Strona główna > Polska > Informacje oraz publicystyka z Polski > Otwarte prześladowania Polaków

Otwarte prześladowania Polaków

Prokurator generalny chce, by prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie antysemickich wpisów pod adresem Radosława Sikorskiego. Umorzenie uważa za błąd.

Seremet wysłał wczoraj w tej sprawie pismo do warszawskiej prokuratury apelacyjnej. – Ma ono charakter rekomendacji, zalecenia – tłumaczy jego rzecznik Mateusz Martyniuk. I przypomina, że prokurator generalny nie może wprost nakazać zmiany decyzji. To już zależy od szefa prokuratury, w której toczyła się sprawa.O swoim krytycznym stosunku do umorzenia sprawy Seremet mówił w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”: – To umorzenie nie jest przykładem olśniewającej myśli prawniczej ani dowodem wybitnego warsztatu profesjonalnego prowadzącego tę sprawę prokuratora. Mam wiele krytycznych uwag. Myślę, że doprowadzę do tego, że śledztwo zostanie podjęte.

a

2,5 tys. wpisów

Z akt śledztwa wynika, że prokuratura niechętnie traktowała sprawę. Zawiadomienie o przestępstwie Sikorski złożył w 2011 r. Zareagował na antysemickie wpisy internautów na forach gazet i portali informacyjnych, które, jak podkreślał reprezentujący go mec. Roman Giertych, “nawoływały do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych”.

Przykładów było ok. 2,5 tysiąca. O Sikorskim i jego rodzinie kryjący się pod pseudonimami użytkownicy sieci pisali m.in.: “Mam złość do Adolfa H., że nie skończył gazowania rzydostwa…nie byłoby żonki sikorskiego i żydówy ubeckiej komorowskiej”, “sikorski to zyd dwulicowe scierwo które dazy do rozkladu polski…do gazu fragelesa!!!”, “Judki aronowe zdradek afgan, to jest zdrajca Polski”, “sprzedajny szabes goj Sikorski podpaska żydów i żydówki” (pisownia oryginalna).

W 2012 r. warszawska prokuratura okręgowa umorzyła jednak postępowanie, uznając, że tego typu zniewagi mogą być ścigane tylko z oskarżenia prywatnego, a nie z urzędu. Stwierdziła też, że prowadzenie śledztwa nie jest uzasadnione “interesem społecznym”. Po skardze Giertycha sąd nakazał kontynuowanie sprawy, zalecając przesłuchanie autorów wpisów.

Policja i śledczy w całym kraju przesłuchali ok. 100 właścicieli komputerów, z których pochodziły teksty. Ale 28 listopada 2013 r. prokuratura ponownie umorzyła śledztwo. Prowadzący sprawę prok. Mariusz Kierepka uznał, że nie da się “wykryć sprawców”. Większość z nich stwierdzała bowiem, że nie tylko oni mieli dostęp do komputera.

Tak np. tłumaczył się prokuratorowi prof. Jacek Rońda z AGH (do jesieni ub. roku ekspert komisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza), gdy go pytano, czy jest autorem stwierdzenia: “To nieprawda, że w polskim MSZ sami Żydzi. Jest jeden taki co nazywa się Arabski. Ale to też ch…”.

Inni przekonywali, że ich komputer “nie jest w pełni zabezpieczony”. Duża grupa odmawiała odpowiedzi, niektórzy zasłaniali się niepamięcią. Inne tłumaczenia: “byli u mnie robotnicy”, ” członkowie rodziny korzystają z tego komputera”, “nie wiem, kto to napisał, nie pamiętam”, “ja żadnych wpisów na Sikorskiego nie pisałem ani nie nawoływałem do waśni, wrogości wobec Żydów. Kocham Żydów, Romów, Murzynów i Murzynki”.

Andrzej R., 57-letni przedsiębiorca ze Zgorzelca, pytany o wpis “HWDPO, Sikorski umyj się Żydku”, odpowiadał bezczelnie: “To fajny wpis, ale ja tego nie pisałem i nikt z mojej rodziny. Moim zdaniem ta sprawa jest błaha niepoważna i jest to marnowanie publicznych pieniędzy”.

Wszystko to prokurator przyjął bez zastrzeżeń. Protokoły z przesłuchań zajmują po pół strony.

Antysemitów portret własny

Kilka osób przyznało się, ale prokurator nie postawił im zarzutów!

Np. 60-letni Andrzej L. z Ełku tak się tłumaczył: „Po okazaniu mi wpisu »Sikorski won do Izraela, parchu! «, oświadczam, że wydaje mi się, że to ja umieściłem ten wpis na forum. Nie potrafię wytłumaczyć, z jakiego powodu to napisałem. Prawdopodobnie zrobiłem to bez większego namysłu”.

Swoich poglądów nie wstydziła się Walentyna G. (71 lat), emerytka, ekonomistka z Białegostoku. Na forum napisała:”Kneset w Polsce i rządzący od 22 lat Polską kahał składają się z samych szabasowych gości. Dlatego olewam wybory, niech czosnki sami walczą sobie o miejsce przy polskim korycie”. Przesłuchiwana przyznała: “To jest mój wpis. Wiadomości odnośnie pochodzenia żydowskiego polityków znalazłam w internecie. To nie jest tajemnica, że polscy politycy mają pochodzenie żydowskie. Nie ma w Polsce partii, która by nie powstała z inicjatywy żydowskiej. Skoro na internecie jest taka lista i ona nie została zdjęta, to musi być prawda. Nie tylko ja mam takie poglądy. Moje zdanie podziela większość społeczeństwa”.

Z kolei Jadwiga O. (63 lata), emerytka z Zielonki pod Warszawą, w internecie napisała, że “Sikorski nie jest Polakiem, ma żydówkę za żonę i robi co mu żydki podpowiadają”. Na przesłuchaniu stwierdziła, że “określenie kogoś mianem Żydówki nie jest obraźliwe”.

Tylko jedna osoba przeprosiła: Jerzy M. (70 lat), emeryt z Łodzi. Na forum pisał, że”Sikorski to zdrajca polskiej racji stanu i agent żydowski”. Przesłuchiwany tłumaczył: “Nie chciałem nikogo obrazić. Jeśli kogoś obraziłem lub naraziłem na utratę zaufania w oczach społeczeństwa, to bardzo przepraszam i nie będę już się w ten sposób wypowiadał”.

Błędna decyzja

– Uznaliśmy, że decyzja o umorzeniu jest przedwczesna i błędna – mówi nam rzecznik Martyniuk. Do pisma prokuratora generalnego dołączona jest obszerna analiza z tezą, że prok. Kierepka zbyt łatwo przyjmował za wiarygodne tłumaczenia przesłuchiwanych.

Prokuratura apelacyjna nadzoruje prokuraturę okręgową i może teraz podjąć dowolną decyzję – nawet odrzucić sugestię Seremeta. Ale to mało prawdopodobne. Niedawno w Poznaniu mimo identyfikacji sprawców umorzono sprawę antysemickich okrzyków podczas meczu piłkarskiego. Po interwencji Seremeta śledztwo wznowiono.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,15420332,Seremet_ma_dosc_poblazania_i_chce_sledztwa_ws__antysemickich.html#ixzz2sj4aRW9H

Za: http://gazetawarszawska.com/2014/02/08/zydopolin-rozpoczyna-otwarte-przesladowania-polakow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.