Strona główna > Zdrowie > Oznaki niedoboru białka

Oznaki niedoboru białka

Ile go potrzebujesz?

Dzienna dawka powinna być min. 10% kalorii z białka (w gramach, pomnóż wagę w funtach / chyba kilogramach też, przez 0.36). I ma ono być z różnych źródeł w ciągu dnia: kubek nisko-tłuszczowego greckiego jogurtu na śniadanie + 20 g, pierś kurczaka bez skóry na obiad + 25 g, filiżanka czarnej fasoli na kolację + 15 g. Organizm rozkłada i ponownie używa białko na różne sposoby.

Obrzęki

Jednym z najbardziej powszechnych objawów niedoboru białka są obrzęki / edema, szczególnie w okolicy brzucha, w nogach, stopach i dłoniach. Możliwe wyjaśnienie: krążące we krwi białko – zwłaszcza albumina – pomaga zapobiec zatrzymywaniu płynu w tkankach. Ale wiele rzeczy może wywołać edemę, dlatego skonsultuj się z lekarzem by wykluczyć coś poważniejszego.

Huśtawka nastrojów

Mózg wykorzystuje chemikalia pn. neuroprzekaźniki do przekazywania informacji między komórkami. Wiele z tych neuroprzekaźników składa się z aminokwasów, które są cegiełkami białka. Dlatego niedobór białka w diecie oznacza, że organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej liczby neuroprzekaźników, i to zmienia pracę mózgu. Na przykład jeśli masz mało dopaminy i serotoniny, możesz odczuwać depresję i agresję.

Problemy z włosami, paznokciami i skórą

Te części składają się białek jak elastyna, kolagen i keratyna. Kiedy organizm nie może ich wytwarzać, możesz mieć kruche lub cienkie włosy, suchą i łuszczącą się skórę, i głębokie bruzdy na paznokciach. Dieta nie jest jedyną tego przyczyną, ale, oczywiście, warto to rozważyć.

Osłabienie i zmęczenie

Badania pokazują, że tylko 1 tydzień nie jedzenia wystarczającej ilości białka może wpłynąć na mięśnie odpowiedzialne za posturę i ruch, zwłaszcza w wieku lat 55+. I z czasem niedobór białka może sprawić, że tracisz masę mięśniową, co z kolei zmniejsza twoją siłę, utrudnia zachowanie równowagi, i spowalnia metabolizm. To często może doprowadzić do anemii, kiedy komórki nie dostają wystarczającej ilości tlenu, i czujesz się zmęczony.

ód

To może wydawać się oczywiste. Białko daje paliwo, jest jednym z 3 źródeł kalorii, wraz z węglowodanami i tłuszczami. Jeśli chce ci się jeść przez większość czasu mimo regularnych posiłków, możesz wymagać więcej białka. Badania wykazały, że konsumpcja pokarmów białkowych pomoże ci czuć się pełnym w ciągu dnia.

Powolne gojenie się ran

U osób o niskiej zawartości białka często dłużej goją się zadrapania czy cięcia. To samo odnosi się do zwichnięć i innych powiązanych z aktywnością fizyczną wypadków. To oże być kolejnym skutkiem niewystarczającej produkcji kolagenu. Znajduje się on w tkance łącznej jak i w skórze. Do krzepnięcia krwi też potrzebne jest białko.

Podatność na choroby

Aminokwasy we krwi pomagają układowi odpornościowemu wytwarzać przeciwciała, które aktywują białe komórki krwi do zwalczania wirusów, bakterii i toksyn. Białko potrzebne jest do trawienia i wchłaniania innych substancji odżywczych dla zachowania zdrowia. Są też dowody na to, ze białko może zmienić poziomy walczących z chorobami „dobrych” bakterii w jelicie.

Kto może mieć niedobór?

Większość Amerykanów dostaje dużą ilość białka. Osoby z jego niedoborem zwykle mają ubogą dietę. Starsze osoby i te z rakiem mogą mieć problem z konsumpcją takiej ilości białka jakiej potrzebują. Ostre niedożywienie z niedoboru białka nazywa się kwashiorkor. Występuje bardziej powszechnie w krajach rozwijających się, szczególnie u dzieci, albo po katastrofie naturalnej.

A sportowcy?

Jeśli regularnie uprawiasz sport i masz zrównoważoną dietę, to prawdopodobnie jesteś ok. Ale poważni sportowcy ciągle trenujący wymagają więcej białka – około 2 x więcej niż przeciętny człowiek, albo ok. 0.5-1 g białka dziennie na funt / kg wagi ciała. Ale nie przesadzaj, nadmiar białka może też wywołać problemy.

Tłum. Ola Gordon

https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-not-enough-protein-signs

2 thoughts on “Oznaki niedoboru białka

  1. Polecam nasiona konopne Ziarna konopi są bogactwem przyswajalnego białka oraz kwasów tłuszczowych omega. Dzięki temu regulują poziom cholesterolu we krwi i zapobiegają chorobom układu krążenia. Regularne spożywanie nasion konopi poprawi kondycje skóry i paznokci – to za sprawą żelaza, wapnia, fosforu oraz potasu. Dzięki dużej zawartości błonnika i białka są polecane dla osób odchudzających się oraz sportowców więcej tu https://konopiafarmacja.pl/hempbroker/114-bialko-konopne-bio-250g.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.