Strona główna > Bez kategorii > Odpiłowali „Lenina” ze stoczniowej bramy

Odpiłowali „Lenina” ze stoczniowej bramy

źródło: http://www.bibula.com

Brawo, Solidarność! Zniknął napis „im. Lenina” wiszący nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” z szefem związku Piotrem Dudą na czele odpiłowali dziś napis “im. Lenina” widzący nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wisiał on tam od maja z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (Platforma Obywatelska).

Piotr Duda powiedział dziennikarzom, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zrobiła to, co do niej należało.

– Czujemy ulgę, bo to miejsce tworzyli ludzie, a nie Lenin i prezydent Adamowicz (Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska). To jest normalna rzecz, bo zbliżają się uroczystości 31 sierpnia, a przed każdymi uroczystościami się sprząta i myśmy po prostu posprzątali. Miejsce Lenina jest na śmietniku historii – wyjaśnił lider „S”.

Duda ocenił, że teraz „nie ma wstydu”. – Nie mogliśmy już na to codziennie patrzeć i przekomarzać się z urzędnikami – że raz zasłaniamy, raz odkrywamy – było to wszystko bez sensu. Jak widać, Lenin nie jest wieczny i mam nadzieję, że już tu nigdy nie powróci – nadmienił.

Odpiłowywanie liter za pomocą tarczy elektrycznej trwało ok. pół godziny. Działacze „S” usunęli też metalowy Order Sztandaru Pracy. Wśród związkowców na dachu budynku stoczniowej portierni, gdzie odbywało się usuwanie symboli, był m.in. poseł PiS Andrzej Jaworski. Po zakończeniu całej akcji związkowcy zaintonowali hymn narodowy.

W trakcie zdejmowania napisu “im. Lenina” część osób przyglądających się temu skandowała: Solidarność, a jeden z działaczy stoczniowej „S” grał na gitarze strajkowe piosenki.

Autor: gb, | Źródło: PAP, Niezależna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.