Strona główna > Świat > Ukraina > Pancerne pojazdy powstańców weszły do Mariupola

Pancerne pojazdy powstańców weszły do Mariupola


Grupa kilku BTR-ów i BMP (transporterów opancerzonych i bojowych maszyn piechoty – od tłum.) powstańców weszła do Mariupola, – poinformowano w sztabie pospolitego ruszenia.

a

„Nasz oddział wszedł w rejony Tałakowki i Sartana. To jest nieco z boku od dzielnicy Wostocznyj (Wschodni – od tłum,.), gdzie toczą się walki między powstańcami a siłami armii ukraińskiej, dlatego oddział mógł bez przeszkód wejść do Mariupola” – poinformowano w sztabie.

Powstańcom udało się także wypchnąć siły wojska ukraińskiego z dzielnicy Wostocznyj do browaru i rejonu Lewyj Bierieg (Lewy Brzeg – od tłum.). Obecnie walka trwa.

Cel generalny – w ciągu dnia 5 września zająć Mariupol

Komentarz od blogera Kassada:

Po południu 4.9., armia Noworosji rozpoczęła aktywne działania na obrzeżach Mariupola. Cel generalny – w ciągu dnia 5 września zająć Mariupol lub przynajmniej jego część. W tym celu skoncentrowano około 5 tys. piechoty i około 70 jednostek różnych pojazdów pancernych, РСЗО (systemy rakietowe na wzór „Katiusz” – od tłum.) i kilka baterii D-30. Armia Noworosji ma tutaj zdecydowaną przewagę w broni ciężkiej, szczególnie w czołgach. Przewaga w piechocie – około 2-2,5 – krotna. Dlatego też w świetle ewentualnego zawieszenia broni 5 września o godz. 15:00, istnieje poważna próba przełamania obrony junty i wejścia w dzielnice mieszkaniowe Mariupola.

Na razie obie strony prowadzą walkę ogniem i ponoszą straty – nasi już bezpowrotnie stracili 2 czołgi + 1 uszkodzony, 3 ciężarówki i do 15 ludzi w zabitych. Junta straciła kilka pojazdów opancerzonych (transporterów i wozów piechoty) i około 30 ludzi. Perspektywy szturmu będą zależeć od tego, czy armia Noworosji pójdzie do ataku w nocy czy odłoży decydujący atak do rana. Dotychczas wieczorne działania są podobne do wzmocnionego rozpoznania walką. Oczywiście, gdyby nad wojną nie wisiał cień decyzji politycznej, to o wiele bardziej właściwym byłoby przeprowadzić szturm stopniowo, wykorzystując przewagę w sile ognia. Ale myślę, że kalkulację buduje się na niskim moralnym duchu piechoty wroga, która po stratach jest bardzo niestabilna w obronie i przy poważnym nacisku zaczyna wycofywać się.

Najwyraźniej, koncentracja tak poważnych sił pod Mariupolem nie dawała możliwości armii Noworosji prowadzenia bardziej aktywnej ofensywy na froncie między Mariupolem a Wołnowachą, gdzie przeciwnik miał tylko lekkie osłony, po przełamaniu których można byłoby ruszyć na Zaporoże. Ale widocznie motywy polityczne coraz bardziej zaczynają przeważać nad wojskowymi, dlatego jeżeli na horyzoncie rzeczywiście zarysowuje się cień „Wielkiego Naddniestrza”, to kontrola nad Mariupolem z pewnością jest ważniejsza od marszu na Zaporoże i Dniepropietrowsk w ramach realizacji planu „Wielkiej Noworosji”.

Tłumaczył Janusz Sielicki

5.9.2014 r.

Źródła:

Бронетехника ополчения вошла в Мариуполь

http://rusvesna.su/news/1409917625

Генеральная цель — в течение 5 сентября занять Мариуполь

http://rusvesna.su/recent_opinions/1409901729


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *