kobiet na kartkach żywnościowych przewyższa liczbę kobiet, które mają pracę.

#17 W latach 1970 około jeden na 50 Amerykanów był na kartkach żywnościowych. Dziś około jeden na 6,5 Amerykanów jest na kartkach żywnościowych.

#18 Dziś liczba Amerykanów na kartkach żywnościowych przewyższa całą populację Hiszpanii.

#19 Wg jednego badania, liczba Amerykanów na kartkach żywnościowych przewyższa sumę liczby ludzi zamieszkujących te stany: Alaska, Arkansas, Connecticut, Delaware, Dystrykt Kolumbii, Hawaje, Idaho, Iowa, Kansas, Maine, Mississippi, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, Nowy Meksyk, Dakota Północna, Oklahoma, Oregon, Rhode Island, Dakota Poludniowa, Utah, Vermont, Zachodnia Wirginia i Wyoming.

#20 Wg raportu Centrum Badań Nad Imigracją, 43% wszystkich imigrantów, którzy byli w USA przez ostatnie 20 lat wciąż jest na zasiłkach.

#21 Większość Amerykanów nie zarabia wystarczająco, by mieć pieniądze na siebie i rodzinę bez wsparcia rządu. Oto parę statystyk o płacach w USA z raportu Administracji Bezpieczeństwa Socjalnego:

– 39% amerykańskich pracowników zarobiło mniej niż 20 tys. dolarów w zeszłym roku.
– 52% amerykańskich pracowników zarobiło mniej niż 30 tys. dolarów w zeszłym roku.
– 63% amerykańskich pracowników zarobiło mniej niż 40 tys. dolarów w zeszłym roku.
– 72% amerykańskich pracowników zarobiło mniej niż 50 tys. dolarów w zeszłym roku.

Żeby mieć klasę średnią, trzeba mieć dla niej pracę, a te znikają z naszego systemu bardzo gwałtownie.

Jako rezultat, liczba ludzi, którzy są finansowo niezależni ciągle spada.

Jak będzie wyglądać nasza przyszłość?

W końcu rząd będzie musiał zająć się nami wszystkimi?

Autor: Michael T. Snyder (linki w oryginale)

Źródło: http://endoftheamericandream.com/archives/21-facts-that-prove-that-dependence-on-the-government-is-out-of-control-in-america

Tłumaczenie/źródło polskie: https://uderzwfalsz.wordpress.com/2016/04/12/panstwo-opiekuncze-w-stanach-zjednoczonych-21-faktow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *