” Odrodzenie ” Rosji – Obchody święta Pesah

„Odrodzenie” Rosji. Dziesiątki rabinów pojadą na prowincję organizować święto Pesah.

a25

Siedemdziesięciu młodych rosyjskojęzycznych rabinów-studentów yeshiv, wyjedzie na początku kwietnia z Moskiewskiego Centrum Społeczności Żydowskich do dziesiątków miast Rosji ażeby organizować tam imprezy świąteczne i świąteczne posiłki z okazji żydowskiej paschy – Pesah. Poinformowała o tym, w środę, służba prasowa głównego rabina Rosji, Berla Lazara i prezesa Federacji Żydowskich Społeczności Rosji.

„Wśród społeczności żydowskich, które planuje się odwiedzić, będą i żydowskie społeczności Krymu. Siedmiu rabinów wyjedzie do Jałty, Symferopola i Eupatorii. Przy wsparciu głównego rabinatu kraju będą odbywały się nie tylko wspólne posiłki ale i specjalne świętowanie dla dzieci i młodzieży” – mówi się w informacji, której tekst przytacza agencja „RIA Novosti”.

Przed odjazdem na prowincję studenci spotkają się z Berlem Lazarem, który wystąpi przed nimi z przemówieniem powitalnym. W spotkaniu planuje także wziąć udział prezes FJOR, Alieksandr Boroda.

Pesah to ośmiodniowe święto wiosny i wolności, związane jest z jednym z głównych wydarzeń historii biblijnej, wyjściem żydów z Egiptu, z wyzwoleniem z 400-letniej niewoli i narodzeniem ludu żydowskiego jako narodu.

Tego roku świętowanie Pesah rozpocznie się 3 kwietnia wraz z zachodem słońca. Wieczorny posiłek seder („porządek”), który przygotowuje się w pierwszą i w drugą noc święta jest kulminacyjnym momentem Pesah. Seder rozpoczyna się po powrocie z synagogi i cała rodzina z gośćmi zbiera się wokół stołu.

Podczas sederu wypowiadane są, ustalone prawidłami, błogosławieństwa, czytane są modlitwy i śpiewane są psalmy. Jednym z koniecznych warunków jest zaproszenie do udziału w posiłku wszystkich potrzebujących a także tych, którzy nie mogą obchodzić święta w kręgu swojej rodziny. W czasach biblijnych świętowaniu Pesah towarzyszyło pielgrzymowanie do Świątyni Jerozolimskiej, składanie ofiar i biesiadowanie ze spożywaniem baranka.

Za: http://3rm.info/main/55888-vozrozhdenie-rossii-desyatki-ravvinov-otpravyatsya-v-regiony-organizovyvat-prazdnik-pesah.html

Data publikacji: 26.03.2015

Przekład: RX

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *