Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2012/07/20/251887/resistance-syria-option-against-devils/
Data publikacji: 20.07.2012
Tłum. RX
Przywódca teherańskich tymczasowych modłów piątkowych potępił ostatni atak terrorystyczny w Damaszku, mówiąc, że „opór przeciwko globalnym diabłom i grabieżcom” jest jedynym wykonalnym i realnym wyborem dla syryjskiego rządu i narodu syryjskiego.
Ajatollah Seyyed Ahmad Khatami powiedział, że środowy zamach bombowy był czynem czystej podłości i zła w wykonaniu aroganckich mocarstw przeciwko syryjskiemu rządowi i narodowi.
Eksplozja w siedzibie syryjskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego spowodowała śmierć ministra obrony Dawouda Rajcha, jego zastępcy Assefa Shawkata i asystenta prezydenckiego, Hassana Turkmaniego. Szef Bezpieczeństwa Narodowego, generał Hisham Ikhtiyar, który odniósł rany, był także uznany za zabitego w piątek.
Terrorystyczna Wolna Armia Syryjska wzięła odpowiedzialność za zamach. Ostrzegła także przed następnymi aktami przemocy w stolicy w najbliższych dniach.
Ajatollah Khatami powiedział, że Syria płaci za swoje poparcie dla libańskiego ruchu oporu Hezbollah jak i za swoje związki z Islamską Republiką Iranu.
Powiedział także, że USA, Wielka Brytania, Unia Europejska i ich arabscy sojusznicy a także pewni sąsiedzi Syrii, tworzą krąg spiskowców przeciwko ogarniętemu kryzysem krajowi.
Wyższy duchowny irański potępił następnie tragiczną masakrę muzułmanów w Myanmar (Birma- patrz http://antyimperializm.wordpress.com/2012/07/17/birma-eksterminacja-muzulmanow/) i uczynił rząd tego kraju odpowiedzialnym za te mordy. Wezwał instytucje międzynarodowe, zwłaszcza Organizację Współpracy Islamskiej, do działania i wypełnienia swoich obowiązków w odniesieniu do masowych mordów w tym kraju.
Według ostatnich doniesień, muzułmanie w Myanmar (Birma) znajdują się w tragicznie ciężkim położeniu. Doniesienia mówią o 650 z blisko miliona muzułmanów Rohingya zabitych 28 czerwca podczas starć we zachodnim regionie Rakhine podczas gdy 1200 innych jest zaginionych a 80 tysięcy zostało wypędzonych. ONZ opisuje muzułmanów Rohingya jako jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości w świecie. Są oni pozbawieni podstawowych praw włącznie z edukacją i zatrudnieniem, są poddawani pracy przymusowej, wyzyskowi i innym środkom przymusu. Rząd Myanmar odmawia uznania Rohingya, którzy według niego nie są rdzennym narodem i są klasyfikowani jako nielegalni imigranci chociaż żyją w tym kraju od pokoleń.