Strona główna > Świat > Odpowiedź przedstawiciela OBWE w Moskwie na opinie Kijowa: 'Nie ma żadnych rosyjskich wojsk na Ukrainie'

Odpowiedź przedstawiciela OBWE w Moskwie na opinie Kijowa: 'Nie ma żadnych rosyjskich wojsk na Ukrainie'

OBWE poinformowało, że nie ma żadnych Rosjan na pograniczu z Ukrainą, obalając twierdzenia z czwartku, że trwała na pełna skalę inwazja. Zarówno szef zespołu ukraińskich obserwatorów, jak i przedstawiciel Rosji, powiedzieli stanowczo 'nie'.

a

Chór oskarżeń o militarnej inwazji Rosji na Ukrainę zmusił prezydenta Poroszenko do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia rady bezpieczeństwa i obronności kraju, a premier Jaceniuk w czwartek wezwał do zamrożenia rosyjskich aktywów.

Ani rządy innych państw, ani media, nie przedstawiły żadnych dowodów, z wyjątkiem roszczeń, że ktoś „widział” istniejące fotografie.

 „Postanowiłem odwołać roboczą wizytę w Republice Turcji, z powodu gwałtownego pogorszenia się sytuacji w regionie Doniecka, szczególnie w Amwrosiwka i Starobeszewo, bo na Ukrainę weszły wojska rosyjskie” – Petro Poroszenko powiedział w oświadczeniu na swoim portalu.

Tymczasem rosyjski przedstawiciel OBWE, Andrey Kelin, dał solidną odpowiedź na zarzuty, mówiąc, że „powiedzieliśmy, że nie zauważono żadnego rosyjskiego zaangażowania, nie ma ani żadnych żołnierzy, ani sprzętu„.

„Oskarżenia dotyczące konwojów opancerzonych transporterów słyszano w ciągu ostatniego tygodnia i tydzień wcześniej” – powiedział. „Każde z nich było fałszywe wtedy i jest fałszywe teraz”.

Tymczasem Poroszenko ma zwołać spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ . „Świat musi ocenić ostre pogorszenie się sytuacji na Ukrainie” – dodał.

Ukraiński prezydent dodał, że w czwartek odbędzie się spotkanie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy w celu opracowania planu dalszych działań.

Prezydent musi pozostać w Kijowie” – powiedział.

Ze względu na nieporozumienia wynikające z niedawnego schwytania rosyjskich spadochroniarzy i kolejnych filmów z wywiadami publikowanymi przez ukraińskie służby bezpieczeństwa, napięcia były łatwo podsycane przez rzekomą inwazję w czwartek. Teraz rząd wyjeżdża do USA, UE i G7, by poprosić o zamrożenie aktywów rosyjskich aż do wycofania ich oddziałów.

Członkowie ukraińskiego ochotniczego battalionu Dnipro stoją na patrolu koło małego ukraińskiego miasta na południu - Nowoazowska, region doniecki, 27 sierpnia 2014.(AFP Foto / Alexander Khudoteply)
Członkowie ukraińskiego ochotniczego battalionu Dnipro stoją na patrolu koło małego ukraińskiego miasta na południu – Nowoazowska, region doniecki, 27 sierpnia 2014.(AFP Foto / Alexander Khudoteply)

Tymczasem OBWE poinformowała, że zwołuje pilne spotkanie w Wiedniu – w sierpniu po raz drugi.

Kiedy szefa ukraińskiej misji, Paula Picarda, zapytano czy grupa obserwatorów widziała jakieś dowody na Rosjan przekraczających granicę z wojskiem i czołgami, odpowiedział „nie„. Powiedział dziennikarzom o całodobowych obserwacjach przez 16-osobowy zespół. Zespół ten powiedział: „słyszymy strzelaninę, ale trudno powiedzieć jak daleko„.

To nie powstrzymało ukraińskiego rządu od oskarżeń, że graniczne miasto Nowoazowsk dostało się pod rosyjską kontrolę – mieszankę wojska i członków-powstańców ze wschodniej Ukrainy.

Własny ukraiński przedstawiciel w OBWE, Ihor Prokopczuk, również powiedział, że „to co zauważyliśmy było bezpośrednią inwazją rosyjskich wojsk na wschodnie regiony Ukrainy. . . akt agresji'.

Ze swojej strony, rosyjski dyplomata Kelin powiedział: „Wiemy tylko to co powiedział burmistrz Nowoazowska po usłyszeniu 10 rund artyleryjskich, ukraińscy żołnierze wycofali się z miasta, i wkroczyły siły samoobrony„.

Dodał, że „ukraiński ambasador nie zaproponował żadnych opinii zaprzeczających tej informacji„.

Zachodnie media eksplodowały zarzutami, każdy od CNN do New York Times w bardzo podobny sposób: cytowali opinie ukraińskich polityków o Rosji, jak również przedstawiali amerykańskie dane, ambasadora Ukrainy i departamentu Stanu. Można było zauważyć jedno podobieństwo: wszyscy skupiali się na emocjonalnych oświadczeniach – żadnych dowodów – i po nich obszerne tło wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu.

Za każdym razem kiedy wymieniali kogoś kto faktycznie widział rosyjskie czołgi, wydawało się jakby ten człowiek nigdy nie miał pod ręką telefonu komórkowego by zrobić zdjęcie.

więcej:

READ MORE: Only Russian volunteers fighting with anti-Kiev forces – Donetsk Republic leader

READ MORE: Russian soldiers captured in Ukraine say they 'were lost' in Kiev-released video

READ MORE: Kiev loses control of Novoazovsk, rebel troops advance in southeast Ukraine

No Russian troops in Ukraine': Moscow’s OSCE rep responds to Kiev’s claims

Źródło: http://rt.com/news/183356-russia-poroshenko-invasion-ukraine/

28.08.2014 10:27

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.