Strona główna > Bliski Wschód > Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi

Obecnie, dla ludzi sumienia walka wydaje się być w mniejszym stopniu o przekonaniu ludzi do tego, że Izrael popełnia zbrodnie wojenne przeciwko Palestyńczykom, albo rażąco narusza prawo międzynarodowe. Zamiast tego walka polega na przekonaniu świata, że Palestyńczycy są również istotami ludzkimi.

a
Palestyńskie dzieci w zbombardowanym regionie Shuja’iya, 26 lipca 2014. [Photo: Middle East Eye:Mohammed Asad]

Trwający telewizowany ludobójczy atak na Palestyńczyków w Gazie przez izraelską armię sprawia, iż zastanawiamy się jaka mogłaby być sytuacja, gdyby potęgi globalne i głosy głównego nurtu zobaczyły Palestyńczyków jako istoty ludzkie.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, nie leżeliby rozrzuceni setkami na terenie zatłoczonego targowiska w Shuja’iya, po zbombardowaniu przez IDF podczas ogłoszonego przez Izrael 4-godzinnego rozejmu.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, ciała zabitych w Khuza’a, ze skórą roztopioną od intensywności wyprodukowanych w USA izraelskich bomb, nie byłyby ułożone w stertach jedno na drugim [found piled on top of one another] w rogu łazienki domu. Wiele z nich nie zidentyfikowano, bo ich ciała zostały całkowicie spalone [bodies were completely burnt].

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, izraelskie czołgi nie odmawiałyby dostępu zespołom medycznym do dziesiątków rannych cywilów w Khuza’a. Te ofiary rakiet z izraelskich dronów byłyby pogrzebane, a nie porozrzucane na ulicach i rzekomo pożerane przez zwierzęta [eaten by nearby animals].

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, Izrael nie wszcząłby ogromnej kampanii ogniem artyleryjskim w Rafah z wybuchami wszędzie, wylatującymi w powietrze płonącymi autami, i gradem bomb zabijającymi całe rodziny, którym uniemożliwiono ewakuację wiosek, tylko po to by zmiażdżyły je własne, walące się domy.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, nie ginęliby od izraelskich bomb, kiedy chronili się w jednej z siedmiu ONZ-owskich szkół, łącznie z Beit Hanoun, w Jabaliya kiedy rodziny spały na podłodze w sali lekcyjnej, i najnowszy w Rafah, kiedy dzieci stały w kolejce po cukierki i ciastka.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, to ich miasta, wioski i miasteczka, łącznie z Beit Lahiya, Beit Hanoun, Shuja’iya, Khuza’a, i Zanaa nie zostałyby zrównane z ziemią przez izraelską armię, z budynkami rozbitymi na piach i kawałkami ciał widocznymi spod ruin.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, to całe części pojedynczych rodzin nie zostałyby wymazane przez izraelskie ataki wojskowe, kiedy siedziały razem w swoich domach. Nie byłoby globalnie zinstytucjonalizowanego lekceważenia ich życia.

a

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, nie musieliby przeżywać poszukiwań, zbierania i noszenia w plastikowych workach szczątków ciał swoich dzieci wysadzonych w powietrze przez izraelskie pociski.

Gdyby palestyńskie dzieci były ludźmi, nie traciłyby całych rodzin od izraelskich bomb, znosząc rany szrapnelowe w wieku 2 lat, albo nie rodziłyby się przedwcześnie jako sieroty jak, tylko po to by zostać pochowaną obok zabitej matki w wieku tylko 1 tygodnia. Gdyby one były ludźmi, palestyńskie dzieci nie byłyby zabijane atakami z powietrza kiedy grały na plaży w piłkę, spały, jadły czy nawet przechodziły operację w szpitalu. Nie byłyby głównym celem izraelskiej ‚wojny precyzyjnej’.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, to izraelscy liderzy i osoby publiczne nie fantazjowałyby latami o ich masowej eksterminacji i obozach koncentracyjnych, albo unicestwieniem ich en masse przez wymazanie Gazy, pomalowanie na czerwono, zamienienie w ruinę i zrównanie z ziemią, i cofnięcie jej z powrotem do średniowiecza.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi dla Izraela i globalnych potęg, ich zabójcy w IDF zostaliby pociągnięci do odpowiedzialności według prawa międzynarodowego. Pozwolono by im uciekać ze strefy wojny zamkniętej betonowymi murami, gdzie spadają na nich tysiące ton izraelskich bomb, byliby chronieni w ONZ-owskich szkołach, mieliby dostęp do czystej wody, elektryczności i podstawowej opieki medycznej. Mogliby obserwować jak ich dzieci dorastają w pokoju i żyją z godnością. Znalibyśmy ich nazwiska, wiedzielibyśmy co robili, co lubili i o czym marzyli.

Gdyby Palestyńczycy byli ludźmi, świat mógłby naśladować ich ekstremalny opór, troskę i współczucie, dzięki którym nie chcą się poddać w tych zupełnie nieludzkich warunkach.

a

If Palestinians Were Human Beings

Źródło: http://www.globalresearch.ca/if-palestinians-were-human-beings/5395077

Shourideh C. Molavi – 7.08.2014 Socialist Project

Tłum z j. ang. Ola Gordon.

W źródle artykułu są liczne klikalne linki.

P.S. Zobacz także:

Mój list do Parlamentu Europejskiego – na sesję w sprawie ataku Izraela na Gazę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *