Strona główna > Info > Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach

Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach

PACZKA DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH – BOŻE NARODZENIE 2013

W 2009 roku, w ramach kolejnej wyprawy na Białoruś, w miejscowości Iwieniec, przy okazji uroczystości z okazji Dnia Niepodległości, spotkaliśmy drobną kobietę, którą przedstawiono jako Prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Panią Weronikę Sebastianowicz.  Już po kilku zdaniach byliśmy oczarowani nią samą i wielkością  organizacji kombatanckiej, przy przecież niesprzyjających warunkach politycznych. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem Pani Weroniki do Wrocławia, dokąd przyjechała po raz pierwszy w lutym 2010 roku. Wcześniej ustaliliśmy, że pierwszą potrzebą, którą możemy zrealizować dla tego środowiska, to paczki świąteczne, ale żeby były dla każdego członka związku, taki był warunek Pani Prezes. Żadna  wrocławska organizacja,  z którą  wówczas współpracowaliśmy, nie chciała nas wspomóc w realizacji tego zadania a słowo się rzekło.  Reanimowaliśmy w grupie przyjaciół nie działające stowarzyszenie ODRA-NIEMEN i na Wielkanoc dostarczyliśmy pierwsze paczki świąteczne dla polskich kombatantów AK na Białorusi.

a

Na fotografii Maria Karawajska z domu Dobrzyńska, z Nowogródka, do której trafiały paczki. To ostatnie zdjęcie z naszą paczką. Pani Maria, żołnierz Armii Krajowej, zmarła w maju 2013 roku.

Paczki były nieduże, składowane w prywatnym mieszkaniu, ale dotarły po raz pierwszy do każdego kombatanta AK na Białorusi. Wykonaliśmy zadanie, a przy okazji zgromadziła się pierwsza grupka wolontariuszy, sympatyków tej akcji zarówno we Wrocławiu jak i w Białymstoku.  Skala zadania była tak duża, że rozszerzylismy projekt na inne organizacje kombatanckie na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

Akcja Rodacy Bohaterom w chwili obecnej to 2 edycje świąteczne – przygotowanie paczek na Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia dla polskich kombatantów na Kresach. Przygotowujemy paczki świąteczne dla następujących środowisk kombatanckich:

BIAŁORUŚ – STOWARZYSZENIE ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSI – środowisko w Grodnie, środowisko w Lidzie, środowisko w Brześciu

LITWA – KLUB WETERANÓW AK W WILNIE, STOWARZYSZENIE POSLKICH KOMBATANTÓW NA LITWIE, STOWARZYSZENIE WRZESIEŃ’39

UKRAINA – LWOWSKIE TOWARZYSTWO POLSKICH KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH

Każdy kombatant otrzymuje po kilka wielokilogramowych paczek. Organizujemy kilka wypraw z darami przy każdej edycji. Każda paczka to dar pamięci od Rodaków dla Kresowych Bohaterów. Zapewniają o tym kartki świąteczne adresowane do naszych kombatantów.

Sprawdza się system budowy sieci punktów zbiórek darów w całej Polsce. To dzięki osobom, środowiskom w całej Polsce akcja tak mocno się rozwinęła. Tych miejsc jest wiele.  Partnerzy lokalni  rozpowszechniają informację o zadaniu  w swoim środowisku, zajmują się zbiórką darów, pakowaniem artykułów do paczek, organizacją biurową zadania, aktywizując swoje środowiska wokół zadania.

Z projektu ogólnopolskiej zbiórki darów powstało wiele innych zadań adresowanych do polskich kombatantów na Kresach, zrodziło sie wiele przyjaźni i współpracy. I to jest największy sukces tego zadania.

Akcję można również wspomóc wpłacając środki pieniężne na konto akcji:

NORDEA BANK POLSKA SA nr  32 1440 1387 0000 0000 1244 4184

 Źródło: http://www.odraniemen.org/projekt/paczka-dla-polskiego-kombatanta-na-kresach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.