Strona główna > Bez kategorii > Pakistan podjął się obrony Iranu przed każdym wrogiem

Pakistan podjął się obrony Iranu przed każdym wrogiem

Źródło: http://shturmnovosti.com/view.php?id=33847

Data publikacji: 18.02.2012

Tłum. RX

Prezydent Pakistanu Asi Ali Zardari oświadczył, że jego kraj w pełni wesprze Iran w przypadku agresji ze strony innych państw, donosi irański kanał telewizyjny PressTV.

Oświadczenie było złożone w piątek 17 lutego w podczas wspólnej konferencji prasowej prezydenta Zardari i prezydentów Iranu i Afganistanu, Mahmuda Ahmadinedżada i Hamida Karzaja. Zdaniem prezydenta Pakistanu Zardari, Islamabad nie pozwoli na wywieranie nacisku przez kraje zachodnie w sprawie stosunków pomiędzy Iranem i Pakistanem. Zardari oddzielnie obiecał przywódcy irańskiemu, że nie będzie udzielał pomocy jednemu z głównych „wrogów” Iranu czyli USA. W trakcie konferencji prasowej Zardari podkreślił także wagę jaką przywiązuje do wspólnego z Iranem projektu budowy gazociągu. Gazociąg, którego długość wyniesie ponad 900 kilometrów, będzie codziennie dostarczał 21,5 miliona metrów sześciennych gazu irańskiego do Pakistanu. Oświadczenia Zardari zabrzmiały na tle doniesień o przygotowywanej operacji wojskowej Izraela przeciwko Iranowi. Izrael posądzono o przygotowywanie uderzenia na irańskie obiekty jądrowe jesienią 2011 roku, krótko przed publikacją raportu MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) w sprawie programu jądrowego Iranu. Pentagon w konsekwencji ostrzegł Izrael o „nieprzewidywalnych następstwach” napaści na Iran i wezwał go do wywarcia nacisku na Teheran metodami dyplomatycznymi i za pomocą wprowadzenia sankcji ekonomicznych.

Izrael zagroził Iranowi interwencją wojskową aby powstrzymać rozwój irańskiego programu jądrowego, którego celem w opinii Izraela jest stworzenie broni masowego rażenia. O opracowywanie tego rodzaju broni Iran jest podejrzewany także przez USA i kraje Unii Europejskiej. Iran utrzymuje, że jego program jądrowy przeznaczony jest do celów pokojowych. Warto przy tym zauważyć, że Pakistan był od dawna uważany za sojusznika USA w walce z terroryzmem ale po zabiciu przez specsłużby USA przywódcy Al.-Kaidy, Osamy bin-Ladena, stosunki pomiędzy krajami zaczęły się coraz bardziej pogarszać.

Rzecz w tym, że bin-Laden został znaleziony i zabity na terytorium Pakistanu w związku z czym Waszyngton oskarżył Islamabad o niedostateczną aktywność w walce z terroryzmem. Pakistan z kolei był niezadowolony z tego, że operacja zabicia przywódcy Al.-Kaidy była przygotowana i przeprowadzona bez wiedzy służb Pakistanu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.