Strona główna > Polska > Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. “Z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk”

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. “Z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk”

Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice – powiedział Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć Olgi Tokarczuk.

“Polska literatura błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru. Polska, rozdroże Europy, być może nawet jej serce – Olga Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. Olga Tokarczuk nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci” – mówił Waesterberg.

Jego zdaniem twórczość Tokarczuk cechuje “połączenie twardej rzeczywistości z ulotną nierealnością, wnikliwa obserwacja i zafascynowanie mitologią”. Cechy te “czynią z niej jednego z najbardziej oryginalnych prozaików naszych czasów, postrzegających rzeczywistość na nowe sposoby”. “Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: +o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata+” – wyjaśnił Waesterberg. “Jej powieść +Bieguni+ to niezwykle różnorodny opis podróży, poruszania się po pasażerskich poczekalniach i hotelach, to spotkanie z bohaterami, o których wiemy bardzo niewiele, a także zbiór pojęć ze słowników, baśni i dokumentów. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice” – podkreślił.

“Jej mocna i bogata w idee proza to nomadyczna wędrówka przez około 15 książek. Wioski będące w nich miejscem akcji stają się centrum wszechświata, miejscem, w którym losy poszczególnych bohaterów wplatane są w wątki baśniowe i mitologiczne. Żyjemy i umieramy w opowieściach innych osób, gdzie na przykład Katyń raz może być zwykłym lasem, a raz miejscem masakry” – ocenił Waesterberg.

“Księgi Jakubowe” laudator nazwał “największym dziełem” pisarki. Dodał, że “z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk oraz jej nadzieja na Europę bez granic”. “Przyszłe pokolenia będą sięgać po owe tysiącstronicowe arcydzieło autorstwa Tokarczuk i odkrywać w nim nowe bogactwo, którego dziś jeszcze wystarczająco nie dostrzegamy. Widzę, jak Alfred Nobel kiwa z uznaniem głową w swoim niebie” – podsumował Per Waesterberg.

Źródło: PAPAutor: Agata Szwedowicz, Daniel Zyśk

Za: https://www.stefczyk.info/2019/12/10/olga-tokarczuk-odebrala-nagrode-nobla/%20|Olga%20Tokarczuk%20odebra%C5%82a%20Nagrod%C4%99%20Nobla

7 thoughts on “Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. “Z podtekstu utworu przebija się żydowskie pochodzenie Tokarczuk”

  1. Wobec zydowskiej beszczelnosci i zydowskiego plugastwa
    brak slow w jezyku polskim aby oddac to co by chcial
    Polak powiedziec tej zydowce i jej klakierom.

  2. Gdyby nie była żydówką z pewnością nie dostała by tej nagrody.ona pluje jadem na Polskę a rząd i tv szczycą się że ktoś taki otrzymał nobla., nawet specjalnie dla niej chcą zlikwidować podatek od tej nagrody.takie rzeczy to tylko w kraju gdzie żądzą żydzi i żydofile.

  3. „żydowskie pochodzenie Tokarczuk” jest tutaj słowem-kluczem do zrozumienia sprawy. Tokarczuk po prostu wpisuje się w narrację Ż y d ó w udających Polaków oraz pożytecznych i d i o t ó w, pseudo naukowców i pseudo historyków (jak Gross, Śpiewak, Engelking, Grabowski) o tym jak rzekomo strasznie ciemiężeni byli Ż y d z i w Polsce i jak bardzo należy im się od Polski odszkodowanie za Polskość. Następnego Nobla dostaną Gross z Grabowskim za ich słynne sformułowanie „Polacy w y m o d r d o w a l i więcej Ż y d ó w, niż Niemcy” – i nie jest to żaden żart, ale prognoza oparta o to co się obecnie dzieje w kręgach lewacko-ż y d o w s k i c h.

  4. „żydowskie pochodzenie Tokarczuk” jest tutaj słowem-kluczem do zrozumienia sprawy. Tokarczuk po prostu wpisuje się w narrację Ż y d ó w udających Polaków oraz pożytecznych i d i o t ó w, pseudo naukowców i pseudo historyków (jak Gross, Śpiewak, Engelking, Grabowski) o tym jak rzekomo strasznie ciemiężeni byli Ż y d z i w Polsce i jak bardzo należy im się od Polski odszkodowanie za Polskość. Następnego Nobla zapewne dostaną Gross z Grabowskim za ich słynne sformułowanie „Polacy w y m o d r d o w a l i więcej Ż y d ó w, niż Niemcy” – i nie jest to żaden żart, ale prognoza oparta o to co się obecnie dzieje w kręgach lewacko-ż y d o w s k i c h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.