Strona główna > Zdrowie > OSZUSTWA MEDYCZNE: Cholesterol najlepszym pokarmem dla mózgu

OSZUSTWA MEDYCZNE: Cholesterol najlepszym pokarmem dla mózgu

Teraz już wiesz, że cholesterol nigdy naprawdę nie był straszydłem dla zdrowia jakiego wymyśliła społeczność medyczna w latach 1980-1990.

a

Mówiąc prawdę, wszystkie te lata spędzone na wyborze produktów niskotłuszczowych nie pomógł ani trochę, bo badania pokazują, że cholesterol i choroba serca w ogóle nie są blisko powiązane.

I co jeszcze gorsze, pozbawianie organizmu cholesterolu mogło uniemożliwić jednemu z najważniejszych narządów dostać potrzebnego mu paliwa do funkcjonowania…

Cholesterol karmi twój mózg

Mózg potrzebuje cholesterolu żeby rosły nowe komórki nerwowe, i żeby te komórki funkcjonowały poprawnie. A kiedy mózg pozbawiony jest cholesterolu, to nie jest dobra sytuacja.

Mówiąc prawdę, bez wystarczającej ilości cholesterolu, mogą nawet dotknąć cię poważne choroby mózgu np. Alzheimera i Parkinsona.

Przemyślmy ostatnie badanie przeprowadzone np. w Centrum Diabetycznym Joslin.

Ci naukowcy badali tak genetycznie zmodyfikowane myszy, żeby ich mózgi nie mogły wytwarzać cholesterolu. W porównaniu ze zwykłymi myszami, te myszy miały bardzo mały mózg i ciężkie zaburzenia neurologiczne. Nie mogły wykonywać codziennych zajęć potrzebnych do życia, tak jak osoby z chorobą Alzheimera.

„Te myszy nie tylko miały problem z uczeniem się i zapamiętywaniem, one nie mogły zachowywać się normalnie, np. budować gniazd” – mówi dr C. Ronald Kahn, senior autor tych badań, główny akademik w Joslin, i Mary K. Iacocca, profesor medycyny w Harvard Medical School: „Niektóre z tych skutków były podobne do Alzheimera u myszy, poza tym, że były bardzo poważne”.

I to nie jest jedynym przykładem tego jak brak cholesterolu w mózgu może prowadzić do ciężkiej choroby mózgu. Badanie z 2016 o lekach obniżających stężenie cholesterolu pokazało podobne zjawisko… ale tym razem rezultatem końcowym była choroba Parkinsona.

Badacze z Penn State College of Medicine przyjrzeli się zapisom medycznym ponad 30.343.035 ludzi, w tym 20.000 z chorobą Parkinsona. Dzięki dokładnej analizie ustalili, że osoby przyjmujące leki obniżające cholesterol znane jako statyny miały wyższe ryzyko Parkinsona niż nie stosujące tych leków.

Statyny znane są z długiej listy skutków ubocznych, dlatego nie szokuje to, że mogą zwiększyć też ryzyko  Parkinsona.

Ale prawda jest taka, że nie tylko statyny zwiększały ryzyko Parkinsona,. Badacze odkryli, że inne rodzaje obniżających cholesterol leków zwiększały także ryzyko Parkinsona, pokazując wyraźnie alarmujący związek cholesterol-Parkinson.

Cholesterol i mózg

Więc co to wszystko oznacza dla ciebie?

To oznacza, że jeśli chcesz zachować zdrowy mózg i zapobiec chorobom takim jak Alzheimera i Parkinsona, to musisz  zagwarantować mózgowi stałą dostawę cholesterolu. Żeby zachować zdrowe poziomy cholesterolu w organizmie i mózgu, powinieneś stosować się do rady dr Marka Wileya i skupiać się na spożyciu dużej ilości produktów zwiększających dobry cholesterol HDL:

  • Oliwa z oliwek
  • Fasola i rośliny strączkowe
  • Tłuste ryby: łosoś, makrela, biały tuńczyk, sardynki i pstrąg tęczowy
  • Siemię lniane i szałwia hiszpańska [chia]
  • Orzechy: brazylijskie, migdały, pistacje i włoskie
  • Awokado
  • Owoce o dużej zawartości błonnika: jabłka, borówki czarne, maliny i gruszki
  • Produkty roślinne w kolorze czerwonym, niebieskim i purpurowym: śliwki, winogrona, granaty, buraki i bakłażany/oberżyny.

A jeśli szukasz innych sposobów wzmocnienia mózgu i chronić się przed Parkinsonem i Alzheimerem, pamiętaj o witaminach B.

Jenny Smiechowski

Tłumaczenie: Ola Gordon

http://easyhealthoptions.com/cholesterol-best-brain-food/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *