Strona główna > Bez kategorii > Ostrzeżenie Iranu pod adresem Turcji

Ostrzeżenie Iranu pod adresem Turcji

Źródło: http://3rm.info/26793-tegeran-preduprezhdaet-ankaru-o-posledstviyah-voennogo-vtorzheniya-v-siriyu.html

Data publikacji: 1.08.2012

Tłum. RX

„Teheran ostrzega Ankarę przed konsekwencjami napaści na Syrię”

Iran ostrzega Turcję przed konsekwencjami w przypadku wojskowej interwencji w Syrii.

Jak donosi agencja „Dogan”, powołując się na syryjską gazetę „Al-Watan”, „w przypadku kogokolwiek kto zaatakuje terytorium Syrii, odpowiedź będzie ostra i zadziałają klauzule porozumienia o wzajemnej obronie pomiędzy Iranem a Syrią”.

Tymczasem, według zachodnich mediów, Rosja, Chiny i Iran przygotowują się do ćwiczeń u wybrzeży Syrii. Eksperci nie wykluczają, że rosyjskie, irańskie i chińskie okręty są skoncentrowane u wybrzeży Syrii żeby zapobiec interwencji Zachodu w syryjską wojnę domową albo nawet wystąpić przeciwko rebeliantom po stronie al-Assada.

źródło:http://news.antiwar.com/2012/07/30/iran-warns-turkey-not-to-invade-syria/

Iran ostrzega Turcję przed próbą inwazji na Syrię

Dzisiaj wydano oświadczenie zawierające “bardzo mocne ostrzeżenie”

Coraz silniejsze oznaki wojowniczości Turcji wobec Syrii najwyraźniej przyciągnęły poważne zaniepokojenie i uwagę ze strony sąsiadów, gdyż jak mówią doniesienia, Iran dzisiaj wydał „bardzo mocne ostrzeżenie” pod adresem Turcji, uprzedzając przed inwazją na Syrię.

„Każdy atak na terytorium syryjskie spotka się z twardą odpowiedzią, a irańsko-syryjska umowa o wzajemnej obronie zostanie wprowadzona w życie”, można przeczytać w oświadczeniu. Turecki prezydent i minister spraw zagranicznych niezależnie od siebie wydali ostatnio oświadczenia sugerujące, że atak może niebawem nastąpić.

Turcja stara się “wykoleić” syryjski plan scedowania części północnej kraju na rzecz utworzenia Syryjskiego Kurdystanu, a jakiś bezimienny arabski dyplomata zdradził, że Turcja i USA juz ubiły deal w sprawie wykorzystania PKK jako „pretekstu” do inwazji na północną Syrię.

Turcja i Iran w ubiegłym roku miały względnie dobre relacje wzajemne, lecz przecież Turcja i Syria miały niegdyś długotrwały sojusz, jaki obecnie leży całkowicie w gruzach. Turecki interes w tym, aby ustanowić w Syrii sunnicki, nacjonalistyczny reżim zazębia się dokładnie z nadzieją utrzymania narodu kurdyjskiego pod ścisłą kontrolą, ale inwazja w celu realizacji tego planu tworzy ryzyko eksplozji nie tylko Kurdystanu, ale i całego Bliskiego Wschodu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.