Strona główna > Syjonizm i jego zagrożenia > Oświadczenie zwierzchników Kościołów w Jerozolimie w związku z zachowaniem izraelskiej policji w Wielką Sobotę

Oświadczenie zwierzchników Kościołów w Jerozolimie w związku z zachowaniem izraelskiej policji w Wielką Sobotę

Źródło: http://www.cerkiew.pl

W tym roku w prawosławną Wielką Sobotę, kiedy to w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego ma miejsce zejście Świętego Ognia, które gromadzi pielgrzymów z całego świata, izraelska policja, mająca pilnować porządku, dopuściła się wielu nieprzyjemnych incydentów wobec świeckich wiernych, a nawet kleru. W związku z tym, zwierzchnicy poszczególnych Kościołów w Jerozolimie, na czele z prawosławnym patriarchą Teofilem III, wystosowali specjalne oświadczenie:

My, zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie, z bólem oglądaliśmy straszne sceny brutalnego traktowania naszych duchownych i pielgrzymów w jerozolimskim Starym Mieście w Wielką Sobotę w zeszłym tygodniu. Dzień radości i uroczystości przemienił się dla części naszych wiernych w wielki ból i smutek, ponieważ byli oni maltretowani przez część izraelskich policjantów obecnych w bramach Starego Miasta i przejściu do Pańskiego Grobu.

Rozumiemy potrzebę i wagę obecności sił bezpieczeństwa, by zapewnić porządek i stabilizację dla uroczystości zejścia Świętego Ognia w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Jednakże dyskryminowanie oraz pobicia naszych duchownych i wiernych pod pretekstem ochrony i porządku, a także uniemożliwienie im wejścia do cerkwi i monasterów są nie do przyjęcia.

Nawołujemy władze Izraela, a szczególnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i oddział policji w Jerozolimie, by poważnie potraktowały nasze zażalenia, by poczuły się do odpowiedzialności i potępiły wszystkie akty przemocy wobec naszych wiernych i kleru, którzy zostali zmaltretowani przez policję. Ubolewamy nad faktem, że z każdym rokiem środki stosowane przez policję są coraz bardziej brutalne, i oczekujemy, by te incydenty już się nie powtórzyły i by policja – jeśli dalej usiłuje chronić i służyć przy tej uroczystości – była bardziej wrażliwa i szanowała przybyłych ludzi.

Potępiamy również wszystkich, którzy winę i odpowiedzialność za te incydenty w trakcie uroczystości Wielkiego Tygodnia zrzucają z barków Izraela na Kościoły. Jest wręcz przeciwnie: to zwierzchnicy Kościołów w Jerozolimie potępiają wszystkie te środki przemocy skierowane przeciwko prawom chrześcijan do sprawowania kultu w ich świątyniach i Świętych Miejscach. Zatem, potępiamy wszystkie te kroki, które miały za zadanie zamknąć Stare Miasto, i nalegamy, by władze Izraela dały pełny dostęp do Świętych Miejsc w czasie Wielkiego Tygodnia według obydwu kalendarzy.

Podpisano:
Patriarcha Teofil III, grecki prawosławny patriarcha Jerozolimy
Patriarcha Fouda Twal, łaciński patriarcha Jerozolimy
Patriarcha Norhan Manougian, ormiański prawosławny patriarcha Jerozolimy
Ojciec Pierbattista Pizzaballa, ofm, kustosz Ziemi Świętej
Arcybiskup Anba Abraham, prawosławny koptyjski arcybiskup Jerozolimy
Arcybiskup Swerios Malki Murad, syryjski prawosławny arcybiskup Jerozolimy
Ojciec Fissiha Tsion, locum tenens etiopskiego prawosławnego arcybiskupa Jerozolimy
Arcybiskup Joseph-Jules Zerey, melchicki arcybiskup Jerozolimy
Arcybiskup Moussa El-Hage, maronicki patriarszy egzarcha Jerozolimy
Biskup Suheil Dawani, Episkopalny Kościół Jerozolimy i Bliskiego Wschodu
Biskup Munib Younan, Ewangelicko-augsburski Kościół Jordanii i Ziemi Świętej
Biskup Pierre Melki, syryjsko-katolicki egzarcha Ziemi Świętej
Ojciec Joseph Antoine Kelekian, ormiańsko-katolicki egzarcha Ziemi Świętej

Tekst oświadczenia za tłumaczeniem angielskim opublikowanym na stronie palestinecampaign.org
Zdjęcia za stroną Palestinian Christians na facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.