Strona główna > Bez kategorii > Ostrzał Gazy nie ma końca

Ostrzał Gazy nie ma końca

Źródło: International communities against Israel

Tłum. wMordechaj

PCHR (Palestinian Centre for Human Rights- Palestyńskie Centrum Praw Człowieka) donosi:  Izraelskie samoloty wojskowe coraz częściej dokonują nalotów na Strefę Gazy; starszy Palestyńczyk zabity, a jego syn ranny w mieście Gaza Sobotniej nocy, izraelskie samoloty wojskowe wykonały serię nalotów na osady cywilne i domy wolnostojące w różnych częściach Strefy Gaza. W wyniku jednego z nalotów, zginął starszy Palestyńczyk, a jego syn został ranny w przyległym do wschodniej części miasta Gaza osady al-Zaytoun.


Według śledztwa przeprowadzonego przez PCHR, około 11.50. w dniu 11.02.2012 r. izraelski samolot wojskowy wystrzelił rakietę w kierunku gospodarstwa rolnego położonego koło giełdy samochodowej we wschodniej części al-Zaytoun, osady przyległej do wschodniej części miasta Gaza. Gospodarstwo, które znajduje się około 3000 km od granicy Strefy Gazy i Izraela, należy do Eyada Abdul Hadu Rajaba. Stróżujący tam, 71-letni, Abdul  Karim Ibrahim al-Zaytouneya, został zabity w wyniku ataku w pomieszczeniu, w który uderzył pocisk. W dodatku, jego syn, Mohammed, odniósł poważne rany na całym ciele, gdyż przebywał w tym pomieszczeniu wraz z ojcem. Wybuch zabił również większość zwierząt i wyrządził duże szkody w dobytku i w sąsiedztwie gospodarstwa.

Zeszłej nocy, izraelskie samoloty wojskowe wykonały także 3 podobne naloty w Rafah i Khan Yunis w południowej części Strefy Gaza. Jednym z celów nalotu był magazyn rolny w wiosce al-Qarara, na północ od Khan Yunis. Został on totalnie zniszczony. Drugi nalot miał za cel dom wolnostojący z pokojami gościnnymi należący do rodziny al-Teir w wiosce al-Shouka, na wschód od Rafah. Dom uległ zniszczeniu i stał się ruiną. Celem trzeciego nalotu był teren niezabudowany również w wiosce al-Shouka.

PCHR wyraża najwyższe potępienie wobec tych ataków, i żąda:

1.powstrzymania izraelskich sił okupacyjnych odpowiedzialnych za pogorszenie się sytuacji w Strefie Gaza oraz potępia zbrodnie popełnione przez okupantów z zupełnym lekceważeniem życia cywilów;
2.wyraża przekonanie, że w obliczu dalszego łamania przez Izrael postanowień Konwencji Genewskich, nadszedł właściwy czas do zwołania posiedzenia Stron Konwencji Genewskich, aby podjąć konieczne środki w celu zapewnienia ochrony cywilów Palestyńskich i ich mienia na okupowanym terytorium Palestyńskim.

Zdjęcia wykonane przez Ibraheem Abu Mustafa Mohammed Abed, Hatem Moussa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.